Anasayfa » Blockchain hangi programlama dillerini kapsar?
Altcoin Genel Kripto

Blockchain hangi programlama dillerini kapsar?

blockchain hangi programlama dillerini kapsar?

Blockchain, halka açık bir veri tabanıdır. Bu veritabanı para işlemlerini yönetilmesinde kullanılır. “Zincir” adını, işlemlerin kronolojik sırayla eklendiği zincirden almaktadır. Bloklar, işlemin tarihi, işlemin saati ve o anda aktarılan para miktarı gibi önemli bilgileri saklar. Daha sonra bir blokta saklanmadan önce dijital imza eklenir. Her bloğa benzersiz bir şifreleme kodu verilir. Bu, şifreleme kodu kullanıcıların blokları birbirinden ayırmanıza yardımcı olur.

Programlama dilleri, aritmetik kuralların formüle edilebildiği biçimsel dillerdir. Bu kurallar daha sonra bir bilgisayar tarafından gerçekleştirilebilir. Her resmi dil, çeşitli bilgi parçaları kullanılarak tam olarak tanımlanabilir. Bu bilgiler sözdizimi, kelime bilgisi ve karakter setini içerir. Bir programlama dilinin sözdizimi onun “gramerdir”. Hem izin verilen dil öğelerini hem de bu dil öğelerinin nasıl kullanılacağını açıklar.

Sözcük dağarcığı, sonuç olarak değişkenler veya işlevler için ad olarak kullanılamayan ayrılmış anahtar sözcükleri ifade eder. Bir programlama dilinin karakter seti, genellikle özel karakterlerin yanı sıra alfabetik ve sayısal karakterlerden oluşur. Blockchain geliştirme için kullanılan bazı programlama dilleri mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır.

blockchain hangi programlama dillerini kapsar?

 

Blockchain Hangi Proglama Dillerini Kapsar ?

C++ Proglama Dili

C++ dünyadaki en tanınmış ve eski programlama dilidir. Blockchain endüstrisinin önemli dillerinden  bir tanesidir. Makine odaklı ve verimli programlama imkanı sunar. C++ile yüksek düzeyde bir soyutlama üzerinde programlama yapmak mümkündür. Ayrıca C++, oyunları ve masaüstü uygulamalarını programlamak için doğru bir tercih olarak değerlendiriliyor.

Solidity Proglama Dili

Solidity, blockchain teknolojisini geliştirme maksadıylaortay çıkmıştır. En önemli özelliği en hızlı blockchain programlama dillerinden biri olmasıdır. Esas olarak Ethereum geliştiricileri tarafından akıllı sözleşmeler oluşturmak için kullanılır. JavaScript’e benzer ve kullanıcılara yüksek kaliteli merkezi olmayan uygulamalar oluşturma yeteneği verir. Bu aynı zamanda kullanıcılar için sözleşme oluşturma sürecini de büyük ölçüde basitleştirir.

Java Proglama Dili 

Java nesne yönelimli, sınıf tabanlı ve eşzamanlıdır. Java Runtime Environment (JRE) yüklü herhangi bir bilgisayarda kolayca çalıştırılabildiği için geliştiriciler arasında favoridir. Blockchain programlamasında Java, etkileşimli web siteleri oluşturmak için kullanışlıdır. Basit ve değişmez blok zincirleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bu değişmezlik ile herhangi birinin bir bloktaki içeriği veya bilgiyi değiştirmesi mümkün değildir. Geliştiriciler, yüksek taşınabilirliği nedeniyle Java’yı tercih ediyor. Java ile yazılan programlar, sisteme özgü bir mimariye dayanmadıkları için hemen hemen tüm bilgi işlem cihazlarına taşınabilir.

Simplicity Proglama Dili

Simplicity, akıllı sözleşmelerin oluşturulmasında başvurulan programlama dillerindendir. Aktivasyon sonrası akıllı sözleşme kodunu değiştirme seçeneğine sahiptir. Bu, Simplicity’nin Katılığa avantajlarından biridir. Simplicity, nesne yönelimli işlevlere sahiptir ve verilerin değiştirilmesini önlemek için blok zincirine benzer ilkeleri kullanır. Blok alanı gereksinimlerini azaltan ve küçük işlem boyutları sağlayan  programları düzenleme yeteneğine sahiptir.

Java Script Proglama Dili

JavaScript, ek bir teknoloji olarak web sitelerine entegre edilmiş bir programlama dilidir. Komut dosyaları olarak da adlandırılan JavaScript programları, web tarayıcısı tarafından yorumlanır. Yani, işlemci talimatlarına çevrilir ve yürütülür. JavaScript, günümüz Web’inin ayrılmaz bir parçası haline geldi ve HTML ve CSS’nin yanında önemli bir rol oynuyor. Hemen hemen her web sitesi daha küçük veya daha büyük JavaScript’ler kullanır. JavaScript kullanmanın büyük bir yararı, onu blok zinciri geliştirme için kullanırken entegrasyon konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır. Bir geliştirici olarak, tamamen uygulama mantığına odaklanabilirsiniz.

Python Proglama Dili

Python sadeliği ile bilinir. Python, özellikle veri işleme, temizleme, analiz ve görselleştirme olmak üzere sayıları işlemede harikadır. Diğer birçok işlevle birlikte akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılabildiğinden, blok zinciri için mükemmel bir programlama dilidir. Blockchain’in ilk uygulaması olan Bitcoin, orijinal olarak C ++ ile yazılmıştır.

 

Bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın