Firewall Nedir? Firewall Cihazı Nasıl Çalışır? Güvenlik Duvarı Ayarları

Firewall Nedir? Firewall Cihazı

Bilgisayarların kötü amaçlı yazılım ve virüslerden korunabilmesi, özellikle son dönemlerde oldukça önemlidir. Bu durum, Firewall nedir sorusunu gündeme getirmekte ve birçok kişi, Firewall ile alakalı derinlemesine araştırma yapmaktadır. Türkçeye “Güvenlik Duvarı” olarak çevrilebilen Firewall, bilgisayardaki gelen ve giden ağ trafiğini izlemekte ve bilgisayarı virüs ile kötü amaçlı yazılımlara karşı korumaktadır. Peki ama Firewall tam olarak nedir ve ne işe yaramaktadır?

Firewall Nedir?

Daha önce de ifade edildiği üzere Firewall, Türkçeye “Güvenlik Duvarı” şeklinde çevrilebilmektedir. Bilgisayara gelen ve giden ağ trafiğini izlemekte olan Firewall, donanım tabanlı ağ güvenliği sistemi olarak bilinmektedir. IP filtreleme, web filtreleme, port filtreleme, içerik filtreleme vb. filtreleme özelliği ile birlikte Firewall, internet trafiğini kontrol altında tutar. Bilgisayarların güvenliğini sağlama konusunda oldukça önemli bir görevi bulunan Güvenlik Duvarı kapsamında bir çok kişi, Firewall üzerinden araştırma yapmaktadır.

Firewall Nedir? Firewall Cihazı

Firewall Ne İşe Yarar?

Firewall’in bilgisayarların güvenliği adına önemli sorumlulukları bulunduğunu ifade etmek mümkündür. Firewall ne işe yarar sorusunun en net yanıtı, yazılımın temel amacı ağ bağlantısı üzerinden gelebilmesi mümkün zararlı yazılımların dışarıda tutulması ve güvenliği bir ağ trafiğinin oluşturulmasıdır. Bilhassa bilgisayar korsanlığına karşı oldukça etkili olan yazılım, bilgisayarı dış tehditlere karşı efektif bir şekilde korumaktadır.

Firewall Avantajları Nelerdir?

Güvenlik duvarının birden fazla avantajı bulunmakta olup bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Bilgisayara gelen ve giden ak trafiği, profesyonel şekilde kontrol edilir.
 • İnternet trafiği kontrol altında tutulur.
 • Ağ bağlantısı üzerinden gelebilecek zararlı yazılım ve virüsler engellenir.
 • Cihazın güvenliği sorunsuz bir şekilde sağlanır.

Bu ve bunun gibi hususların her biri, Firewall ne işe yarar sorusuna verilebilecek cevap olarak değerlendirilebilir.

Firewall Nedir? Firewall Cihazı

Firewall Türleri

Oldukça önemli amaçlara sahip olan yazılım dahilinde Firewall nedir, ne işe yarar konusunu merak edenler için yapılarına göre Firewall türlerini aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Yazılımsal Firewall
 • Donanımsal Firewall

Mimarisine göre Firewall türleri ise şu şekildedir:

 • Durumlu Denetimli Güvenlik Duvarları
 • Paket Filtrelemeli Güvenlik Duvarları
 • Uygulama Katmanı Güvenlik Duvarları
 • Devre Seviyesi Güvenlik Duvarları
 • Hibrit (Melez) Güvenlik Duvarları

Güvenlik duvarlarının türleri, temelde yukarıdaki gibi iki ayrı başlık ve alt başlıklar halinde incelenebilmektedir.

Firewall Cihazları Nasıl Çalışır?

Firewall çalışma mantığının bir hayli basit olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Firewall cihazları nasıl çalışır, mantığı ile beraber en çok merak edilen konular arasındadır. Ağ yöneticisi tarafından oluşturulmuş bulunan “güvenli liste” içerisinde yer alan trafiğin tamamı, hiçbir engele takılmadan ağa yönlendirilir. Güvenli listede bulunmayan trafik ise Güvenlik Duvarı sayesinde bloke edilmekte ve ilgili trafiğin ağa erişimi engellenmektedir.

Firewall yazımlarının bir kısmı, Proxy sunucu ile birlikte çalışır. Proxy Firewall kullanılıyorsa eğer, gelen ve giden trafiğin hedefe iletilmesinden önce Proxy sunucusunda kontrol edildiği bilinmektedir.

Firewall Güvenlik Duvarı Ayarları

Sıklıkla merak edilen Firewall Güvenlik Duvarı Ayarları içerisinde yer alan işlem basamaklarını genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • “Başlat” butonuna tıklayarak Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Güvenliği > Güvenlik Duvarı ve Ağ Koruması seçeneğini seçiniz.
 • Ardından bir ağ profili seçimi yapınız.
 • Güvenlik Duvarı altında yer alan ayarı “Açık” olarak değiştiriniz.
 • Güvenlik Duvarını kapatmak istiyorsanız eğer ayarı “Kapalı” şeklinde değiştiriniz.

Yukarıdaki işlemlerin sırası ile uygulanması sonrasında Güvenlik Duvarı açık hale gelmektedir. Genellikle Güvenlik Duvarının kapatılması önerilmez çünkü bu şekilde cihaz, yetkisiz erişime karşı savunmasız bir duruma gelmekte, bu ise cihazın güvenliğini tehdit etmektedir.

 

Bir cevap yazın