Anasayfa » Kriptografi Nedir ?
Altcoin Bitcoin Education Genel Kripto

Kriptografi Nedir ?

Kriptografi Nedir ?

Kriptografi , hedeflenen bir mesajın alıcısının bakış açısına sahip olmayan tekniklerinin incelenmesidir. Terim, geçiş anlamı gelen  kryptoslardan  türetilmiştir. Sıradan yazılımı olan metin olarak gönderilmek üzere ve geri dönüşler için hazırlanan olan ile gönderilmek üzere. Ayrıca kripto, mikro noktalar veya birleştirme gibi teknik kullanma tekniğindeki hazırlama işlemi yapılır. Eski Mısırlıların karmaşık hiyerogliflerinde yetiştirilen bu ve Roma’u Julius Caesar, ilk modern deneyimlerden oluşan kişilerden.

Elektronik veri iletirken, kriptografinin en yaygın kullanımı, e-posta ve diğer düz metin kodlamak ve şifresini çözmektir. En basit simetrik yöntemk ” anahtar anahtar sistemi “. Burada, bir özel anahtarlanmış şifrelenir ve hem kod için hem de anahtar tarafından teslim edilmeye başlanır. Sorun mu? Mesaj ele geçirilirse, “bir taraf mesajınını çözmek ve okula gitmek için ihtiyaç duyması ile ilgili. Bu sorunu çözmek için kriptologlar asimetrik veya ” ortak anahtar ” tasarlamışlar. Bu kullanıcı, kullanıcının iki anahtarı vardır: bir genel ve bir özel. Göndericiler, amaçlanan alıcının açık anahtarını ister, mesajı şifreler ve birlikte gönderir.

Daha fazla kriptografi önce, şifreleme ile fiil olarak eş anlamlıydı. Modern kriptografi konularıyla ilgilenir:

  • Gizlilik, bilgi tarafından anlaşılamaz
  • Bütünlük, bilgi değiştirilemez.
  • Reddedilemezliklik, hazırlık aşamasındaki hazırından daha bir hazırlık inkar edilemez
  • Kimlik Doğrulama, Gönderici ve alıcılar

İşte kullanılan bazı Kriptografi teknikleri:

  • Simetrik şifre şifreleme
  • Açık anahtarlı şifre

Simetrik Anahtarlı Şifreleme

Gönderici ve alıcı ana anahtarları. Gönderici bu anahtar anahtarı kodlamak ve şifreli alıcıya geçiş için için. Diğer takipçi alıcısı, mesajın şifresini çözümlemek ve tamamlanmak için aynı anlama uygulanır.

Açık Anahtarlı Şifreleme:

Bu oğlu 300-400 yılın en devrimsel olmayı başarmıştır. Açık Anahtar Kriptografisinde iki anahtar olarak kullanılır. Açık anahtarlanabilir dağıtılabilir, eşleştirilmiş özel anahtar ise bir sır olarak kalır. Genel anahtar için şifreleme, şifre için özel anahtar kullanılır.

Kriptografi Nedir?

Kriptografi Ne İşe Yarar ?

Güvenli bir sistem, araçlarla birlikte kullanılabilir ve kullanılabilir yanı sıra özgünlük ve inkar edilemezlik gibi teslim ediciler sağlamalıdır. Doğru kriptolama butonlarının sağlanmasına yardımcı olur. Kriptografi, hem onay durumundaki verilerin hem de beklemedeki beklentilerinden ve bütünlüğünü sağlayabilir. Ayrıca gönderenlerin ve alıcıların benzerliklerini doğru olabilir ve reddedilmeye karşı koruyabilir.

Yazılım sistemlerinden çok uçta, belirli olarak çok fazla sayıdaye ve bir arka uçna sahiptir. Bu şans/sunucu iletişimleri, güvenilemeyen ağlar durumundayken. İletişim, İnternet gibi açık, genel ağlar saldırganlar ya da kötü kişiler tarafından tehlikeye atılabilecek özel ağlar olabilir.

Güvenilmeyen ağlardan geçen iletişimleri yaşayabilecekler. Bir saldırganın bir ağ üzerinde gerçekleştirmeye çalışabileceği iki ana saldırı türü vardır. Pasiften, bir saldırganın yalnızca izlemesini ve seyahat hakkında bilgiler içeren bilgilerden oluşmaktadır. Pasif trafik içi saldırganın zaman içinde meydana gelebilir. Aktif kullanımda, bir saldırganın bir öncekinin hakkından itibaren, kullanımdan önce korunmak için kullanılan ve kullanımdan alınmadan önce kullanılmayacak şekilde tasarlanmasını veya değiştirmesini kullanmayınız.

SSL/TLS  kriptografik protokolleri tarafından sizden  gibi  eğitimlere ve bütünlük korumaları kötü olaylardan haberdar olma ve kurcalamaya karşı karşıya kalır. Orijinallik korumaları, kullanıcılarla gerçekten amaçlandığı gibi iletişim kurmayı sağlar.

Duran korumak için de kullanılabilir. Kullanılabilir diskteki veya teslimindekinden çıkar, yükleme işlemine uğraması için gerekli verileri kontrol edebilir. Buna ek olarak, kötü havayı kurcalamayı tespit etmek için kullanmak için ek olarak veri korumasını da sağlayabilir.

bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın