NFT Neden Satılır? Satın Alındığında Ne Olur?

NFT Neden Satılır? Satın Alındığında Ne Olur?

NFT denilen şey aslında bir dijital sertifikadır diyebiliriz. İngilizce kelime anlamı “ takas edilemez jetonlar” olarak geçer. NFT`ler, sanat eserlerinin eserlerinin dijital olarak satılması için dijital sertifikadır. NFT`ler eşi olmayan benzersizlerdir. Kesinlikle takas edilemezler. NFT neden satılır? Sorusuna şöyle cevap verebiliriz; bir eseri NFT ile satmak, o eserin orijinalini satmak demektir. NFT satın alındığında ne olur? diye bir çok insan merak içindedir. NFT satın alındığında, kişi eserin orijinaline sahip olmuş demektir ve bu belgeleyen şey de NFT`dir. Bu nedenle benzeri olmayan eser sadece satın alan kişiye aittir. NFT ile bu durum belgelenir ve kişi dijital bir jetona sahip olmuş olur. Dünya üzerinde pek çok eşi benzeri olmayan sanat eseri vardır. Buna koleksiyonlar da dahildir. Sayısız olan bu sanat eserlerinin aynı oranda bir çok kopyası mevcuttur. Her ne kadar fazla sayıda kopyalar bulunsa da; NFT satın alındığında orijinali sadece satın alan kişiye ait olacaktır. Bu çok büyük bir ayrıcalık olarak görülmektedir.

NFT`leri Nasıl Satın Alırız?

Bir çok eser NFT olarak satılabilir. Siz de dilediğiniz resmi, tabloyu, eseri satın alabilirsiniz. Her hangi bir dijital resim bile NFT olarak satın alınabilir ve tescilli olarak o resme sahip olunabilir. NFT`leri bir dijital cüzdan aracılığı ile satın alabilirsiniz. Tabi ki önemli olan bir konu vardır ki; NFT`leri hangi platformlardan alacağınızın kararını iyi vermelisiniz. NFT`ler her hangi bir tip kripto para ile satın alınabilir; ve yine herhangi bir dijital cüzdanda saklanabilir. Fakat bu NFT`leri hangi pazarlardan alacağınız yine sizin insiyatifinize kalan bir durumdur. Bunun için iyi araştırma yapmakta fayda vardır. Satın alma işlemi esnasında bazı ek masraflar da doğabiliyor. Bunlardan biri “benzin” adı ile alınan ödemedir. Bu ödeme, blok zincirindeki ödemenin tamamlanması için harcanan enerjinin bedelidir diyebiliriz. Başka bir ek masraf da para çevirme esnasında ödenen işlem ücretleridir. Yani sadece NFT için para ödenmez. Ayriyeten çıkacak ek masraflar da ödemelere dahil olur.

NFT Neden Satılır? Satın Alındığında Ne Olur?

NFT`leri Nasıl Satarız?

NFT`ler için çeşitli Pazar yerleri mevcuttur. Bunlardan birkaç tanesini şöyle sayabiliriz; Opensea, Nifty Gateway, Mintable, Rarible gibi pazarların olduğu platformlardır. Her platformun kendine has özellikleri vardır. Bu sebeple satacağınız ürün için uygulanacak prosedürler ve izlenecek yollar her Pazar yerinde farklılık göstermektedir. Satmak istediğiniz dijital eseri bu Pazar yerlerinden birine yükleyebilirsiniz. Sonrasında ise bu içerikleri NFT`ye dönüştürme işlemini yaparsınız. Bu eseri ve ya içeriği anlatan bir tanıtma yazısı ve fiyatını da eklersiniz. Böylece NFT yükleme işini başarıyla halletmiş olursunuz. Daha sonra size gelecek müşterileri bekleyebilirsiniz. Ürün fiyatlandırması yaparken çok uçuk noktalara çıkılmamalıdır. Önerilen fiyatlar ile satış yapmak en doğrusudur.

NFT Pazar Yerleri Güvenli mi?

Her platformda olduğu gibi bu platformlarda da bazı aksaklıklar meydana gelebilir. Şöyle ki; Pazar yerlerinden sanatçıların ya da eser sahiplerinin içerikleri çalınabilir. Bu durum her Pazar yeri için aynı olmasa da bir çok Pazar yerinde bu sıkıntı yaşanabilir. Bu nedenle güvenlik duvarının aşılması imkanlı olan Pazar yerleri de söz konusu. Korsanlar ne yazık ki NFT Pazar yerini de tehdit etmeyi başarmıştır. Eserleri ve içerikleri çalınan kişiler yasal yollara baş vurmakta güçlük çekiyor. Çünkü henüz bir merkezi otorite bulunmamaktadır. Eserlerini kaybeden ve çaldıran satıcılar ne yazık ki haklarını arayamamaktadır. Bu aslında bu platformun en büyük açığıdır diyebiliriz. Bu nedenle fazlasıyla dikkatli olmak gerekmektedir.

NFT Sahipleri Doğrulanıyor mu?

NFT alım satımının yapıldığı Pazar yerlerinde bir çok hesap anonim olarak kuruluyor. Bu nedenle kimin hangi eserin gerçek sahibi olduğu doğrulanamıyor. NFT yükleyen bir hesap Pazar yeri tarafından bu eserin gerçek sahibi olduğu varsayılır. Çünkü içerik yüklemesi yapan kişilerin gerçek sahibi olup olmadığı ne yazık ki saptanamıyor. Birkaç NFT Pazar yeri, şüpheli olarak görülen NFT`leri şikayet edebilme özelliğini benimsemiştir. Henüz tam oturtulmayan bir sistem olduğu için sanatçı eserlerinin aitliği ispatı neredeyse mümkün değildir. Bu konular can sıksa da NFT sistemi çok aktif olarak kullanılıyor. Bu sebepler nedeni ile NFT alıp satarken çok dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca yüklenen NFT`lerin Pazar yerlerinden çalınmaması için de yine dikkatli olmakta fayda var.

 

Bir cevap yazın