NFT’lerin Geleceği

NFT'lerin Geleceği

Eşi benzer, bulunmayan bulunmayan dijital varlıklar olarak isimlendirilen NFT. geleceğin en büyük buluşu olarak görülür. Koleksiyoner ürünlerinden, dijital mülklere kadar çok geniş bir dijital varlığı temsil eder. Ayrıca NFT içeriğinde, sanal ayakkabılar ve oyun içeriklerine de ulaşmak mümkündür.

NFT’lerin geleceği ,blok zincir teknolojisi kullanılarak üretilir ve buna ek olarak Ethereum token standartları baz alınarak ortaya çıkar. Ancak işlem görme biçimi, Ethereum’dan farklıdır.

Çağın getirdiği teknolojik yenilikler ve bu yeniliğin sonucu olan dijital ürünler insanlar arasında fazlasıyla yaygınlaşmıştır. 2017 senesinin başından itibaren, NFT teknolojisine yaklaşık 174 milyon dolardan fazla harcama yapıldığı görülür.  NFT fiyatlarının belirlenmesinde en önemli ölçek, arz ve talep dengesidir. Bu durum tüm değerli varlıklar için de geçerlidir.

NFT’ler bir benzeri bulunmadıklarından dolayı, eşsizdirler ve koleksiyon ürünü olarak kabul edilirler. Bu da değerlerinin yükselmesine neden olur. Bu eşsiz özelliklerinden dolayı, dijital ürünlere sahip olmak çağımızda önemli bir yatırım aracı olarak görülür. Ayrıca dijital varlıkların şifreleme yöntemleriyle korunması, orijinalliğini de korur.

Nft Nasıl Üretilir?

NFT olarak kısaltılan Non-Fungible Token ifadesi, bölünemeyen ve aynısından üretilmesi mümkün olmayan token anlamına gelir. NFT’ler diğer dijital varlıkların aksine, benzersiz dijital varlıklardır.

Örneklendirmek gerekirse, günümüzde bir Bitcoin’i veya Ether’i parçalara bölerek alabilir ya da satışını gerçekleştirebilirsiniz, aynı zamanda bu kripto parayı kendi biriminde takas edebilirsiniz.  Herhangi bir NFT’nin mevcut değeri yalnızca mevcut üreticisi veya yatırımcısı tarafından belirlenebilir. Ayrıca değer birimini belirlemek de üreticiye aittir.

Günümüzde dijital varlık yatırımlarıyla ilgilenen kişiler NFT nasıl üretilir? sorusunun cevabını merak etmektedirler. Yazımızda bu soruyu ayrıntılarıyla cevaplandırmaya çalışacağız.

NFT’ler Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanmış olan dijital varlıklardır.  ERC-721 token standardını kullanarak üretilir. Kullanıcıların blockchain’in karışık ve teknik dünyasında boğulmamaları için, işlemin kolayca gerçekleştirilmesini sağlayan birçok farklı platform bulunur

NFT üretebilmek için ihtiyaç duyulan tek şey dijital kripto para cüzdanına sahip olmanızdır. NFT olarak üretmek istediğiniz dosyaları, bu platformlar aracılığıyla IPFS sistemine yüklemeniz gerekir. Ardından, NFT’nin değiştirilemeyecek parametrelerini, büyük bir dikkatle belirlemeniz gerekir.

NFT’den kaç tane üretileceği, fiyatı ve bir sonraki satışında size ne kadar pay ödenmesi gerekeceği gibi soruların cevaplarını iyi belirlemeniz gerekir. Sonrasında, blockchain ağının işlem ücreti ödenir ve  NFT’ler bu şekilde üretilmiş olur.

NFT'lerin Geleceği

NFT Siteleri

Kopyalanamaz ve değiştirilemez özellikte tokenler olarak bilinen NFT; blockchain ağında bulunan, küçük parçalara ayrılamayan ve eşi olmayan token anlamına gelir. Her bir NFT kendine has özelliklere sahiptir. Oyun,  resim, müzik, gibi çok çeşitli  alanlarda NFT token işlemi yapılabilmektedir.

NFT pazaryerleri ise NFT tokenlar ile mevcut alıcıları buluşturan platformlara verilen isimdir. Bu platformlarda, kolaylıkla NFT alım-satım işlemleri yapılabilir ve yeni piyasaya çıkmış eserlere göz atılabilir. Gelişmesi günden güne artan kripto sanat sektörü sayesinde NFT pazaryerleri de ilerleyen zamanlarda daha fazla büyüme kat edebilir. En büyük NFT siteleri ise, şu şekilde sıralanabilir:

  • NBA TopShot 9.86 Milyon dolar işlem hacmiyle ilk sırada yer alır. NBA oyuncularının özel anları NFT aracılığıyla aktarılabilir.
  • 2017’de kurulan OpenSea, çeşitli sanat eserleri ve koleksiyon parçalarının NFT’lerini barındırır.
  • 36 Milyon dolar işlem hacmiyle CryptoPunks içinde meydana getirilen her karakterin bir benzeri daha yoktur.
  • Ödül kazanma sistemiyle sıklıkla tercih edilen Sorare, Ethereum blockchain tabanlı ve NFT’ye dayalı bir oyun sistemidir.
  • Topluluklara ait ilk NFT pazaryeri olan Rarible

NFT Örnekleri

Kripto varlıkların aksine, NFT’ler kendi aralarında değiştirilebilen dijital yatırım araçları değildir. Tüm NFT’ler eşsiz özelliklere sahiptir ve her birinin ayrı özelliklere sahip olması değerlerini arttırır. Aynı zamanda tüm varlıkların birbirlerinin aynısı olmalarının önüne geçer.  NFT’ler teorik olarak bakıldığında, futbol maçı bileti olarak değerlendirilebilir. Her bilet farklı stadyum, koltuk ve maç bilgisi içerdiği için bir benzeri daha yoktur, bu sebeple de biletlerin birbirlerine denk olmaları mümkün değildir.

NFT’ler farklı alanlarda kullanılır. Örnek vermek gerekirse, sanat eserlerinin üretimlerine imkan sağladığı görülür. Dünyanın her yerine kolayca ulaştırılabilen dijital eser üretiminin yaygınlaşması, gizlilik koşullarının da gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu sistemle birlikte, alıcı ve üretici arasındaki iletişim daha kolay bir hale gelmiştir.

NFT örnekleri birbirlerinden farklı olduğu için, telif hakları daha üst düzey bir şekilde korunabilir. Böylece eser kullanımlarında, pay sahibi olmak daha mümkün hale gelir. Tüm NFT’lerin kendilerine has ve değişmez bazı özellikleri bulunur.  Bu özellikler sayesinde güvenlik zinciri de rahatlıkla korunabilir.

NFT Nedir, Nasıl Alınır?

Non Fungible Token, kısaltılmış şekliyle NFT,  değiştirilmesi mümkün olmayan Token anlamına gelir. NFT, esas olarak bir kripto para birimi olarak değere sahiptir, ancak bunun yanında tahsil edilebilir bir dijital varlık olarak da öne çıkar.

Sanat yıllar boyunca en yüksek değere sahip bir yatırım olarak görülmüştür. Tıpkı bunun gibi, şimdi de NFT’ler sanatın bu konumuna erişmiştir. Çok ünlü bir mağazanın yeni ürününün lansmanı için nasıl kuyruk oluşuyorsa, NFT de modern dünyada bu kuyrukların yerine geçen dijital eşdeğeri olarak görülür.

NFT terimi özellikle son yıllarda, gelişen dijital yatırım araçlarıyla daha sık rastlanılır olmuştur.  Değiştirilemez token terimi, varlığın açıkça ikame edilemeyen bir yatırım aracı olduğu anlamına gelir. Aynı varlık sınıfında yer alsa da farklı özelliklere sahip olan bir yatırımı ifade eder. Bu yönüyle tokenler, sanat eserlerine benzer.

Son yıllarda yükselen bir trend olan kripto para sektörünün yenilikler sonucu, insanlar NFT nedir, nasıl alınır? sorusuna cevaplar aramaktadır.  Yazımızda bu soruya ayrıntılarıyla cevaplar vermeye çalıştık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın