Kripto Para Piyasası DAO Nedir?

Kripto Para Piyasası DAO Nedir?

Bilgisayar kodları tarafından yönetilen ve herhangi bir merkeze sahip olmayan DAO, birçok insanın hakkında araştırma yaptığı konulardan birisi olarak bilinmektedir. DAO nedir sorusu, bu nedenle önemli bir konumda yer alır. Sistem, çeşitli özellikleri bünyesinde barındırmakta ve kendine ait bir tokene sahip olmaktadır.

Bitcoin’in çıkışından sonra hayali kurulmaya başlanan kavramlardan birisi olan DAO, kripto paraların merkeziyetsizliğini bir adım öteye taşımış bir sistem olarak bilinmektedir. Bu nedenle DAO ile ilgili oldukça fazla araştırma yapıldığını ve konunun gündemde özel bir konuma sahip olduğunu söylemek olanaklıdır. Peki ama DAO nedir ve DAO tam olarak nasıl çalışır?

DAO Nedir?

Kripto para dünyasında bulunan insanların bir kısmı DAO’dan haberdar olsa da bu konuda pek bir bilgi sahibi olmayan insanların olduğu da bilinen bir gerçek. Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon olarak bilinen ve bu şekilde adlandırılan DAO, bilgisayar kodları tarafından yönetilmekte olan sistemler kategorisinde yer almaktadır.

Bu sistemin tokeni de DASH olarak adlandırılmakta olup DAO’nun merkeziyetsizliği, aslında Bitcoin’den bir adım daha ötededir. Bu nedenle DAO nedir ve devamındaki soruların çok önemli olduğunu ve pek çok insan tarafından konuyla ilgili birçok detayın araştırıldığını ifade edebiliriz.

Kripto Para Piyasası DAO Nedir?

DAO Nasıl Çalışır?

DAO’nun nasıl çalıştığı, sistemin net olarak kavranmasını mümkün hale getirdiği için bu hususun açıklanması gereken konulardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Ethereum ağını kullanmakta olan DAO, akıllı sözleşmeler ile çalışmaktadır. Sistemin temel amacı, sistemdeki karar verme gücünün herhangi bir otoritede değil de kitle kaynaklı bir süreç ya da otomatik bir sistemde olmasıdır. Bu sayede manipülasyon ortadan kaldırılmaya çalışılır. DAO nasıl çalışır sorusu kapsamında, bu hususların bilinmesi kritik öneme sahiptir.

İlk etapta Bitcoin’in tam çalışan DAO olarak görüldüğünü söylemek olanaklıdır. Otonom bir şekilde işlev gören Bitcoin, aynı zamanda paylaşımlı bir oybirliği ile yönlendirilmektedir. DAO kapsamında çeşitli kurallar bulunmakta olup DAO’nun çalışma sistemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklı:

  • DAO kapsamında bulunan kurallar, çeşitli işlem basamakları dahilinde akıllı sözleşmelere kodlanır.
  • Akıllı sözleşmeler, otonom bir halde internet ortamında bulunuyor. Aynı zamanda kendi başına yapamayacağı görevler için de insana ihtiyaç duyduğunu ifade etmek olanaklı.
  • Kuralların konulması ile birlikte DAO fonlama süresine girdiği bilinmektedir.
  • Fonlama sürecinin bitmesi ile DAO hazır bir hale gelir.
  • DAO hazır hale geldiğinde ise tamamen otonom bir hale gelir ve yaratıcılar ve diğer herkesten bağımsız olur.
  • DAO kodlarının herkes tarafından görülebildiğini ifade edebiliriz.
  • DAO’nun bütün finansal işlemleri ve kuralları blokzincirinde kaydedilir.
  • DAO faal hale geldiği zaman fonların nerede ve nasıl kullanılacakları oy birliği ile belirlenir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri DAO nasıl çalışır sorusu kapsamında verilebilecek cevaplar olarak bilinmektedir. Bu nedenle DAO ile alakalı detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin yukarıdaki hususları tam olarak özümsemesi gerekmektedir.

Ne Şekilde DAO Hissedarı Olunabilir?

Bir DAO’ya yatırım yapmanın, çeşitli hususlara vakıf olması durumunda kolay bir işlem olduğunu ifade edebiliriz. Eğer kullanıcılar Bitcoin ya da Ethereum satın almayı biliyor ve bir cüzdan sahibi iseler, işlemleri sorunsuz bir şekilde yapabilme şansı elde etmektedir. DAO hissedarı olma, DAO’nun tokenlerini alma üzerinden işler. Bu durum, bir finansmanın hisselerini almaya benzemektedir. Alınan token miktarı ile birlikte sahip olunan oy gücü arasında doğru bir orantı bulunmaktadır. Yatırım yapmadan önce kullanıcıların nereye yatırım yaptıklarına dikkat etmesi gerekmekte olup bu husus çok önemlidir.

 

Bir cevap yazın