Funding / Countdown Nedir?

Funding / Countdown Nedir?

Funding, ekside ya da artıda görebileceğiniz fonlama oranları olarak ifade edilmektedir. Fonlama oranları, günde 3 defa devreye girmektedir. Bu oranın devreye girdiği saat aralıkları sabah 11.00, akşam 19.00 ve 03.00 saatleri olmaktadır.

Bilgisayarlarda yapılan işlemlerde genellikle funding kavramı karşınıza çıkmaktadır. Mobil cihazlarda yapılan işlemlerde ise countdown kullanılmaktadır. Bu iki kavram fonlama oranları ve kalan süreyi belirtmektedir. Countdown olarak adlandırılan kalan süre sona erdiği takdirde de eğer likidasyona düşülmezse herhangi bir pozisyon değişimi gerçekleşmemektedir.

Binance Vadeli İşlemlerde Funding Nedir? Ne İşe Yarar?

Vadeli işlem piyasasındaki alım satım yerleri spot piyasasından farklıdır. Ancak buna rağmen spot piyasasındaki market ücretleri vadeli işlem piyasasına da etki etmektedir. Bu sebeple vadeli işlem piyasasındaki ücretlerin market ücretleri ile birbirlerine yakın olması gerekmektedir. Böylelikle herhangi bir spekülasyon ile karşılaşılmayarak funding ya da fonlama oranları devreye girebilmektedir.

Funding / Countdown Nedir?

Funding Neden Önemli?

Klasik vadeli işlem sözleşmelerinde, sözleşmenin detaylarına göre yapılan ödemeler aylık ya da üç ayda bir olarak gerçekleşmektedir. Anlaşma gereğince sözleşmenin fiyatı, spot fiyat ile aynı noktaya gelince sözleşme sona ermektedir.

Bazı ticaret işlemleri yapan kişiler ise sonsuz sözleşmeleri kullanmaktadır. Böylelikle teslimat aylarını takip etmelerine de gerek kalmamaktadır. Sonuç olarak kripto borsasında alım yapan kişi, mevcut parasını tasfiye edilmediği sürece sonsuza dek koruyabilmektedir. Sonsuz sözleşme ticareti, spot piyasadaki ticaret yöntemleri ile benzeşmektedir.

Genel itibarı ile kripto borsaları, sözleşme fiyatlarının endekse karşılık gelmesini sağlamak adına finansman oranı ya da funding mekanizmalarını oluşturmaktadır. Akışın sağlanabilmesi ve ticari işlem yapanların planlamalarını daha kolay yapabilmesi açısından funding çok önemlidir.

Binance İçerisindeki Fonlama Oranı Nedir?

Binance Vadeli İşlemlerinde, funding / countdown şu formülün kullanılması ile hesaplanmaktadır:

Fon Tutarı = Pozisyonun Nominal Değeri  × Fonlama Oranı

(Pozisyonların Nominal Değeri = İşaret Fiyatı x Sözleşmenin Boyutu)

Bu noktada Binance, funding transferleri için herhangi bir ücret almamaktadır. İşlemler sadece alım satan yapan kişiler arasında gerçekleştirilmektedir.

Funding / Countdown Nedir?

Funding / Countdown Nasıl Çalışır?

Kripto türev borsası, çeşitli kaynaklardan topladığı fiyatları baz alarak spot bir endeks oluşturmaktadır. Piyasadaki yatırımcıların yaptığı işlemler belirlenen endeksten yukarıdaysa pozitif, aşağıda ise negatif prim olarak hesaplanmaktadır. Her yerde ortak olarak belirlenen bir saat aralığı içerisinde bu primler borsanın formüllerine göre hesaplanmaktadır. Ardından sonraki zaman içerisinde bir önceki işlemlerin primi pozitif ya da negatif maliyet olarak açık pozisyon tutanlara yansıtılmaktadır.

Sonuç olarak önceki işlemlerdeki orana göre diğer süreçteki işlemlerde pozitif ya da negatif primler ortaya çıkmaktadır. Yapılan oranlamalara göre pozitif prim ortaya çıktığında her saat başı için uzun pozisyon taşıyan yatırımcılar, toplam pozisyon değeri endeks alınarak oluşan maliyeti kısa pozisyon taşıyanlara ödemektedir. Negatif prim ortaya çıktığında ise kısa pozisyon taşıyanlar, uzun pozisyon taşıyan yatırımcılara bu maliyeti ödemektedir. Bu işlemler gerçekleşirken borsalar herhangi bir kâr almamaktadır ve sadece funding olarak adlandırılan oranlamayı kullanmaktadır.

Vadesiz Türev Sözleşmesi Nedir?

Vadesiz türev sözleşmesi olmadan yapılan ticari işlemler, belirli bir vadeye bağlı kalınarak ve sürekli takip edilme gereksinimi sunan işlemlerdir. Bitmex’in 2016 yılında vadesi olmayan türev ürününü ortaya çıkarması ile yatırımcılar, vade hesapları yapmaya gerek duymadan borsadan ürününü alıp sürekli bekletebilecekleri yatırımlara sahip olmaktadır. Yatırımcıların vadesiz ürünleri alıp bekletmesi sonucunda funding yani finansman oranlamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sonuç ile vadesiz türev sözleşmesine bağlı olarak funding / countdown mekanizması, yatırımcıların vadesiz işlemlerinin belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın