Zcash nedir?

Zcash nedir?

Zcash, 2016 yılında piyasaya sürülen bir kripto para birimidir. Diğer cryptocurrency ağlarına benzer (örneğin Bitcoin veya Ethereum), zcash bir bilgisayar ve İnternet bağlantısı olan kullanıcılar, internet üzerinden nakit olarak uygulayabilecek ve ağlar üzerinde, bir yerden bir yere, göndermesine ve almasına onay verir. Zcash kripto biriminin, kuvvetli etkisi, kurulan yazılım üzerinden, Bitcoin’in temel donanımından oluşturulmuştur, ancak kullanıcı üzerinden, gizliliğe önem verilerek yeni bir düzen, aktif edilmiştir.

Bu ağ üzerine transfer olan kullanıcılar, bloklar şeklinde ve blokchain tabanlı onaylar açısından, madencilere büyük görev düşmektedir. Kripto madenciler yapılan ve onaylanan işlemler üzerinden, ve piyasaya yeni adını duyuran,  Zcash kripto birimi ile birlikte ile artan ilgi sonrası, ödüllendirmeye açık olup ve ilgili kesimin kripto birimini hak etmesi açısından, ortaya sunulan, problemleri (Bitcoin’in blockchain üzerinden ortaya koyduğu  algoritma şeması) çözmeleri gerekir. Bitcoin’de biriminde görüldüğü üzere, herkes Zcash üzerinde madencilik yapabilir, tek gereksinimi İnternet bağlantısına sahip olmak, ve bunun yanında sağlam ve güçlü bir bilgisayar donanımı ile birlikte,  Zcash kripto algoritmasıdır. Zcash kripto birimi, açık tabanlı blockchain ağıdır.

 

Gelişmiş ve gizlilik yönünden,  cryptocurrency ile başlamak?

Bitcoin kripto birimi, 2009 yılından itibaren, dünya piyasasında yer edinmiştir. Ve şimdiye oranla birçok kullanıcı, başlangıç yönünden ve düşündüğü fikirler üzerinden, gerçekçilik ve sanal üzerindeki oluşumu, fark etmiştir. Siber saldırılara oranla yazılımcıları zapt etmek, kolay yöntem olmadığından, profesyonel bir şekilde hakim olmak, iyi bir seçeneğe yön verebilir , ancak yeni kullanıcılar açısından, bitcoin ağlarına hakim olamadan, kötü sonuçlar doğurabilir. Aslında, Bitcoine bakıldığında mevcut piyasasında, deneyimi olmayan  kullanıcının herhangi bir gizliliğe hakim olması neredeyse imkansıza yakın bir sonuçtur.

Örneklerden yön vermek gerekirse ; Birçok kullanıcı, yatırımlar amaçlı ödeme adreslerini açık bir şekilde meydana sererek bitcoin piyasasına giriş yapmayı hedefler.

Bitcoin cüzdanlarını, aktif bir şekilde paylaşan kullanıcılar, örneğin, kendini ifade etmek için bitcoin adresini açık bir şekilde sunan kullanıcı, bu adres kodu ile birlikte, karşı tarafa gönderim yaparken, yanlış etkileri de beraberinde getirecektir.

Kullanıcılar ise, bu kodu telefonları üzerinden kullanarak, kişinin paylaştığı cüzdan kodu üzerinden, kullanıcıya ait işlemelri kendi safında kullanabilirler. Bunun yanında, bu adresi üzerinden, ödeme yapmak için bir bitcoin cüzdan uygulaması da aktif edebilirler. Sorunun kaynağı şu ki, herkes bu cüzdan adresini, Bitcoin blockchain sisteminde bakmak isteyebilir ve bunun sonucunda, gelen her işlem üzerinden ve bu adres, yönlendirmesinden dolayı, toplam bitcoin birimine bağlı, miktarını görebilir. Bu bilgilere dayanarak, en azından kullanıcının ne kadar naktinin olduğu (profesyonel bir siber hırsız yöntemleri) ve siber hırsızın ne kadar başarılı olduğu, hakkında bir fikirleri de ortaya koyar. Ayrıca, telefon üzerinden ödeme yapmak için, kullanılan cüzdan kodunun bir fotoğrafını telefon üzerinden kaydederken, kullanıcı odaklı, ve yanı başımızdaki kullanıcının, ne kadar belirli bir miktarının da olduğuna dair iyi bir fikiri ortaya koyabilir.

Zcash nedir?

Sonuç olarak, şu anlatmak istediğimiz, belirtilenlere göre,  Bitcoin, yeni başlayanlar kullanıcılar açısından, zafiyetler sonucunu gösterirken, siber suçlular sistemden bazı anonim kullanıcıları tehdit edebilir, fakat ortalamaya yakın, yeni kullanıcılar hiçbir şekilde gizliliği koruyamaz.

Zcash nasıl daha özeldir?

Zcash kripto birimi, yatırımcıların, yapılan işlemlerin ardından değişime izin vermemek amaçlı,  Bitcoin tabanlı yazılımı aktif etmiştir. Bir bitcoin kripto adresi gibi, hassas bir şekilde ilerleyen adres üzerinden, ödemelerinizi gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte şahsi bir ödeme adresi aktif edebilirsiniz. (buna korumayı baz alan, bir adres cüzdanı da denilebilir). Çift korumalı adresler üzerinden, aktif bir işlem gerçekleştirilirse, zcash blockchain bu işlemin ayrıntılarını herkese açık bir şekilde ortaya dökmez. Tüm bu detayların hedefinde, ve bunları belirlemek için, kullanılacak yöntemler ise; yeni gönderilen ve kazanılan, kripto miktarı ve ödeme yapan kullanıcının, adresleri üzerinden aktif olarak işlenir. Zcash korumasını baz alan adresler üzerinden, tüm bu bilgilerin, gizliliğe dair kodlanmasıyla veya açık bir şekilde görünmesinden gizli bir şekilde korunur.

Önemli bir soru ise, Zcash ağının kullanıcıları, özel bir işlem üzerinde, nakit gönderilmediğini nasıl öğrenirler?  Sizlere mevcut bakiye bütçesini göndermek yerine sadece yeni Zcash’i sahte bir yazılım olarak kopyalanmasını, nasıl görebiliriz? Bitcoin piyasasında dolandırılıcılık olmadığını, bilmekteyiz, çünkü blockchain üzerinden, gönderilen nakit para, Gönderici ve gönderimi sağlayan adresi ve alıcıya ait adresi, dökümanlarıyla birlikte tanımlanan, tüm bu yapılan işlemlerin silinemez bir onay tutanağına sahiptir. Bu blockchain üzerine yazılan tutanağın, ağ üzerindeki, kaynaklara kadar ulaştırır ve tüm işlemleri özetleyen bir sistem ile birlikte, bir bölüm kripto miktarı elde edebilirsiniz, bununla birlikte, şu anı konu alırken, yasal hükümlülük olarak, mayınlı yönünü ise aktif eden bitcoin kazancıdır. Bu yönden bizlere, kripto düzenin yalnızca yazılımın şekline göre düzenlendiğine dair itibar vermektedir.

 

Zcash, gizliliği hedfleyen bir blockchain zinciri üretmek açısından, en iyi teknoloji sistemleriyle birlikte, matematiksel şifrelemeyi ve bilime dair yöntemleri kullanır. Özellikle, zk-SNARKs adıyla bahsedilen, şifreleme bulgusu ile birlikte, hareket eder. Bahsedilmek istenen, önem şudur aslında:  zk-SNARK kodlamasıyla birlikte, bir bilgisayar veya bilgisayar ağı türevleri ile birlikte, çeşitli açılardan şifrelenmiş ve okunamayan verileri esas alırken, ve bununla birlikte, sınırlı doğrultuların odağında doğru bir yol izlendiğini kanıtlayabilir. Böylece korumaya yönelik Zcash adresinden tamamlanan, protokol hedefli yazılım ile birlikte, SNARK ile birlikte, z cash kullanımı üzerinden, nakitleri karşılamaları durumunda, bu ağlar üzerinden, endekslenmiş ve tüme gelen tüm yöntemlerin ışığında, hareketlere oranla sonuçlara ulaşılabilmektedir.

Temel hedefi ise, gizliliğe dayalı ve özgürlüğe sorun yaratmadan, açık ve güvenilir bir finansal işlev kurmaktadır.

Bir cevap yazın