Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz Nedir?

Borsada yatırım yapmak ya da işlemleri takip ederek yatırımları şekillendirmek için bazı temel yöntemlerin benimsenmesi çoğu zaman önemli avantajların elde edilmesini sağlayabilir. Teknik Analiz yöntemi de bu kapsamda kalıp haline dönüşmüş ve yatırımcılar için son derece verimli; istatistikler, veriler, analizler ve grafikler oluşturabilme ya da yapabilme imkanı tanır.

Teknik analizin sağladığı en temel avantaj, şüphesiz yatırımların piyasaya uygun şekilde yönlendirilmesi ve borsanın en efektif şekilde anlaşılması üzerinedir. Dolayısıyla borsada yatırım ya da işlem yapmayı hedefleyen hemen her yatırımcının öncelikli olarak bu statik yöntemler hakkında bilgi sahibi olması ve yatırımlarının statik yöntemlere göre belirlemesi daima önemli bir avantajın elde edilmesini sağlar. Bu kapsamda Teknik analiz nedir nasıl yapılır? Temel bileşenler, kavramları nelerdir? Teknik analiz yapılırken hangi faktörler gözetilmelidir?

Teknik Analiz Nedir, Ne İşe Yarar?

Öncelikli olarak teknik analiz nedir nasıl yapılır? Sorusu üzerinden teknik analizi tanımlamak gerekirse; en basit olarak herhangi bir finans ya da yatırım aracının geçmişte yaşamış olduğu finansal hareketliliğin takip edilmesi ve bu takibin sonucunda söz konusu yatırım aracının gelecekte ne vadettiği konusunda izlence ya da tahmin çıkarılması yöntemidir.

Teknik Analiz, her zaman tek başında kesin veriler sunmayacağı gibi yatırımların şekillenmesi adına yatırımcılara yol haritası veya izlence sunar. Günümüzde özellikle Forex piyasaları gibi volatilite değer yüksek, yani kapsamlı iniş çıkışların yaşandığı borsalarda en sık başvurduğu yöntemlerin başında gelen bu yöntemin kesin bilgiler sunmadığı sadece çeşitli verilere kolaylıkla ulaşabilme imkanı tanıdığı belirtilmelidir.

Teknik Analizde Temel Kavramlar

Günümüzde yatırım piyasalarında kullanılan temel anlamda iki farklı analiz modeli olduğu da belirtilmelidir. Bu modellerin ilk temel analiz yöntemidir ve temel analiz belli başlı unsurlar kapsamında son derece temel bir yatırım özgürlüğü sunar. Bununla birlikte Teknik Analiz ise teknik verilerden hareket ederek yatırımların hangi yönde seyretmesi gerektiği konusunda teknik bilgiler sunar.

Her iki yöntem de temel olarak başta borsa yatırımları olmak üzere hemen her piyasada kullanılmaktadır. Bu kapsamda temel ya da Teknik Analiz fark etmeksizin borsada analiz yapmayı amaçlayanların mutlaka bilmesi gereken temel kavramlar şu şekildedir:

 • Trend: Belli bir ivme ile yatırım aracının aşağı ya da yukarı da doğru stabil bir eğri çizmesidir.
 • Konsolidasyon: Herhangi bir trend olmaması halinde yatırım aracının belli bir fiyat aralığında konsolide olması, sıkışması için kullanılır.
 • Grafik: Temel olarak yatırım aracının belli bir dönemlik seyrini gösterir. Çok fazla grafik olmasına karşın analiz yapmak isteyen yatırımcı tüm grafikleri takip etmek zorunda değildir.
 • Destek: Yatırım aracının borsa tarafından desteklenmesi ve dolayısıyla yükselişe geçmesi anlamına gelir. Çoğunlukla yatırım aracının yükselişe geçme potansiyelinin bulunduğu ya da uzun süre stabil kalacağı fiyatlar için de kullanılır.
 • Direnç: Yatırım aracının en alt limite kadar düştüğü ve belli bir noktada direnç gösterdiğini ifade eden kavramdır. Çoğunlukla yatırım araçlarının finansal anlamda daha fazla düşüş gerçekleştirmeyeceği fikrini ifade etmek için de kullanılır.
 • İşlem Hacmi: Grafiğe bağlı olarak değişen ve dolayısıyla bağlı bir değişken olan, piyasada yatırım aracının genel değerini belirleyen göstergedir.

Tüm bu kavramlar Teknik Analiz yöntemiyle piyasaya ilk kez girecek olanların başlangıç seviyesinde kesinlikle bilmesi gereken kavramlardır.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Teknik analiz yapabilmek ve bu konuda uzmanlaşmak için borsa içerisinde önemli düzeyde bir tecrübe gerekir. Bu kapsamda teknik analiz öğrenme arzusunda olanların öncelikli olarak yeteri kadar deneyim ve tecrübe sahibi olmak adına kullanabilecekleri zamanları olduğundan emin olması gerekir. Başarılı bir teknik analiz gerçekleştirmek için her şeyden önce grafiklerin doğru okunması ve finansal okur yazarlığın bir yeti olarak bulunması gerekir.

Aynı zamanda teknik analiz içerisinde birden fazla indikatörün, yani göstergenin olduğu bilinmelidir. Buna ek olarak teknik analiz yöntemleri olarak bilinen ve çeşitli portföylerde farklı türden analizler yapılabilmesine imkan tanıyan metotların da son derece geniş kapsamlı olduğu bilinmelidir. En basit olarak ifade etmek gerekirse başarılı bir teknik analist olmak için tekbir yöntem bulunmaz.

Teknik Analiz Yöntemleri

Dolayısıyla olabildiğince teknik analiz yöntemleri kapsamında bilgi sahibi olunmalıdır. Teknik analizin yöntemleri de bu bağlamda farklı portföylerde farklı amaçları karşılamak için çeşitlilik arz eder. Bazı durumlarda tek bir grafiği farklı şartlar altında okumak, her zaman aynı sonucu elde etme konusunda istikrar sunmuyor olduğundan belirtilen çeşitlilik anlaşılırdır.

Temel olarak teknik analiz yöntemleri arasında bulunan ve önemli ölçüde kabul görmüş teorileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Expert Adsivor
 • Algoritmik İşlemler
 • Eliot Dalga Teorisi
 • Kaos Teorisi
 • Fibonacci Göstergesi ve Düzeltme Seviyeleri
 • Bollinger Bantları
 • Hareketli Ortalamalar

Gibi temel teori ve yöntemler günümüzde finansal okur yazarlık elde etmek amacıyla yatırımcılar tarafından en çok kullanılan teknik analiz yöntemleri olarak bilinir.

Burada her bir yöntem ve teorinin borsa ya da benzeri bir yatırım kanalı aracılığıyla gerçekleştirilecek her bir türden yatırım için farklı amaçların elde edilmesine yönelik kullanılabileceği belirtilmelidir. Dolayısıyla başarılı bir teknik analist olmak için en sağlam ve kesin bilgilere en yakın veriler sunan teknik analiz yöntemleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Teknik Analizin Göstergeleri

Belirtilmiş olduğu gibi çeşitlilik arz eden teknik analiz yöntemleri aynı zamanda belli başlı indikatörlere de ev sahipliği yapar. Gösterge olarak tanımlanabilecek bu indikatörler genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Stokastik
 • Momentum
 • Hareketli Ortlamalar
 • MACD
 • Parabolic SAR

Ve benzeri indikatörlerin yanı sıra yöntemler arasında bulunan bazı analiz araçları da yine yatırı8m yaparken finansal okur yazarlık elde etmek adına gösterge olarak kullanılmaya uygunluk taşır.

Bir cevap yazın