Margin Ticareti Nedir?

Margin Ticareti Nedir?

Son zamanlarda oldukça yaygın bir hale gelen kripto para piyasaları üzerinde en çok kullanılan Margin ticareti nedir, long pozisyon nasıl açılır ya da short pozisyon açma adımları gibi konular araştırılıyor.

Margin trading olarak bilinen marj ticareti adından da anlaşılacak olduğu gibi teminat adımlarını kişilerin kendilerinin seçebilecek olduğu, istenilen katlarda ticaret yapma fırsatı tanımlayan adımlardır. Kişiler marj ticareti ile ister 5 ister 10 katına kadar kendi seçimlerine göre işlemler yapabilecektir. Bu katlar platformlar arasında değişiklik gösterebilir. Birisinde 100 katına kadar işlem hacmi verilirken birisinde sadece 5 katına kadar verilebilir. Bu ticaret yöntemi sayesinde gerçekten iyi karlar elde etmek mümkün olduğu gibi büyük kayıplar da söz konusu olacaktır.

Kişiler marj ticareti ile 3 katı kazanalım derken bir anda 3 katı kadar büyük kayıplar yaşayabilir. Marj ticareti sırasında gerçek bir alım satım yoktur. Bu işlemi yapacak kişiler eğer o an 3 tane ETH alacak ve kaldıraç ile girip 3’ü seçecekse toplam 3 x 3 olarak 9 ETH büyüklüğünde long pozisyon açmış olacaktır.

Margin Ticareti Nedir?

Short ve Long Pozisyon Nedir?

Margin trading long pozisyon açan bir kişinin kripto paralarının yukarı yöne seyir gösterdiği zaman iyi kazançlar elde edeceği anlamına gelir. Yukarı yön yerine aşağı yöne dönerse kişiler büyük kayıplar ile yüz yüze olabilir. Margin trading short pozisyon açmak isteyen bir kişi de kripto para birimleri aşağı yönlü hareketlerine başladığı zaman büyük kazançlar elde edebilecektir. Yani para birimlerinin düşüş trendine girdiği zamanlar yapılması gerekir. ETH düşüşe geçtiği zaman short işlemi açılırsa ETH ne kadar çok düşerse kişiler o kadar çok kazanabilecektir. Fakat tam tersi olur da ETH bir anda artmaya başlarsa kazançlar yerini bu sefer de kayıplara bırakacaktır.

Margin Trading Terimleri

Margin trading pozisyon açma terimleri vardır. Kişilerin pozisyon açacakları sırada bu terim anlamlarını bilmeleri daha rahat işlemlerini yapabilmelerine yardımcı olacaktır. Bu terimler ve  anlamları;

 1. Position amount: Seçilen pozisyonun büyüklüğü
 2. Leverage: Seçilen kaldıraç
 3. Stop loss prise: Açılan pozisyon zarar ederken hangi fiyata geldiği zaman durması gerektiği
 4. Estimated open price: Pozisyonun hangi fiyat ile açılması gerektiği
 5. Open fee: Pozisyonların tek bir seferlik açılış için ödenen komisyon miktarı
 6. Rollever fe eper 4h: Eğer açılan pozisyon uzun sürerse her 4 saatte alınacak olan komisyon miktarı
 7. Margin: Teminat anlamlarına gelir.

Margin Ticareti Nedir?

Eğer bir kişi pozisyon açmak istiyorsa örneklenecek olursa bu durum; 3 ETH alan bir kişi eğer ETH fiyatları artacak diye düşünüyorsa, alım stratejisi olarak yüzde 30 kar elde etme beklentisi ve en fazla yüzde 30 zarar etme belirlemişse o an ki fiyatı 1000 dolar ETH için 9 büyüklüğünde bir pozisyon açılsın. 9 ETH değerinde pozisyon açmak için 0,006 ETH açılış komisyonu ödenir. Maksimum risk durumu yüzde 30 olmasından dolayı stop – loss değeri (1000*3.3)/100 formülü ile 900 dolar olarak ayarlaması yapılır. Pozisyon 4 saat süresi içerisinde kapanırsa ETH fiyatı 900 dolar kadar azalırsa otomatik kapanır ve hesaplara direk 2.1 ETH eklenir. Aksi bir durum olmaz da istenilen kazanç sağlanırsa da bu sefer hesaplara 3,9 ETH geçer şeklinde meydana gelir.

Margin Trading hizmeti veren Borsalar

Kripto para marj ticareti yapılan borsalar incelenecek olduğu zaman;

 1. Binance
 2. BitMEX
 3. eToro
 4. Bitfinex
 5. Kraken
 6. Poloinex ile işlemler yapılabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın