Anasayfa » Altcoinler Nedir ve Bitcoin’den Neyi Farklıdır?
Altcoin Bitcoin Education Genel

Altcoinler Nedir ve Bitcoin’den Neyi Farklıdır?

Altcoinler Nedir ve Bitcoin'den Neyi Farklıdır?

Altcoin nedir? İyi mi yoksa orijinalin, tek ve tek Bitcoin’in ucuz kopyaları mı? Piyasaya Bitcoin ile birlikte giren ilk altcoin’in 2011’de yaratıldığını bilmek sizi şaşırtabilir . Namecoin (NMC), web’deki alan adı kaydını merkezden uzaklaştırmayı amaçladı ve aynı zamanda alternatif bir dijital para birimi olarak da kullanıldı.

Bugün, kripto piyasalarında 2000‘den fazla altcoin dolaşıyor. Bu kadar çoğuna ihtiyacımız olup olmadığını merak edebilirsiniz, ancak gerçek şu ki, eylem halindeki serbest piyasa rekabeti. Herkes kendi kripto para birimini piyasaya sürmekte özgürdür. Ve bunu yapan herkes, sunacak benzersiz bir şeyleri olduğunu düşünüyor ya da en azından taklit ediyor. Ancak pratikte, çoğu ya kripto para birimleridir ya da belirli uygulamalar ve platformlar için fayda ve ödül jetonlarıdır. Yüksek sayılara rağmen, kitlesel olarak benimsenmeye ulaşmak için yalnızca en güçlü olanlar hayatta kalacak.

Artan rekabet Bitcoin’e zarar vermiyor. Çoğu durumda, yalnızca kripto para birimi alanını ileriye doğru iter. Ayrıca, tüm altcoinler Bitcoin’i doğrudan ele geçirmez ve genellikle benzersiz değer önerileri ile birlikte gelirler.

Bu kılavuzda, ilk on altcoin’i (Mart 2019 itibariyle), ne yaptıklarını ve neyi başarmak istediklerini öğreneceksiniz. Bu makalede açıklanan altcoins olan Litecoin (LTC) Ethereum (ETH), EOS (EOS), Ripple (XRP), Tether (USDT), iyota (MIOTA), Cardano (ADA), Bitcoin Nakit (BCH), Tron ( TRX) ve Monero (XMR)

Litecoin (LTC)

Bitcoin gibi, Litecoin de tek amacı olan, merkezi olmayan dijital ödemeler olan dijital bir para birimidir. 2011 yılında algılanan Bitcoin eksikliklerine bir cevap olarak yaratıldı, daha hızlı işlemler, daha düşük ücretler ve daha yüksek madeni para arzı sunuyor. Litecoin’in kurucusu ve eski Google mühendisi Charlie Lee bunu basitçe ifade ediyor: “ BTC dijital altındır. LTC dijital gümüştür. ”

 

Ethereum (ETH)

Ether, daha gelişmiş, ikinci nesil merkezi olmayan bir dijital para birimidir. Aynı zamanda “dünyanın bilgisayarı” olarak da adlandırılan Ethereum platformunu çalıştırır. Akıllı sözleşmeleri, merkezi olmayan uygulamaları (dapps) yürütmek için kullanılır ve aynı zamanda ilk madeni para tekliflerini (ICO’lar) finanse etmek için en popüler dijital para birimidir. Diğer kripto para birimleri gibi, aynı zamanda bir ödeme aracı olarak da yaygın olarak kabul edilmektedir.

 

EOS Jetonu (EOS)

EOS, dapp’leri ve DAO’ları (merkezi olmayan kuruluşlar) güçlendirmek için tasarlanmış bir başka ikinci nesil blok zinciri ve yarı merkezi olmayan dijital para birimidir. Dünyanın en iyi akıllı sözleşme platformu unvanı için Ethereum ile rekabet ediyor. Temelde, EOS, Ethereum’dan daha hızlı ve daha ölçeklenebilir, ancak bu tür işlevsellik için ademi merkeziyetçilikten fedakarlık ediyor. Bu nedenle, EOS, delege edilmiş kanıt kanıtı (dPoS) tarafından yönetilir veplatform kurallarını tanımlamakiçin EOS yapısını kullanır. Ayrıca EOS, Ethereum’dan çok daha genç ve henüz geniş çapta kabul görmüyor.

Altcoinler Nedir ve Bitcoin'den Neyi Farklıdır?

Bitcoin Cash (BCH)

Litecoin gibi, Bitcoin Cash, 2017 yazında kötü şöhretli sıkı çalışmalardan doğan bir Bitcoin’in çatalı. Kurucuları buna “gerçek Bitcoin” diyor. Nihayetinde BCH, Bitcoin’in yavaş işlem süreleri, yüksek enerji tüketimi ve ücret sorunları ile uğraşıyor, ancak şimdiye kadar topluluğun tanınmasını sağlayamadı. Bitcoin gibi, ödemeler için dijital bir para birimi olması amaçlanmıştır.

 

Ripple (XRP)

XRP, ödemeler için başka bir dijital belirteçtir. Bunun yanı sıra, Ripple Labs tarafından sınır ötesi gerçek zamanlı fiat ödemeleri için bir likidite kaynağı olarak da kullanılıyor. Bu nedenle, genellikle “bankster parası” olarak da anılır. Madeni paranın kendisi, en hızlı ve en ölçeklenebilir dijital varlık olacak şekilde tasarlanmıştır.

 

Tether (USDT)

Tether, alandaki en popüler sabit dijital varlıktır. ABD dolarına 1: 1 oranında bağlı bir stabilcoin. Bir Tether her zaman bir USD değerinde olacaktır ve herhangi bir zamanda itibari para karşılığında kullanılabilir. Esasen, blok zinciri teknolojisinin faydalarını ve itibari para birimlerinin istikrarını birleştirerek, aksi takdirde oldukça istikrarsız kripto para piyasalarında oynaklığı azaltır. Tüccarlar genellikle belirsiz dönemlerde fonlarını korumak için kullanırlar. Ayrıca blockchain ile dünyanın herhangi bir yerine gönderilebildiği için ödeme aracı olarak da kullanılabilir. Bununla birlikte, Bitcoin veya Ethereum’un aksine, Tether oldukça merkezileştirilmiştir ve işlemleri herhangi bir zamanda Tether Company Limited tarafından durdurulabilir.

 

TRON (TRX)

TRON, dijital eğlence ve içerik oluşturma sistemleri için yarı merkezileştirilmiş bir dijital para birimidir. TRON protokolü, TRON ekosisteminde merkezi olmayan uygulamalar yapmak için ölçeklenebilirlik, yüksek kullanılabilirlik ve yüksek verimli bilgi işlem (HTC) desteği sunar. Ayrıca Ethereum akıllı sözleşmeleriyle uyumludur. Ağın birincil amacı, web üzerindeki dağıtımı merkezden uzaklaştırmaktır. TRX jetonu, ağdaki içeriği paylaşmak ve ağa katkıda bulunan içerik oluşturucuları tazmin etmek için kullanılır. Bu nedenle, hem dijital para birimi hem de fayda belirteci olarak sınıflandırılabilir.

bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın