GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Gümüş Borsa Yatırım Fonu

Günümüzde yatırım yapmak amacıyla değerlendirilebilecek pek çok borsa aracı ve hisse senedi bulunmaktadır. Finansal yatırım alanında yoğun bir biçimde gözlemlenen yatırım çeşitliliğinin bu denli yüksek olması yatırımcıların geniş bir tercih ağına sahip olmasına doğrudan etki de bulunmuştur. Özellikle son dönemde ön plana çıkan ve pek çok yatırımcının yatırımlarını değerlendirdiği araçlardan biri de Gümüş hisse senedi olarak da bilinen GMSTR’dir. GMSTR, oldukça komplike bir yatırım aracı olduğu gibi borsa yatırım fonu adı verilen özel bir indeksleme yatırımı ile yatırımcıların tercihine sunulmuştur. İlk olarak QNB Finansbank tarafından geliştirilen bu yatırım aracı, belirtilmiş olduğu gibi daha az risk içeren bir yatırım imkanı sunuyor olması nedeniyle yatırımcılar tarafından günümüzde yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

GMSTR Nedir?

Öncelikli olarak GMSTR nedir? sorusuna cevap bulmak gerekirse GMSTR’nin kısaltma içeren bir çeşit hisse senedi olduğu belirtilmelidir. Reel gümüş fiyatlarına endeksli olan bu hisse senedine QNB Finansbank aracılığıyla yatırım yapmak mümkün olduğu gibi borsada listelenen diğer yatırım araçlarında kullanılan tüm yatırım metotlarının burada da kullanılabilmesi olanaklıdır.

GMSTR’nin açılımını merak edenler için “GMS” harflerinin gümüşün simgesi olduğu belirtilmelidir. Söz konusu hissenin Türk Lirası üzerinden işlem görüyor olması nedeniyle de sonun “TR” eki ilave edilmiştir. Bazı durumlarda GMSTRf şeklinde de ifade edilen Gümüş hisse senedi, 6,5 gram ağırlığında olan gümüş fiyatına TL cinsinden endekslidir. Aynı zamanda kısaltmanın son bölümünde bazı durumlarda kullanılan “f” harfinin Finansbank’ı ifade etmek için kullanıldığı belirtilmelidir.

Gümüş Borsa Yatırım Fonu

Yatırım Aracı Olarak “Gümüş”

Gümüş, altın ve benzeri değerli taşların aksine günümüzde daha az tercih edilen bir yatırım aracı olarak görünüyor olsa da binlerce yıl boyunca takı ve para gibi oldukça temel alanlarda kullanılan bir madendir. Son derece köklü bir geçmişi bulunan gümüşün günümüzde yatırım aracı olarak değerlendirilmesine iki farklı yöntem kullanılabilir. İlk yöntem tahmin edileceği üzere doğrudan fiziki olarak gümüş satın almak ve değerlenmesini beklemektir.

Gümüş üzerinden yatırım yapmak içini günümüzde tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise belirtilmiş olduğu üzere Gümüş hisse senedi olarak bilinen GMSTR’nin kullanılmasıdır. GMSTR bir çeşit borsa yatırım fonudur ve klasik borsa yatırım fonlarında olduğu gibi genel bir işleyişe sahiptir. Burada yatırımcının yapacağı yatırımların riski minimalize edildiği gibi uzun vadeli yatırımlar için değerlendirilmeye uygunluk taşır.

Borsa Yatırım Fonu Nedir, Ne İşe Yarar?

GMSTR Gümüş kapsamında bir yatırım aracı olarak gümüşe geçmeden önce GMSTR’nin bir türden borsa yatırım fonu olması nedeniyle borsa yatırım fonlarının ne anlama geldiği en iyi şekilde tahlil edilmelidir. Borsa yatırım fonu, herhangi bir alanda bir endeksin temel olarak baz alındığı, yatırımların endeksin performansına göre şekillendiği ve borsada listelenen fonlardır.

Gümüş Borsa Yatırım Fonu

Örnek vermek gerekirse BIST100’de bulunan hisse senetlerinin ayrı ayrı yatırım yapılması yerine BIST100 borsa yatırım fonu aracılığıyla BIST100’e endekslenmiş fonlara yatırım yapılması mümkündür. Böylelikle yatırım riski minmalize edildiği gibi aynı zamanda endekslenmiş bir yatırım üzerinden sağlıklı bir yatırımın gerçekleşmesi de imkanlı hale gelir.

Gümüş Borsa Yatırım Fonu

Gümüş Borsa Yatırım Fonu, ilk olarak QNB Finansbank tarafından geliştirilen bir çeşit yatırım aracıdır. Borsa Yatırım Fonu Endeksi baz alınarak 5 saniyede bir fiyat güncellemesi yapılan fon, 2012 yılından beri yatırımcıların alternatifleri arasında bulunmaktadır. %0,47 gibi son derece düşük bir fon yönetim maliyetine sahip olan fon, çoğunlukla düşük maliyeti nedeniyle tercih edilir.

Bir cevap yazın