Anasayfa » İlk Değişim Teklifi (IEO) Nedir?
Education Genel Kripto

İlk Değişim Teklifi (IEO) Nedir?

İlk Değişim Teklifi (IEO) Nedir?

Bir İlk değişim teklifi (IEO) şuan da bir ICO biçimi olarak bilinir, fakat iki sistem arasındaki ana fark, madeni para veya tokenin sunulduğu yerde yatmaktadır. İsminden de anlayabileceğiniz gibi, bir IEO, direkt yatırımcılara değil, bir ortak değişim yoluyla jetonlar sunmaktadır. Geliştirici kullanıcılara para vermek yerine onlarla beraber çalışan bir kripto borsasına para verip, bu işlem karşılığında, size direkt bazı jetonlar vermekte olan proje ekibinin yerine, bunları kripto değişim platformundan alırsınız.

Borsa platformunda yapılan token satış işlemi için, IEO işlemi sırasında satılan tokenlerin bir yüzdesi ile beraber token sağlayıcıları bir liste ücreti ödemek zorundadır. Bununla beraber, kripto girişimlerine ait tokenler borsa platformlarında satılıp ve madeni paralar IEO bitiminden sonra listelemektedir. Kripto para piyasası, başlangıç sistemi tarafınca satılmış olan jetonların bir miktarına el koyduğundan, jetonu veren platformun pazarlama işlemlerine yardımcı olabilmek adına değişim teşvik edilmektedir.

İlk Değişim Teklifi (IEO)’ların avantajları nelerdir?

Başarılı bir İlk değişim teklifi (IEO), token verenler, ticaret platformları ve kullanıcılar için oldukça kazançlı bir işlem olabilir…

Token ihraç etmekte olan girişimler, “kendi kendilerine” bir ICO yapmaya kıyasla, değişim platformlarında IEO’ları başlatmanın daha kusursuz sürecinden yararlanır. Ek olarak borsalar, projelere pazarlama hususunda yardımcı olarak, markalarını kendi etkileriyle geliştirmektedir. Büyük kullanıcı veri tabanı, alıcıları da doğal olarak verilen tokenlere getirebilmektedir.

Bununla beraber, yeni token çıkaranlar listeleme ücreti ve verilen token yüzdesi gibi IEO koşullarını özetleyen bir anlaşmayı imzalayabilmek için borsa sistemleriyle uzun süreli ve sıkı bir müzakere sürecini aşmaları gerekmektedir. Fakat bir IEO, ICO’ların doğasında bulunan riskler sebebiyle şuan hala en ideal bir kaynak oluşturma modelidir..

IEO’ların sahip olduğu en temel avantajlarından biri güvenli olmasıdır. Kitle satış işlemi, bir kripto para birimi değişim platformunda gerçekleştirildiği zaman, karşı taraf her bir projeyi detaylı taramaktadır. Borsalar bunu, jeton verenleri dikkatlice inceleme yaparak iyi itibarlarını korumak için yapmaktadırlar. Bu sebeple, IEO’lar dolandırıcılık vb. şüpheli projeleri para toplamadan ortadan kaldırabilmektedir.

İlk Değişim Teklifi (IEO) Nedir?

Bununla beraber, borsa IEO’nun akıllı sözleşmesinin yönetimini sağladığı için yeni jeton çıkaranların kitle satışı güvenliği hususunda endişeye kapılmasına hiç gerek yok. KYC / AML işlem süreci, birçok hizmet sağlayıcı, hesaplarını oluşturduktan sonra müşterileri üzerinde KYC / AML işlemi yaptığından, kripto değişimi tarafından da yönetilmektedir. Borsa platformları, yatırımcılarının platformdaki varlıkları için risk oluşturabilecek zararlı projeleri ortadan kaldıracağı ve böylece daha da güvenli olan bir kripto yatırım ortamı oluşturacağı için yatırımcılara göreceli güvenlik de garanti edilmektedir..

İlk Değişim Teklifi (IEO)ve İlk Para Teklifi (ICO) Arasındaki Farklar Nelelerdir?

IEO bir borsa platformu olarak bilinmektedir. ICO sistemi incelendiğinde token düzenleyici platformların web sitesi işlevi gördüğü fark edilmektedir. ICO sistemi detaylı incelendiğinde projeler arasında bazı meydana gelebilmektedir. Bu noktada IEO platformu borsa kullanıcılarını AML sistemi ve aynı zamanda da KYC sistemine yönlendirmektedir. Risk yönetim ve müşteri tanıma özelliği ile beraber yönlendirilmek bazı durumlarda daha da avantajlı olabilmektedir.

ICO içerisindeki proje geliştiriciler tarafından yapılan kişisel satış işlemi , İlk değişim teklifi (IEO) platformu içinde ise sadece kripto para borsaları tarafınca gerçekleştirilmektedir. Bu durum bazı platform kullanıcıları için bu noktada ICO sisteminin daha da mantıklı gelmesine neden olmaktadır. ICO şirketleri ihtiyaç duydukları Pazar işlemini karşılayabilmeleri için oldukça yüksek olan projelerin yardımıyla bir şekilde platform kullanıcılarının dikkatlerini çekmeleri gerekmektedir. Bu işlem için para toplamaları gerekmektedir. Fakat bu noktada İlk değişim teklifi (IEO) sistemi ise sadece bu durumu borsa siteleri üzerinden direkt olarak kazanç elde edip sağlamaktadır.

Kripto para piyasası içinde kişisel satış işleminin ardından token listeleme işlemi için ICO borsaya kesin olarak kendisi ulaşmalıdır.Fakat bu noktada İlk değişim teklifi (IEO) listelendiği her borsa sitesinden oldukça kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu yönden incelendiği zamana ICO ile kıyaslandığında IEO daha da avantajlı halde olmaktadır. Bu iki sistem arasındaki kıyaslamada genellikle IEO sistemi ön plan çıkmaktadır.

bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın