Anasayfa » Kripto korku endeksi nedir? nereden bakılır?
Bitcoin Genel Kripto

Kripto korku endeksi nedir? nereden bakılır?

Kripto korku endeksi nedir? nereden bakılır?

Duygular, kripto pazarındaki eğilimleri yönlendirmede büyük rol oynar. Piyasa yükselişe geçtiğinde insana ait var olan açgözlülük duygusu harekete geçer. Tam tersi olarak düşündüğümüzde zarara gireceğim hesaplamasıyla benzer şekilde, kripto varlıklarının (çoğunlukla Bitcoin) değerinin keskin bir şekilde düştüğünü şahit olma safhasında panik satışları gerçekleşmeye başlar. Kripto korku endeksinin amacı, yatırımcıların piyasayı analiz etmelerini sağlar genel piyasa duyarlılığını takip etmesini sağlayarak, bilinçli kararlar vermelerine yardım etmektir.

Kripto korku endeksi Temmuz 2021’de yeni bir karar aldı. Buna göre sadece bitcoin ile ilgili bilgiler kullanılacak. Neden olarak ise, fiyat ve duyarlılık itibariyle bitcoin genel kripto piyasasıyla olan önemli korelasyona sahip olması gösterildi. Kripto korku endeksi CNNMoney tarafından oluşturulmuştur. Tüccarların ve yatırımcıların hisse senedi ve borsa duyarlılığını analiz etmelerini sağlamaktadır. Alternative.me ise kripto pazarını hedefleyen aracın versiyonunu geliştirmiştir.

Kripto Korku Endeksine Nasıl Bakılır ?

Kripto korku endeksi 0 ile 100 arasında bir aralıkta ölçeklendirilir. Buna göre 0-24 arası aralık aşırı korkuyu işaret eder. 24-49 arası sadece korku, 50-74 arası açgözlülük ve 75-100 arası aşırı açgözlülük olarak ölçeklendirilmiştir. Aşırı korkunun anlamı, yatırım yapan insanların, servetlerinin değerinin birden bire düşmesi konusunda fazlasıyla endişeli olduklarının bir işaretidir.

Fakat, yatırımcıların yaşadığı bu büyük korku aynı zamanda bir satın alma fırsatı doğurmaktadır. Aşırı açgözlü yatırımcılar bu fırsatı değerlendirirler, ancak bu durumda piyasanın bir düzeltmeye ihtiyacı olur. Kripto korku endeksi, beş farklı piyasa faktörünü değerlendirerek bu ölçeklendirmeyi ortaya çıkarmıştır.

Piyasa Oynaklığı

Oynaklık faktörü, mevcut bitcoin fiyatını dikkate alarak, 30 ila 90 gün içindeki ortalama bitcoin fiyatı ile bir karşılaştırma yapar. Oynaklık, piyasadaki yatırımcılar arasında belirsizliğin bir ifadesidir ve aşırı korku işareti olarak görülmektedir.

Kripto korku endeksi nedir? nereden bakılır?

Pazar Momentumu

Yine Bitcoin’in son 30 ve 90 gün içerisindeki işlem hacmini ve piyasa momentumu çıkarılır. Bunu ortalamalarla karşılaştırılır ve ardından toplanır. Eğer günlük yüksek alım hacimleri varsa, bu yükseliş veya açgözlü bir piyasanın işareti olarak görülmektedir.

Sosyal Medya Faktörü

Sosyal medya faktörü, kripto korku endeksinin ölçülmesinde en önemli role sahiptir. Belirli etiketler (çoğunlukla #Bitcoin) altında etiketlenen tweet’lerin sayısını ve kullanıcıların bu etiket ile olan etkileşimlerini ve twitter hızını kullanır. Etkileşim içerisinde devamlı olarak ve olağanın dışında bir artış varsa bu, genellikle açgözlü bir pazarın işareti olarak değerlendirilir.

Bitcoin Hakimiyeti Ve Baskınlığı

Bitcoin hakimiyeti ve baskınlığı, bütün kripto pazarının kap yüzdesine benzer. Altcoin yatırımlarının artış korkusu ve altcoin yatırımlarından bitcoin’e olası geçiş anlamına gelebilir.

Google Arama Verileri

Bitcoin ile ilgili çeşitli aramalarda Google Trend verileri toplar. Ayrıca, “Bitcoin” veya “Bitcoin fiyat manipülasyonu” gibi belirli arama terimleri için arama hacmindeki artış veya azalma gibi faktörleri de hesaba katar. “Bitcoin fiyat manipülasyonu” diye arama yapılması insanların aşırı korku halinde olduklarının bir işareti olarak görülür.

Anket

Anketler bir diğer piyasa faktörlerindendir. Büyük bir genel anket platformu yapılır. Anketlerden gelen veriler birleştirir. Buna göre bir hesaplama yapılır. Ancak şimdilerde, kripto korku endeksi ölçümlerinde bu faktörden yararlanılmamaktadır. Kripto korku endeksi, çeşitli piyasa duyarlılığı ölçümlerini ve göstergelerini kullanarak mevcut piyasa trendlerini analiz etmenin kolay bir yoludur. Bununla birlikte, yalnızca kripto korku endeksine dayanarak piyasayı tahmin etmek karmaşıktır ve güvenilmezdir.

Bu nedenle, bu ölçüm ve göstergelerin uzun vadeli yatırım kararları vermenize yardımcı olması pek olası gözükmüyor. Kriptolara herhangi bir para yatırmadan önce piyasa verilerinin teknik ve temel analizi yoluyla kendi araştırmanızı yapmanızda fayda vardır.

Korku ve Açgözlülük Endeksi Kendi Analizinizi Destekleyebilir

Korku ve Açgözlülük Endeksi kripto para birimlerinin analizinde çok önemli ve yardımcı bir araç olsa da hiçbir zaman tek başına değerlendirilmemelidir. Fiyatlandırmada her zaman başka faktörlerde rol oynar ve bunlarda dikkate alınmalıdır. Korku ve Açgözlülük Endeksi yalnızca duygu analizlerini değerlendirir. Teknik analiz ve temel analiz, yatırımcıların duygularından bağımsız olarak işler. Bunlar da belirli durumlarda belirleyici olabilir ve bu nedenle fiyat değişimleri üzerinde güçlü bir etkiye sahiptirler. Bitcoin ve finansal piyasalarla ilgili çeşitli haberler, örneğin korona krizinin başlangıcında olduğu gibi her türlü analizi geçersiz kılabilir.

 

Bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın