Kripto Para Piyasasında ICO Nedir?

Kripto Para Piyasasında ICO Nedir?

Günümüzde kripto para piyasası oldukça rehavet görmektedir. Kişiler bir gelir kaynağı olarak gördükleri kripto para piyasasına yatırım yapmaktadırlar. Bu yatırımların ardından sürekli olarak takip etmektedirler. Yatırımlarını yüzlerce kripto para arasından kar elde edeceğini düşündükleri coin türüne yatırarak bekleyişe geçmektedirler. Bu bekleyiş kar veya zarar ile sonuçlanmaktadır.

ICO, ‘’Initial Coin Offering’’ teriminin kısaltılmış halidir. Anlamı ise kripto para arzıdır. En önemli amacı projelere fon toplamaktır. Üretimi yeni sağlanan kripto ve jetonların popüler coinler karşılığında satışa sunulması sürecinin tamamlanmasına yardım etmektedir. Ayrıca ICO piyasa ve borsada kendine devamlı olarak yer bulabilmektedir.

ICO(Initial Coin Offering)

ICO piyasa içerisinde senelerdir önemli bir yer tutmaktadır. Yeni üretilen kripto ve jetonların ilk piyasaya çıkış sürecini doğru bir şekilde yapması için piyasada varlığını yıllardır sürdürmektedir. Bu kripto para piyasaya sunulurken alınan popüler coinler projenin amacı doğrultusunda kullanılmaktadır.

ICO piyasa içerisinde senelerdir büyümektedir. Kriptopara arzı, halka erişim süreci olarak gelişmekte olsa bile bu sürecin yanı sıra kitlesel fonlama sürecini de barındırmaktadır. Bu kripto paralar ülkelerin para birimleri ve diğer popüler kripto paralar ile satın alınabilmektedir. Fakat halka arz sürecinden farklı bir süreç içerisinde alınan kripto paralar bu projeden pay sahibi olmak gibi hakları sunmamaktadır. Bunun yanı sıra bu jetonların satımı kriptopara borsaları ve uygulamalarında sağlanabilmektedir.

ICO Uygunluğu Nasıl Belirlenmektedir?

Belirli bir projeye fon toplamayı amaçlayan ICO öncesinde bu projenin detaylarını isteyecektir. Bu nedenle projenin amacı ve süreci oldukça önemlidir. Bu projenin web sitesi önemli dokümanları ve benzeri kilit rol oynayacak belgeleri halk ile paylaşılmaktadır. Kripto paranın gelirinin nasıl bir dağılım izleyeceği bu belgelerde gösterilmektedir.

Katılımın nasıl sağlanacağı ve bu kripto paranın hangi kriptolar karşılığında satılacağı proje ekibi tarafından belirlenmektedir. Ayrıca bu proje ekibi, minimum ve maksimum fon miktarını, ICO’nun ne kadar süreceği gibi birçok detayı da sunmaktadır.

Bazı ICO’lara proje detayına göre katılımda belirli şartlar getirilmektedir. Bunlar kimlik doğrulama zorunluluğu ve kullanıcı başı miktar sınırlaması gibi detaylar olabilmektedir. Alım süresi ve toplama işlemi de bu noktalarda belirlenebilmektedir. Ayrıca toplanan paralar ile kripto paralar hemen ödenebilmektedir. Hemen ödenmesinin yanı sıra projenin blokzincirinin sunulmasını da bekleme şansı vardır.

Kripto Para Piyasasında ICO Nedir?

Her ICO İçin Yeni Bir Blokzincir Oluşur mu?

Her ICO için blokzincir oluşumu yapılmamaktadır. Proje ekipleri bazı projelerde kendi blokzinciri için çalışan kripto paralar ile akıllı kontrat imzalayıp bu kripto parayı sunmaktadır.

Proje ekipleri genel olarak yeni bir blokzincir oluşturup bu süreci yönetip ilgilenmek yerine bu süreci projeye ayırmaktadır. Bu durum sonucunda kripto para üretimi sağlanmış olan platform ile sınırlandırılmaktadır. Bu yüzden kısıtlı bir etkileşim olur.

ICO ve IEO Arasındaki Farklar

ICO ve IEO kullanıcılar tarafından karıştırılmaktadır. Fakat ikisi birbirinden bağımsız platformlardır. ICO ve IEO arasındaki farklar şu şekildedir;

  • ICO genellikle token düzenleyicilerin bulunduğu web sitelerinde görülmektedir. Buna karşılık IEO bir borsa platformu olmaktadır.
  • ICO her projeye farklı bir tutum sergilemektedir. Fakat IEO borsadaki müşterileri risk yönetimi ve kimlik onayına yönlendirmektedir.
  • ICO ile kişisel satış projeleri sağlanırken IEO ile bu işlemler ancak kripto para borsalarından sağlanmaktadır.
  • ICO belirli bir gelir elde etmek için yüksek bütçe ve etkileşime sahip projelerin dikkatini çekmesi gerekmektedir. Fakat IEO’da bu işlemler kripto para borsaları ile sağlanabilmektedir.
  • Kişisel satışı sağlanan ICO token listelenmesine girebilmek için kendi borsaya ulaşması gerekmektedir. Bunun yanı sıra IEO’da ise bu işlem listelendiği her borsadan sağlanmaktadır.

ICO ve IEO arasındaki farklar bu şekildedir.

 

 

Bir cevap yazın