Anasayfa » NFT Nasıl Yapılır?
Altcoin Bitcoin Genel Kripto

NFT Nasıl Yapılır?

NFT Nasıl Yapılır?

NFT teknolojisi,  bitcoinden sonra adından en çok söz ettiren, teknolojilerin başında yer alıyor. NFT ile insanlar bir anda 70 milyon TL parayı  hesaba yatırarak, tek tuşla istedikleri sanat eserini indirebiliyor. En çok NFT’nin kullanıldığı yer sanat dünyası olarak bilinmektedir. Sanat dünyasının dijitalle birleştirilmesinden sonra, NFT ile anında istedikleri dijital sanat eserini indirerek temin edilebiliyor. Bu nedenle NFT’nin ne olduğu ve nasıl yapıldığını ayrıntılarıyla anlatmak gerekiyor. NFT ile ilgili veriler, güvenli olarak  blok  zincirlerinde saklanmaktadır. NFT’lerde bölünmezlik bulunmaktadır. Yani NFT’ler hiç bir şekilde bitcoin gibi küçük değerlere bölünemez anlamına gelmektedir.

NFT Nedir?

NFT kelimesinin açılımı; Non- Fungible-Token demektir. NFT’nin Türkçe kelime karşılığı ise değiştirilemez-para-çip anlamına gelmektedir. Blok zincirinin bir parçası olan Ethereum, NFT’leri sanat eserlerinin dijitalleşerek alıcıları ile buluşturan sertifika olarak düşünülebilir. NFT’ler yani ( değiştirilemez para- çip’i) kayıt altına alınması blok zinciri üzerinden olmaktadır. Bu şekilde bir blok zincirinin içeriğindeki verilerin değiştirilememesi için şifrelenerek kilitlenmektedir. Her NFT kendi başına benzersiz örneklerden oluşturulmaktadır. Bu nedenle içeriği ve verileri değiştirilmesi imkansızdır. Üzerinde oynama yapılmasına izin verilmemektedir.  Kopyalanması veya silinmesine onay verilmemektedir.

NFT sertifikasında, en önemli esaslarından birisi de dijital platformda satılan eserlerin fiyat  değerlerini aynı anda takip etmenize olanak  tanımasıdır. Bu durum dijital sanatla ilgilenen sanatçılar için mükemmel fırsatlardan biridir. Böylece dijital sanatçı, sanat eserlerini sattıktan sonra el değiştirmesine bağlı olarak, satılan sanat eserinden komisyon almasına olanak tanımaktadır.

NFT Ortaya Çıkışı Nasıl Gerçekleşti?

NFT ortaya çıkışı,  ilk olarak blok zincirleri ile birlikte gerçekleşmiştir. Blok zincirleri, ilk renkli madeni paraların ortaya çıkışının, NFT’ler olduğu bilinmektedir. Ayrıca NFT’ nin ortaya çıkmasında renkli madeni paraların zemini olduğu konusu bilinir. 2017 tarihinde, American Studio Larva Lab’in Ethereum üzerindeki Crypto Punks eseriyle, NFT ortaya çıkışı ile dijital piyasaya sürdüğü bilinmektedir.

 

NFT Nasıl Yapılır?

 

NFT Nasıl Yapılır?

NFT yapılışı için kapsamlı olarak  endüstri bilgisine sahip olmak gerekmemektedir. İsteyen herkes NFT oluşturabilmektedir. Yapılması  gereken ilk işlem, NFT yapılışı için hangi blok zincirinde yayınlanacağına karar vermek gerekir. NFT blok zinciri hizmeti için şu anda lider olan isim Ethereumdur. Ethereum gibi her blok  zincirinin kendi pazar yeri bulunmaktadır. Ayrıca her blok zincirinin kendine ait hesap  cüzdanı ile kendine has standartları vardır.

Örneğin Ethereum’da oluşturacağınız NFT’leri yalnızca Ethereum üzerinden satabilirsiniz. Farklı bir blok zinciri üzerinden satma onayınız bulunmamaktadır. NFT satışlarınız için, oturum açtıktan sonra pazar yeri satışlarınızla ilgili seçimlerinizi ve tercihlerinizi belirterek, oluşturulan dosyaları, sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Sisteme yüklediğiniz dosyada kopya olup olmadığı  veya her hangi birine ait bir eser olup olmadı sorgulanmaktadır.  Her hangi bir koleksiyona ait olan eserler sisteme yüklenmez. Her hangi bir yere ait bulunmayan eserlerinizi, fiyatlandırarak NFT’ye dönüştürebilirsiniz.

NFT Nasıl Alınır?

NFT satın alma  işlemi yapmadan  önce bilinmesi gereken bazı  önemli hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar, satın almak istediğiniz platform ve o platforma ait cüzdan ile cüzdanı finanse edeceğiniz kripto para birimini hangi kripto para birimi ile yapacağınızı ayarlamanız gerekir. Satın almak için en popüler platformlar arasında, SuperRare, OpenSea, Rariple ile VIV3 gelmektedir. Genel olarak NFT’lerin eserleri yoğun talep olması sebebiyle, satışları serbest bırakılmaktadır. Bu durum NFT eserlerini satın almak isteyenlerde yoğun talep oluşmasını ve almasını sağlamaktadır. NFT  satın alma işlemini düşünenler için platformdaki cüzdanlarını doldurmaları gerekmektedir.

Bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın