Anasayfa » Blockchain hangi alanlarda kullanılır?
Education Genel

Blockchain hangi alanlarda kullanılır?

Blockchain hangi alanlarda kullanılır?

Blockchain uygulamaları önümüzdeki yıllar için bir mega trend olarak kabul ediliyor. Özellikle kripto para birimi Bitcoin, arkasındaki blok zincir teknolojisini popüler hale getirdi. Birçok şirket blok zinciri ilkesiyle ilgileniyor, ancak teknolojiyi kavramak bir hayli  zor. 2008’de Satoshi Nakamoto marifetiyle, Bitcoin adlı blockchain tabanlı bir ödeme sisteminin konsept belgesi olan ünlü “The White Paper” yayınlandı. Bu takma adın arkasında hangi yazar veya hangi ekip olduğu bugün hala bilinmiyor. Uzun zamandır sadece üstatların ilgilendiği, en geç 2017’den beri herkesin konuştuğu şey, kripto paralar dünyası ve arkasındaki teknoloji yani blockchain. Blokchain, kimin neye sahip olduğunu ve bir şeyin ne zaman el değiştirdiğini gösteren bir kayıttır.

Bu kayıt merkezi bir konumda değil, farklı bilgisayarlardadır. Bu bilgisayarlar birbirleriyle ağ bağlantılıdır. Bu kayıtlar tahrif edilemez. Çünkü blok zincirine eklenen her işlem artık manipüle edilemez ve bu nedenle güvenlidir. Blokchain, verilerle dolu bloklardan oluşur.

Bu blokların her biri belirli bilgiler içerir. Bu blokların her biri kriptografik olarak, yani şifreli biçimde önceki bloklarla ağa bağlı olduğundan, bu blokların hiçbiri sonradan değiştirilemez. Çünkü tüm bloklar ve işlemler ağdaki her katılımcı tarafından görüntülenebilir. Bir blokchain ile, bir bilgisayar korsanı artık tek bir saldırı ile bir veri tabanına giremez. Çok fazla yolsuzluğun olduğu yerlerde, yani merkezi kayıtlar için güvenilir sağlayıcıların olmadığı yerlerde, bir blockchain çözüme katkı sunmaktadır.

 

Blockchain hangi alanlarda kullanılır?

 

Blockchain Hangi Alanlarda Kullanılır ?

 

Blockchain, sözleşmelerin otomatik olarak sona ereceği durumlarda devreye girebilir. Bunun teknik terimine akıllı sözleşmeler denir. Uygulamada, çoğunlukla daha önce üzerinde anlaşmaya varılan koşullar oluştuğunda devreye giren bir ödeme meselesidir. Bu akıllı program kodları bir blok zincirinde saklanır ve eylemlerini otomatik olarak gerçekleştirir. Prensipte akıllı sözleşmeler, bankalar gibi aracıların rolünü üstlenebilir. Otomatik sözleşmeler, örneğin, bir ödemenin yalnızca kararlaştırılan mallar alıcıya ulaştığında tetiklenmesini sağlar. Blockchain ayrıca paylaşım ekonomisinde de kullanılabilir. Blockchain, kullanılmayan daireler, ofisler, makineler veya diğer taşınırlar ve gayrimenkuller gibi nesnelerin paylaşımını basitleştirmek için de kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak. Bisiklet kiralamak.

Ağa bağlı bir bisiklet kilidi blok zinciri aracılığıyla açılabilir ve bisiklet, kullanım süresi boyunca üçüncü şahıslar arada olmadan ödemesi yapılabilir. Bisiklet kiralamak istiyorsak tek yapmanız gereken cep telefonumuzu akıllı kilit uygulaması indirmek, gerisi para transferi ve sözleşme imzalamak gibi yapılması gerekenler otomatik olarak çalışacaktır. Blockchain, gıda güvenliğini artırmayı ve israfı azaltmayı amaçlıyor.

Örneğin IBM, şu anda tüm tedarik zincirini bir blok zinciri aracılığıyla haritalandıran bir pilot proje üzerinde on büyük market perakendecisi ile birlikte çalışıyor. Merkezi olmayan şeffaflık, yalnızca son müşteriyle değil, tedarik zincirindeki tüm ortaklarla güven yaratmayı amaçlamaktadır. Bunların dışında, yolcuların tren, uçak, araba veya taksi ile seyahat edip etmemesine bakılmaksızın, her yerde çalışan evrensel bir bilet üzerinde çalışılıyor. Blockchain ile tüm seyahat rotasındaki insanları net bir şekilde tanımlamak mümkündür. Blockchain belgeler, bireysel hizmet sağlayıcıların performanslarına göre faturalandırılmasını sağlayabilir.

 

Blockchain Ne Zaman Devreye Girecek ?

 

Eleştirmenler, birçok sorunun geleneksel teknolojiyle çok daha verimli bir şekilde çözülebileceğini düşünüyor. Bitcoin madenciliği yapmak için çok sayıda bilgisayarın kullanılması da çok fazla enerjiye mal olacaktır. Blockchain ana akıma ulaşmadan önce, bireysel aktör için hangi noktada gerçekten katma değer olduğu gösterilmelidir. Blockchain teknolojisinin önünde büyük bir gelecek var. Ancak şu anda blockchain uygulamaları deneme yanılma aşamasında. Bu sürecin sonunda bizi nelerin beklediği gerçekten merak konusu.

Bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın