USDC Parası Nedir?

USDC Parası Nedir?

Son dönemlerde çok sayıda farklı para birimine bir yenisi daha dahil oldu: USDC parası. Peki bu para birimi nedir ve nerede kullanılır? Pek çok kişinin yeni bilgi sahibi olduğu ne araştırdığı USDC parasına yakından bakalım:

 USDC Parası Ne Anlama Gelir?

Bu sadece bir diğer adıyla USD coin; açılımından da anlaşılacağı üzere bir kripto para birimidir. Sabit fiyatlı olarak belirlenmiş bir kripto para türü olan USDC; her zaman 1 dolara karşılık gelir. ABD doları banka hesabı bulunan müşteriler diledikleri herhangi bir zaman bir USDC daima 1 dolar karşılığında bozdurabilir. Bu şekilde; sabit bir değer üzerinden işlem görür.

Sabit bir kripto para birimi olarak ön plana çıkan USD coin, kripto para birimlerinde ani olarak gelişebilen dalgalanmalara son vermek amacıyla oluşturulan içeriklerden birisidir. Coinbase ve Circle ortaklığı ile piyasaya sürülen ve stabil bir birim olan USDC parasının ayrıntılarına bakalım:

USDC Para Birimine Dair Ayrıntılar

USD coin nedir konusuna açıklık getirdikten sonra; şimdi konu ile ilgili bilinmesi gereken bazı ayrıntılara değineceğiz. 6 milyar dolarlık bir piyasaya sahip olan stablecoin olarak da ifade edilen; yani stabil kripto para olan USDC birimi; Stellar blok zincirinde piyasaya sürülen bir içerik. İlk olarak Ethereum blok zincirinde geliştirilen kripto para birimi, piyasa değeri bakımından son 1 senede 10 katı aşan artışla karşı karşıya geldi. Şu anki dolaşımdaki miktarı ortalama 6 milyar dolar tutarındadır.

USD coin ABD dolarına sabitlenmiş yeni bir stabil kripto para olarak ifade edilebilir. 26 Eylül 2018’de piyasaya sürülen USD coin; Tether her gibi USD destekli farklı kripto para birimlerini alternatif olarak geliştirilmiştir. Kısaca USD coin ABD doları para biriminin, halka açık internet blok zincirleri üzerinden kullanımlarını sağlamak ve kolay bir şekilde sunmak için oluşturulmuş bir hizmet şeklinde ifade edilebilir. Aynı zamanda USDC tokenleri istenilen zaman aralığında tekrar çevrilebilme özelliğine sahiptir.

Blok zinciri dahilinde ABD doları ekleme esasına dayanır. Herhangi bir bölgeden taşıma kolaylığı sağlar ve kripto para birimleri açısından stabil olması nedeniyle istikrar oluşturur. Bunun yanı sıra riskten korunma Birgül borç verme ve Ticaret gibi farklı alanlarda Yeni fırsatları da kapı açar.

USDC Onayları Geç Kaldı ve Kripto Topluluğunda Alarmları Arttırdı - Bitcoin  Haberleri | Teknoloji Haber 24 - Güncel Ve Doğru Haberler - Teknoloji  Haberleri - Oyun Haberleri - Kripto Para Haberleri - Gündem Haberler -  Dünya Haberleri

USD Coin Çalışma Prensibi Nedir?

USD coin fiyat politikaları; merak konusu olan içeriklerden biridir. Kripto paralar genel olarak piyasaya bağlı şekilde hareket ettiği için değişkenliği ile bilinen sanal para birimleri şeklindedir. Ancak dalgalanmalardan şiddetli bir biçimde etkilenmeyi önlemek ve piyasaya bir denge getirmek amacıyla stabil kripto paraların piyasaya sürülmesi söz konusu olmuştur. Sabit fiyatlı kripto paralardan birisi de USD coin olmaktadır. USD piyasaya göre değişmeyerek 1 dolara karşılık gelmektedir.

Ethereum tabanlı çalışan bir kripto para içeriği olan USD coin, bu özelliklerinden dolayı diğer kripto para içerikleri kadar kırılgan ve dalgalı bir birim değildir. Ayrıca çeşitli spekülasyonlar dan da kolaylıkla etkilenmez. USD coin yüksek güvenlik ve hız sunmayı amaçlayan; aynı zamanda düşük maliyet prensibi ile hareket eden bir para birimi olarak dikkatleri çekmiştir. Dünya çapında para alma ve gönderme işlemlerinin dijital olarak rahatlıkla yapılabilmesi amacına da hizmet etmektedir.

USD coin kaç TL sorusu da ülkemiz yatırımcıları tarafından merak edilen bir başka içeriktir. Bu anlamda USD coin para biriminin dolaylı olarak Türk Lirası üzerinden değişken olduğu ifade edilebilir. Zira ABD doları ile sabitlenmiş olan bir kripto para olarak USD coin; dolar ve Türk Lirası ilişkisine göre para birimimize yansımaktadır.

USD Coin Ödeme Uygulaması

USDC ödeme yöntemi; uluslararası ödeme sistemi olan Visa tarafından sağlanan bir anlaşma ile adını duyurdu. Visa geleneksel ve dijital para birimleri arasında köprü olarak düşünecek büyük bir anlaşmaya imza attı. Buna göre ödeme bölümünde işlem yapılabilmesi için sabit kripto para birimi olan USD coin kullanımına izin verileceği duyuruldu. Aynı zamanda şirket; kripto para ve ödeme platformu olan cyrpto.com ile bir pilot program başlattığını da ifade etti. Seçeneklerin artırılması planlanan uygulama dahilinde ilerleyen süreçlerde USD coin ile işlem yapma yetkisinin sağlanacağı da bildirildi.

Centre bünyesinde yer alan şeffaf, açık kaynaklı ve sabit kripto para altyapısı olan USD coin; Ethereum ağında erc20 akıllı kontratı şeklinde üretilmiştir. Aynı zamanda Ethereum blok zincirini kullanmaktadır. Ethereum bünyesinde yer alan akıllı kontratları destekleyen cüzdanlar sayesinde transferi gerçekleştirilebilir.

USDC Nasıl Alınır?

Ülkemiz açısından düşünüldüğünde; gerekli bir kripto para sitesine giriş yapılarak Tether ya da Türk Lirası üzerinden USDC alnıabilir. USD coin saklanma prensibi ise pek çok diğer kripto parada olduğu gibi donanım, çevrimiçi, mobilyada masaüstü cüzdanlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Dileğe göre kağıt cüzdan da oluşturulabilir.

USD coin para biriminin üreticisi olan Centre; piyasaya sürülen her 1 USD coin karşılığında 1 ABD doları miktarının denetlenen ve devamlı olarak izlenen özel bir banka hesabında bulundurmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın