Anasayfa » İş Kanıtı Nedir? Nasıl Çalışır?
Bitcoin Education Genel Kripto

İş Kanıtı Nedir? Nasıl Çalışır?

İş Kanıtı Nedir? Nasıl Çalışır?

İş kanıtı (Proof of Work) ; oldukça yüksek miktarda olan hesaplama gücü ile çalışmakta olup Bitcoin blok zincirinde bulunan kötü amaçlı kullanıcıları ve yazılımları tespit eden bir sistemdir. Oldukça büyük bir veri tabanının üzerine kurulmuş olan blockchain birçok kullanıcının işlem yapabilmesine açık bir sistem olduğu için iş kanıtı ile kurallara uygun bir biçimde hareket edilmesi sağlanmaktadır.

İş Kanıtı (Proof of Work) Nedir?

İş kanıtı ; Proof of Work olarak da adlandırılmaktadır ve bu sisteminin işleyiş durumunu aksatıcı unsurların önüne geçebilme görevine sahip olan bir protokoldür. İş kanıtı (Proof of Work); bilgisayar sistemlerinin, siber saldırılara karşı tepki gösterebilmesi için müdahalelerde bulunan bir yapıdır. İlk olarak 1990’lı yıllarda literatüre dahil edilmeye başlanan iş kanıtı (Proof of Work), 2008 yılında Bitcoin kripto parasının piyasaya çıkması ile kullanım alanını farklı bir boyuta taşımıştır.

Bitcoin blok zincirleri üzerinde yapılan eşler arası nakit transferi işleminde iş kanıtı (Proof of Work) protokolü ile oldukça güvenilir ödeme sistemleri ortaya konulmaktadır. İş kanıtı (Proof of Work); Challange-response ve Solution-verification olmak üzere iki farklı çeşitte iş kanıtı sağlamaktadır.

İş Kanıtı(Proof of Work) Nasıl Çalışır?

Bitcoin gibi pek çok diğer kripto para biriminin, merkezsiz düğümlerin toplanmasıyla oluşturmuş olduğu ağlar yardımıyla korunmakta olan blok zinciri sistemleridir. Bu sistemlerin en temel sorumluluğu ağın sürdürülebilirliği ve sürekliliğine olanak sağlamaktır. Ağda madenci adı verilen ve blok zincirine yeni yeni bloklar ekleyen görevli operatörleri bulunmaktadır. Bu blokların eklenebilmesi durumu ise bazı karmakarışık matematik problemlerinin çözülmesi sayesinde mümkün olabilmektedir. Söz konusu problemleri çözmek oldukça zor olduğu için güçlü olan işlemcilere daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Problemi çözen ve bloktaki işlemleri ilk doğrulayan madenci işlemi ağa yayınlayarak ağda belirlenen kripto para ödülünü ve bloktaki işlemler için ödenmiş olan işlem ücretlerini almaya hak kazanmaktadır. Madenciler tarafınca doğrulanan ağda yayınlanan işlemler blok zinciri ismi verilen dağınık defter sisteminde kayıt altına alınmaktadır. Ağa bağlı bütün protokol kullanıcıları, blok zincirinin bir yedeğini indirebilir veya onaylanmış olan bütün blokların doğrulama işlemini gerçekleştirebilir.

vİş Kanıtı Nedir? Nasıl Çalışır?

İş Kanıtı (Proof of Work )Protokolünün Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kripto para piyasasının en yaygın , en temel protokolü özelliğinde olan iş kanıtı(Proof of Work), bir ödeme sisteminin ve para biriminin merkezi otorite olmaksızın işlem yapabilmesine olanak sağlayarak teknolojik ve ekonomik bakımdan oldukça radikal değişiklikler ortaya koymaktadır. Örnek olarak hesap gücü, ağda yer alan verilerin güvenliğini sağlamakta olan en önemli mekanizmalardan biri olarak kullanılmaktadır. İş Kanıtı protokolü yardımıyla Bitcoin ağınıza düzenlenebilecek olan bir siber saldırıların başarılı bir hal alması için ağ için gerekli olan hesaplama gücünün en az yüzde 51’inin ele geçirilmiş olması gerekmektedir. Günümüzde Bitcoin ağının büyüklüğü ve yüksek hesap gücü (hashrate) dikkate alındığı zaman böyle bir siber saldırının başarılı olmasına ihtimal verilmemektedir. Hesap gücü, ağdaki işlemcilerin bir saniyede yapabildiği deneme sayısı işlemini temsil eden doğrulama gücü olarak da düşünülebilir.

Ağı ele geçirmek için hesap gücünün çoğunu ele geçirme zorunluluğu, sağladığı güvenlik sebebiyle PoW protokolünün en büyük avantajlarından biri olarak öne çıksa da uzmanlar , bu durumun tekelleşmeye yol açabileceği endişesini de söylemektedirler. Bu yüzden bu büyük bir avantaj, bir noktada PoW protokolünün en büyük dezavantajlarından biri halini almaktadır. Çünkü en büyük paya sahip olan işlemciler, ağda en yüksek oylama gücüne sahip olabilmektedir. Bitcoin ağının en önemli özelliği olarak karşımıza çıkan merkezsizlik maddesi, güçlü olanın rahat bir biçimde otorite kazanabilmesi riski sebebiyle ağ ilkeleriyle çelişki yaratmaktadır.

PoW sistemine bağlı bir protokol, oldukça yüksek işlem gücü istediği için oldukça yoğun enerji kullanımına sebep olabilmektedir. Bu durum hem büyük maliyete hem de enerji kaynaklarının sorumsuzca kullanımına sebebiyet verebilmektedir.

Hangi Kripto Paralar İş Kanıtı (Proof of Work)’u Kullanır?

  • Bitcoin
  • Bitcoin Cash
  • Bitcoin Gold
  • Monero
  • Litecoin vb. birçok kripto para tarafınca Proof of Work sistemi kullanılır.

bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın