Piyasa Emri Nedir?

Piyasa Emri Nedir?

Piyasa emri; kripto para sektöründe kullanılan terimlerdir. Alınmak ya da satılmak istenen kripto paraları, o an içerisinde en iyi fiyata almak ya da en iyi fiyata satmak anlamlarına gelir. Bu yöntem ile işlem yapıldığı anlarda alım ya da satım fırsatları için kişilerin bir fiyat belirlemesine gerek yoktur. İşlemleri beklemeden anlık bir şekilde yapılır. Piyasa emri verildiği anlarda, sistemdeki o an içerisinde emir defterinde en iyi fiyat hangisiyse onun ile eşleşmesi yapılır ve emir tamamen karşılana kadar eşleştirmeleri, takip edilmesi devam eder.

Piyasa Yapıcı Emir (Marker) Nedir?

Verilen emirlerin sisteme iletilmesi sağlandığı anda herhangi bir emir ile eşleşmesi olmazsa emir defterine eklenerek gerekli emir derinliği meydana gelene kadar oluşan emir türlerine piyasa yapıcı emir yani marker ismi verilir. Girilen emir miktarı iletildiği süreç içerisinde emir defterinde bulunan herhangi bir emir ile eşleşmesi söz konusu olmadan emir defterine eklenmesi meydana gelirse bu durum piyasa yapıcı emir olarak değerlendirilir.

Limit emir türünde emir girilmesi söz konusu olursa, emir defterinde bulunan değerlerden herhangi bir emir ile eşlemesi söz konusu olmadan eklenmesi gerekir. Emir defterinde girişleri yapılan emirlerin tamamını karşılayacak şekilde emir yer almadığı anlarda sadece bir kısmında eşleşme olursa, eşleşen kısımlarda piyasa alıcı bir durum söz konusu meydana gelir. Emrin kalan kısmı da emir defteri içerisinde piyasa alıcı olarak meydana gelir.

Stop limit kısmı emir defterine girişleri yapıldıktan sonra tetikleme meydana gelene kadar geçen süreç içerisinde kullanıcıların bakiyeleri piyasa alıcı komisyon oranları üzerinde bloke işlemleri meydana gelir. Beklemekte olan emir tetiklemesi meydana geldiği zaman da emir defterinde emirle eşleşmeler olmadan emir defterinde kayıtları olursa, piyasa yapıcısı olarak değerlendirilir. Bloke edilmiş komisyon oranlarının farkı kullanıcıların bakiyelerinin iadeleri meydana gelir.

Piyasa Emri Nedir?

Piyasa Alıcı (Taker) Yapısı Nedir?

Verilmiş olan emirlerin iletilmesi meydana geldiği anda emir defterlerinde bulunan en iyi alış ya da en iyi satış emirleri ile eşleşmeleri yapılarak buna karşılık olarak piyasa alıcı emir durumu meydana gelir. Girilen emir durumu, emirler iletildiği süreçlerde emir defterlerinde yer alan en iyi alış ya da satış durumlarının eşleşmesi söz konusu olursa piyasa alıcı olarak değerlendirmeleri meydana gelir.

Limit emir türlerinde emrin girilmiş olduğu süreçlerde emir defterinde olan limitlerden herhangi biriyle tamamı ya da sadece bir kısmı eşleşmiş olursa tamamı piyasa alıcı olarak meydana gelir.

Stop piyasa emir türü ile verilen emirler ise tetiklemeler meydana geldikten sonra emir defterinde bulunan emirler ile eşleşmesi olduğu için bu yapıda kabul edilir. Stop limit emir türünde emirlerin verilmesi meydana geldiği anlarda tetikleme olana kadar geçen süreç içerisinde kullanıcıların bakiyeleri piyasa alıcı komisyon oranları ile bloke işlemleri kabul edilir. Bekleyen emirlerin tetiklemesi meydana geldiği süreç içerisinde emir defterlerinde meydana gelen emir ile eşleşmesi meydana gelirse, piyasa alıcı yapısında olur.

Piyasa Emrinin Avantajları Nelerdir?

Piyasa emri pratik bir yapıdadır. Hızlı alım satım fırsatları yapmak için biri birinden farklı imkanlar sunulur. Fiyat belirlemeye en ufak gerek kalmayan işlemler olarak bilinir. Limitlerin onaylanması söz konusu olduğu zaman emir defterlerinde yer alan en iyi alış ya da en iyi satışlar ile emrin üzerinde eşleşmeler yapılır. Alış tutarlarında ya da satış miktarlarından hangileri en büyük olursa eşleşme sıradaki en iyi alış ya da satış emri ile devam edecek olması söz konusudur.

Piyasa Emrinin Dezavantajları Nelerdir?

Piyasa emrinin avantajları olduğu gibi birçok dezavantajı da vardır. Bunların her zaman dikkat edilerek işlemlere girilmesi gerekir. Dezavantajlarına bakılacak olursa;

  1. Hızlı ve hacim fiyat odaklı hareketlerin meydana geldiği piyasalardaki fırsatların yakalanmasına yardımcı olduğu bilinse bile eğer emir defterinde yeterli derinlik yoksa farklı bir risk meydana gelir.
  2. Kripto para piyasalarındaki fiyatların çok hızlı yükselmesi ya da hızlı bir şekilde düştüğü zamanlarda eğer piyasa emri tercih edilirse daha yüksek fiyat ile alış ya da daha düşük ücretler le satışların meydana gelmesine neden olabilir.
  3. Piyasa emri verildiği zaman emirlerin tamamı karşılanana kadar emir defterinde yer alan en iyi alış ile en iyi satış emirleri üzerinde eşleşecek olmasından dolayı sıradakini bekleme sürecinde daha yüksek fiyatlarla satış emri ya da daha düşük fiyatla alış emri ile eşleşme durumları meydana gelebilir.
  4. Piyasa emri kullanımı sırasında emir defterinde yer alan en iyi alış ile en iyi satış fiyatlarının kontrolü ile işlemlerin yapılması kişilerin hedeflerine daha yakın sonuçlar alması konusunda yardımcı olacaktır.

Piyasa Emri Nedir?

Piyasa Emri Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasa emri kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken durumların dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi de piyasa emri verildiği zaman emir defterinde bulunan en iyi alım ve satım emirleri ile eşleşmesi dikkatleri çektiği için piyasa derinliklerinin yeterli bulunmadığı zamanlarda, alınması hedeflenen yaklaşık miktarlardan daha düşük bir karşılıkla satımları meydana gelebilir.

Bu yüzden de piyasa emri ile işlemlere başlamadan önce piyasada alınmak ya da satılmak istenen tutar için yeterli emir var mı yok mu kontrol etmek gerekir. İşlemlerin hedeflerine daha yakın olan tutarlar ile sonuçlanmasına bu şekilde yardımcı olacaktır.

Kripto para sektöründe piyasa emri kullanımı eğer gerekli tedbirlere dikkat edilerek yapılırsa kişiler iyi bir gelir elde edebilecektir. Bu yüzden her işlem yapılacağı an belirli adımlara dikkat etmek gerekir. Aksi halde kişiler kazanç elde edelim derken kayıplar ile karşı karşıya kalabilirler.

Bir cevap yazın