Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bitcoin Depolamanın En Güvenli Yolu

Birçok insan, Bitcoin nasıl saklanır sorusu üzerinden derinlemesine bir şekilde araştırma yaparak Bitcoin’in güvenilir bir şekilde nasıl saklanabildiğini öğrenmeye çalışmaktadır. Bilindiği üzere Bitcoin, blok zincirinde üretilmekte ve blokzincirinde saklanmaktadır. Kullanıcılar esasında Bitcoin değil Bitcoin sahipliğini transfer etmektedir.

Bitcoin, blokzincirinde güvenilir bir şekilde saklanmakta olup Bitcoin sahipliğinin transfer edilebilmesi için özel anahtarlar ise Bitcoin cüzdanı şeklinde adlandırılan yazılımlarda saklanmaktadır. Kripto para nasıl saklanır sorusu kapsamında Bitcoin’in nasıl saklandığı, gündemde yer alan özel konulardan biri olarak bilinmektedir. Peki Bitcoin cüzdan türleri nelerdir ve bu cüzdanlarla ilgili bilinmesi gerekenler için neler söylenebilir?

Bitcoin Cüzdan Türleri

Daha önce de ifade edildiği üzere Bitcoin sahipliğinin transfer edilebilmesi için özel anahtarlar bulunmakta olup bu anahtarlar Bitcoin cüzdanlarında saklanabilmektedir. Bu cüzdanlar, temelde şu şekilde sıralanabilir:

  • Masaüstü Yazılım Cüzdanları
  • Mobil Cüzdanlar
  • Çevrimiçi Cüzdanlar
  • Donanım Cüzdanları
  • Kağıt Cüzdanlar

Bitcoin Nasıl Saklanır?

Bu cüzdanların her biri, Bitcoin dünyasında bir hayli önemli olduğu için Bitcoin nasıl saklanır sorusu kapsamında kullanıcıların bu cüzdanlarla ilgili detaylı bilgi sahibi olmaya çalıştıkları bilinmektedir.

Mobil Cüzdanlar

Akıllı telefon uygulamaları olan mobil cüzdanlar, özel anahtarların kullanılarak Bitcoin blokzincirinde işlem yapılabilmesini olanaklı hale getirmektedir. Blokzincirin tamamının servis sağlayıcısı tarafından senkronize edildiği bilinmektedir. Mobil cüzdanların işlevleri, kullanıcıların Bitcoin blokzincirinde bulunan varlıklarını akıllı telefonları üzerinden kontrol edebilmesini mümkün hale getirmektedir.

Masaüstü Yazılım Cüzdanları

Kripto para ile ilgilenen kişiler, ilk Bitcoin cüzdanının Satoshi Nakamoto tarafından yayınlandığını bilir. Bitcoin Core Cüzdanı, kullanıcıların çeşitli işlemleri yapabilmesini olanaklı hale getiren bir cüzdan türü olarak bilinmektedir. Kullanıcılar, Bitcin Core olarak adlandırılan cüzdanı indirebilir ve Bitcoin blokzincirinin bir kopyasını bilgisayarlarından saklayabilir. Bu sayede kullanıcılar, Bitcoinlerini yönetme şansı elde etmektedir.

Kağıt Cüzdanlar

Bir diğer Bitcoin cüzdan türü de kağıt cüzdanlar olarak adlandırılmaktadır. Bu kağıtların üzerinde Bitcoin adresi ve bu adrese ait özel anahtarın karakodu bulunur. Bitcoin’i çevrim dışı transfer etmek ya da Bitcoin üzerinden ödeme almak isteyen kişiler kağıt cüzdanları tercih etse de kağıt cüzdanların çeşitli riskleri bulunmaktadır. Kaybolma, yanma ve yıpranma gibi riskler, kağıt cüzdanların özel anahtarları saklama noktasında güvenilir bir yöntem olmadığını gözler önüne sermektedir.

Çevrimiçi Cüzdanlar

Birçok insan tarafından sorulan Bitcoin nasıl saklanır sorusu kapsamında ön plana çıkan yöntemlerden bir diğeri de çevrimi cüzdanlar olarak bilinmektedir. Özel anahtarları kullanıcılar için saklayan ve internete girilebilen cihazların büyük çoğunluğu ile blokzincirinde işlem yapılabilmesini olanaklı hale getiren servis sağlayıcıları, temel olarak çevrimiçi cüzdanlar şeklinde adlandırılmaktadır. E-posta adresi ve parolayla giriş yapılabilen bu servis sağlayıcılarında 2 aşamalı doğrulama ve SMS ile doğrulama olmak üzere çeşitli güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Özel anahtarlar şifrelenmiş olsalar bile daima internete bağlı cihazlarda saklanmaktadır.

Donanım Cüzdanları

Bir diğer cüzdan çeşidi de donanım cüzdanları olarak adlandırılmakta ve bu cüzdanın özellikleri pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Bitcoin blokzincirinde işlem yapılabilmesini olanaklı hale getiren özel anahtarları saklamakta olan taşınabilir cihazlar, donanım cüzdanları olarak bilinir. Sürekli internete bağlı olmayan bir cihazda özel anahtarlarını saklamak isteyen kişiler, genel olarak donanım cüzdanlarını tercih etmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen yöntemlerin her biri, kripto para nasıl saklanır sorusu içerisinde yer alan Bitcoin saklama yöntemleri dahilinde yer almakta ve kullanıcıların rahatlıkla Bitcoin blokzincirinde işlem yapabilmesini olanaklı hale getirmektedir. Bu yöntemlerden güvenilir olanları, kullanıcıların tercih sebebi olmakla birlikte çeşitli yöntemler ise güvenirlik noktasında bazı sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın