Decentraland (MANA) Nedir?

Decentraland (MANA) Nedir?

Kripto para piyasalarının her geçen gün büyümeye devam ediyor olması ile yeni projelerin piyasaya sürülmesi dikkatleri çekiyor. Her ne kadar bunlardan bir kısmı ortadan kayıp olmuş olsalar bile en iyi ve gelişmeyi başaranlar yerini korumaya devam ediyor.

2017 Ağustos ayında ilk para teklifleri sunulmasının ardından Decentraland üretimleri yapıldı. ICO2nun çok başarılı olmasından dolayı MANA token’leri sadece birkaç saniye kadar kısa sürede satım işlemleri tamamlandı. Proje açıklamasına bakılacak olduğu zaman dijital para birimi olarak yer alan MANA, kullanıcıları için sanal gerçeklik ekonomisi üzerinde LAND yani ARAZİ satın alma fırsatlarına izin vermesi ile biliniyordu.

Decentraland (MANA) Nedir?

MANA ve LAND Nereden Alınır?

LAND sınırlı bir kaynağı olan sadece 33 * 33 alanında bulunan blockhoin teknolojilerine dayanan tokentilerinden bir tanesidir. Bunun ile beraber bireylerden geliştiricilere ya da yüksek kulelerden herhangi bir oluşum inşa edilmesine işaret eder.

MANA açık artırma transferlerine kadar birçok Decentraland ekosistemine karşı güç katmış kripto para birimlerinden bir tanesi olarak bilinir. Dijital para birimi şu an en iyi 45 ERC – 20 tokenlerinden bir tanesi olarak yerini alıyor. CoinMarketCap üzerinde ilk 120’lik sırada yerini alır. Birçok farklı durum söz konusu olduğu zamanda tam en değerli 180 token arasında işlem görecek kadar başarılı yerlere gelmiştir.

Piyasada yerini almasından sadece birkaç sene öncesinde 57 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olması ile zirvelerine tırmanmaya başlamıştı. 2017 yılı içerisinde ICO’lara karşı büyük bir ilgilin oluşması ve birçok piyasada yer alan projenin başarısız bir şekilde sonuçlanmasından dolayı da Decentraland gelişimlerine devam ederek ne kadar sağlam olduğunu göstermeyi başarmış ve hala göstermeye devam ediyor.

MANA tokenlerini satın almak isteyen kişilerin dünyanın en popüler ve güvenilir dijital para birim platformlarından alım işlemleri için inceleme yapması gerekir. Bu birimlere sahip olmanın bir diğer yolu olarak da işlem hacimleri açısından piyasada en çok tanınan ve en büyük kripto para borsalarında yer almaktan geçer.

LAND satın alma düşüncesinde olan kişiler ise bunu Decentraland piyasasına girerek rahat bir şekilde yapabileceklerdir. Daha çok Genesis şehrinin merkezine konum olarak yakın olan LAND parselleri kasaba kenarlarında daha pahalı miktarlara satışa sunulur. Kullanıcılar bir LAND satın aldığı zaman kullanılan MANA yakımları yapılır. Bir yandan da milyonlarca ya da milyarlarca MANA için LAND satın almak da mümkün olacak.

Decentraland (MANA) Nedir?

Proje Çalışma Şekli

Decentraland arkasında bulunan ekip, aşama ya da yaşlara bölünen bir gelişim konsepti ile çalışmalarına devam ediliyor. İlk aşama sırasında Decentraland ana geliştiricileri olarak isimleri verilen Taş Devri kısmı biliniyor. İkinci aşama sırasında Tunç Çağı kısmı ön plana çıkar. Bu durum arazinin bölünmesiyle 3 boyutlu sanal bir dünyanın gelişimlerine başladığına işaret eder. Bu parsellerin her birine sahip olan kişiler hakkında bilgi sahibi olur. Bu süreçlerde blok zincirlerinde saklanılır.

Bir sonraki aşama olarak da yenilik ve gelişmelerin Decentraland takip etmek açısından çok çekici bir proje oluşturduğu Demir Çağı geliyor. Uygulamaların oluşturulmasından içeriklerden para kazanma olasılıklarının ne kadar olduğunu gözlemek mümkün olacak. Bu geliştiriciler tarafından oluştruulan ve uygulamaların ilk kez bu platform aracılığı ile para kazanmaları da sağlanıyor. Decentraland temel özelliklerinden bir tanesi de burada bulunan toprak sahiplerinin her şeyi kontrol eden merkezi bir otorite olmaları söz konusu olmadan uygulamalarını uygulayabildikleri bir dünya olmasını sağlamak üzerinden geliyor. Ağ Ethereum üzerine dayanıyor olmasından dolayı da halka açık blok zincirleri üzerinde kayıtlı devam ediyor.

Bir cevap yazın