CryptoPunks Nedir?

CryptoPunks Nedir?

CryptoPunks; Ethereum blok zincirleri üzerinde değiştirilmesi mümkün olmayan belirteçlerden bir tanesi olarak 2017 Haziran ayında piyasaya sürülen projelerden bir tanesidir. Matt Hall ile John Watkinson ikilisinin kurduğu ekip sayesinde Larva Labs ile gelişimleri yapılmıştır. Kripto sanat projesinin bir zinciri olarak bilinen CryptoPunks; NFT üzerinde ERC – 721 standardı ve modern kripto hareketleri için de büyük bir ilham kaynağı olmayı başarmıştır.

Blockhoin teknolojisinin kullanılması ile gelişimleri yapılan 100 bin adetten fazla biri birinden benzersiz CryptoPunks bulunuyor. Her bir algoritmik düzen ile oluşturulan ve yazılım kodlarından alınan yardımlar ile oluşturulmasından dolayı hiçbir iki karakter biri birileri ile tam olarak aynı değildir. Fakat bazı özellikleri biri birine benzer olsa bile bu çok nadir olan bir durumdur.

Başlangıç sırasında piyasaya ücretsiz bir şekilde sürülmüş olmasından dolayı Ethereum cüzdanı bulunan herkes tarafından oldukça talep edilen bir durumda bulunuyordu. Orijinal olarak bulunan 100 bin adet CryptoPunks üzerinde bir tane bile bulunmasına imkan olmayacak. Tarihsel olan önemlerinin yanı sıra CryptoPunks çekiciliği, belirli olan özellikler ile karakter türlerinin nadir olmasından dolayı da daha zengin bir hale gelmesine neden oluyor. Ortalama olarak 10 bin Punks’ın büyük bir kısmı insandır. Fakat kendi aralarında üç özel türleri olduğu bilinir.

CryptoPunks Nedir?

CryptoPunks Türleri

CryptoPunks kendi arasında üç farklı türe ayrılması ile biliniyor. Her ne kadar piyasada bulunan 100 bin adet CryptoPunks biri birinden farklı olsa bile yine de üç farklı kategori içerisinde incelenmeye devam ediyor. Bu türler;

  1. Zombie
  2. Ape
  3. Alien olarak biliniyor.

Projelerin benzersiz olmasına neden olan şeyse sanat kısmında bulunan tüm eserlerdeki her görüntünün blok zincir tabanlı Ethereum platformu üzerinde bir bilgisayar koduna bağlı olmasından kaynaklanır. Her sanat eserinin sahiplerinin de net olduğu ve mülkiyet durumlarının devir edilebilecek olduğu anlamlarına gelir. Geçtiğimiz süreçler içerisinde 34 NFT değerindeki parti, bir sefer içerisinde tam 557,5 ETH yani ortalama olarak 1 milyon dolar ödeyene bir balina tarafından satın alınmış olduğu biliniyor.

CryptoPunks Fiyatı Ne Kadardır?

Sadece 10 bin orijinal CryptoPunks olmasından dolayı ne kadar popülerlik kazanırsa fiyatı da o kadar artış gösteriyor. Şu an piyasa üzerinde en uygun fiyatla satışa sunulan CryptoPunks ise 13,25 ETH seviyelerinde listelendiği biliniyor.

CryptoPunks Nedir?

CryptoPunks Nereden ve Nasıl Alınır?

CryptoPunks almak isteyen kişilerin Ethereum blok zincirinin yerel para birimleri olarak bilinen Ether yani ETH ile alım satımlarının yapıldığı biliniyor. Alım ya da satım yapmak için ilk olarak paranın ETH birimine çevrilmesi gerekir. Herhangi işlemlerine devam eden kripto para borsasına üye olan kişilerin yerel paralarını ETH olarak çevirilerini yaptıktan sonra CryptoPunks için birincil ya da ikincil Pazar olarak bilinen Larva Labs web sitelerine giriş yapması gerekir. larvalabs.com web sitesi kapatılıyor olsa bile alım yapan kişiler CryptoPunks sahibi olabilecek ve bunların takaslarını yapabilecekler. Bu yüzden satın alınan punklara her zaman kişilerin erişimleri mümkün olacaktır. Siteye giriş yapan kişilerin cüzdanlarını siteye bağlamış olması gerekir. Bağlantının ardından Metamask kısmından siteye bağlanılmak istendiğine emin olup olunmadığına dair gelen soruya bağlan denildiği zaman cüzdan ile beraber punk satın alma işlemleri yapılabilir.

Bağlantı işlemleri tamamlandığı zaman ekranın hemen sağ tarafından bulunan bir kutu içerisinde cüzdan adreslerinin bir kısmı pembe olarak ekrana yansıtılacaktır. Pembe alana tıklandığı zaman hesapların ayrıntılarına rahat bir şekilde ulaşılabilir ve sahip olunan punklar görüntülenebilir.

Bir cevap yazın