Bitcoin Blockchain Tarayıcısı Nasıl Kullanılır?

Bitcoin Blockchain Tarayıcıs

Blockchain dilimize blok zinciri olarak geçmiştir. Bitcoin blockchain tarayıcısı nasıl kullanılır? Sorusuna tam olarak yanıt vermeden önce, blok zincirinin kamusal şeffaflık için önemini vurgulamak, konunun tam olarak anlaşılmasını sağlayacaktır.

Kamusal şeffaflık denilen olay kripto para piyasalarının en önemli olgularından bir tanesidir. Blok zincirinin en büyük vaadi ise parayı ve bilgiyi güç sahibi olan azınlık gruptan alıp, herkesin kullanımına sunmaktır.

Bitcoin blockchain tarayıcısı şeffaflık açısından oldukça önemli olduğu ve kullanım sonrası kişiye ekstra avantajlar verdiği için oldukça yararlı bir tarayıcıdır.

Bitcoin Blockchain Tarayıcıs

Bitcoin Blockchain Tarayıcısı Nasıl Çalışır?

Blockchain tarayıcıları bilgisine sahip oldukları coinin geçmişi ve şu an ki durumu hakkında bilgi sunmaktadırlar. Bitcoin blockchain olarak bilinen tarayıcı da bu yöntemle çalışmaktadır. Geçmişi göstermek amacıyla komut satırı arayüzü (CLI) sistemi uygulamada devreye girer.

Kullanım dostu olması amacıyla grafiklerden de uygulama içerisinde yararlanılmıştır. Grafiksel kullanıcı arayüzü  (GUI) tarayıcının içerisinde yer almaktadır.

Bitcoin’in tarayıcıları arasında en bilinenler ise blockchain.com ve blockchair.com adresleridir. Bu adreslere giriş yaparak Bitcoin blockchain kullanımı işlemlerinizi hızlı biçimde halledebilirsiniz.

Bitcoin Blockchain Tarayıcıs

Blockchain Tarayıcıları Hangi Bilgileri İçerir?

Blockchain tarayıcıları olarak adlandırabileceğimiz, özel yazılımlara sahip bu tarayıcıların pek çok özelliği bulunmaktadır. Blockchain tarayıcılarının bu özellikleri ise;

1)     Fiyat Bilgilendirmesi:

Birbirinden farklı borsalar üzerinde olan fiyat bilgilendirmeleri kullanıcıya sunulur. Borsalarda ki spot piyasaların aksine, daha özgün ve daha kendine has fiyatlandırma bilgisi Bitcoin blockchain tarayıcısı içerisinde yer almaktadır.

2)     Tahmini Hash Oranı Bilgilendirmesi:

Özellikle madencileri ilgilendiren hash oranı ile ilgili pek çok bilgi de tarayıcılar içerisinde yer almaktadır. Proof of Work (Pow) denilen güvenlik seviyesini de hash oranları temsil etmektedir. Bu sebeple madencilik için en önemli konuların başında hash oranı gelmektedir.

Verilen oran tahminidir, %100 kesin olmasa bile, doğruya oldukça yakın oranlar hash oranı altında yer almaktadırlar.

3)     Onaylanmış İşlemler ve İşlem Hacmi (24 s) Bilgilendirmesi:

24 saatlik (1 günlük) süreçte geçen ve onay almış tüm işlemlerin sayısını Bitcoin blockchain tarayıcısı sayesinde öğrenilebilir. Bu sayede piyasanın işlem anlamında ne kadar faal olduğu hesaplanabilir.

Yine 24 saatlik süre zarfı içerisinde onay almış tüm işlemlerin, toplam fiyat bilgilendirmesi de elde edilebilir. Toplam fiyat bilgilendirmesi, yapılan tüm alım ve tüm satım işlemlerinde harcanan rakamı gösterir. İşlem hacmi de tam olarak, yapılan tüm işlemlerin toplam maliyetidir.

4)     Gelmiş Geçmiş İşlem Hacmi (Tahmini) Bilgilendirmesi:

Dünya üzerinde bulunan tüm kripto para cüzdanları arasında yapılan transferler sonucunda ortaya total bir rakam çıkmaktadır. Bu rakam tahmini olmak ile birlikte, gerçeğe oldukça yakın bir rakamdır. Bu rakama toplam işlem hacmi (tahmini) denilebilir.

5)     Mempool (Bellek Havuzu) Büyüklüğü Bilgilendirmesi:

Mempool büyüklüğü bilgilendirmesi Bitcoin blockchain üzerinde yapılan ve bloğa hali hazırda eklenmek üzere bekleyen işlemlerin büyüklüğüdür. Bit olarak ifade edilmek ile birlikte, Bitcoin üzerinde ne kadar hareketlilik olduğunu belirlemeye yardımcı olur.

6)     Yeni Blok ve Bloklar Hakkında Bilgi:

Blok zinciri üzerinde yer alan ve geçmişten günümüze onaylanmış tüm bloklarını görmeye yardımcı olur. Blok zincirine bloğu ekleyen madencinin ismi anonim değil ise madenci ismini de öğrenmek mümkündür.

Son işlem bilgilendirmeleri sayesinde, Bitcoin bloklarına eklenen en son blokları ve blokların üreticisi olan madencilerin tespiti mümkündür.

Bitcoin blockchain tarayıcısı içerisinde pek çok teknik özellik ve pek çok üst düzey bilgilendirme barındırması nedeniyle yatırımcıların ve madencilerin sık sık kullandığı bir tarayıcıdır.

Bir cevap yazın