Kripto Para Cüzdan Türleri Nelerdir?

Kripto Para Cüzdan Türleri Nelerdir?

Kripto paralar üzerinde alım-satım ve yatırım gibi işlemler yapmak adına, kripto paraya özgün bir cüzdan oluşturmak gerekmektedir. Kripto para cüzdan türleri nelerdir? Sorusunu tam olarak anlayabilmek adına, kripto para cüzdanı tanımını bilmek gerekir.

Kripto para cüzdanı blockchain (blok zinciri) ağıyla entegre çalışan bir sistemdir. Kripto para cüzdanları olamadan blockchainler ile etkileşime girilemez ve bu nedenle kripto paralar ile ilgili herhangi bir işlem gerçekleştirilemez.

Kripto para cüzdan türleri konusunu 3 ana başlık altında incelemek mümkündür. Bunlardan birincisi olan yazılım cüzdanlarıdır. İkincisi ise donanım cüzdanlarıdır. Son olarak üçüncüsü ise kağıt cüzdanlar olarak adlandırılmaktadır.

Kripto Para Cüzdan Türleri Nelerdir?

Yazılım Cüzdanlar Nelerdir?

Genellikle internet ile herhangi bir biçimde bağlantısı olan cüzdan türüdür. Yazılım cüzdanları nelerdir? Sorusuna verilebilecek pek çok yanıt bulunmaktadır. Bu yanıtlardan bazıları ise;

1)     Web Üzerinden Çalışan Kripto Para Cüzdanları

Web uygulamaları üzerinden çalışan kripto para cüzdanları sayesinde, herhangi bir yazılım indirmeden de işlem yapılabilir.

Genellikle borsa temelli cüzdanlar web cüzdanları olarak adlandırılırken, bazı cüzdanlar ise sadece tarayıcı üzerinden açıldığı için bu şekilde adlandırılmaktadır.

Kripto para cüzdan türleri arasında yer alan web cüzdanlarına örnek vermek gerekirse Binance ve benzeri kripto para borsalarında kullanılan cüzdanlar örnek olarak verilebilir. Gerek Binance gerekse diğer kripto para borsaları üzerinden yapılacak işlemlerde kişinin kendi güvenliğini alması da oldukça önemlidir.

2)     Masaüstü Üzerinde Aktif Olarak Kullanılabilen Kripto Para Cüzdanları

Masaüstü cüzdanları, adından da tamamen anlaşılabileceği gibi bilgisayarlara indirilebilmektedirler. İndirilen uygulamalar üzerinden tüm cüzdan işlemleri yapılabilir. Web cüzdanlarının aksine, masaüstü cüzdanlarında tüm koruma sorumluluğu kişiye ait olmaktadır.

Kripto para cüzdan türleri arasında yer alan masaüstü cüzdan türünde işlem yapılacaksa, kişi kendine özel parolasını ve sisteminin güvenliğini temin etmek zorundadır.

Bu sistemler şifrelendikten sonra, her yeniden başlatma işleminde yeniden şifre girmeyi zorunlu kılar. Yeniden şifre girme işlemini ise wallet.dat isminde ki dosya yapmaktadır. Bu dosyayı yedeklemek oldukça önemlidir.

Wallet.dat dosyası yedeklenmez ve başına istenmeyen bir olay gelirse, kişinin fon erişimi neredeyse imkansıza yakın hale gelebilir.

3)     Mobil Üzerinden Kullanılan Kripto Para Cüzdanları

QR kod gibi kullanışlı teknolojiler ile entegre olabilen mobil kripto para cüzdanlarının çalışma prensipleri, masaüstü cüzdanlarına oldukça yakındır. Kripto para cüzdan türleri konusunda mobil cüzdanların en başarılı örneklerinden biri Trust Wallet firmasının ürünüdür.

Tıpkı masaüstü cihazlarda olduğu gibi, mobil cihazlarda da koruma tamamen kullanan kişiye aittir. Kötü amaçlı yazılım ve benzeri programların telefonda çalıştırılması üzerine, cüzdanın güvenliği sıkıntılı duruma girebilir.

Kripto Para Cüzdan Türleri Nelerdir?

Donanım Cüzdanları Nedir?

Elektronik cihazlar olan donanım cüzdanlarının çalışma prensibi rastgele sayı üreticileri (RNG) işlemine bağlıdır. Donanım cüzdanları nedir? Sorusuna verilebilecek en doğru yanıt, çevrimiçi oluşabilecek saldırılara oldukça yüksek seviyede önlem sağlayan kripto para cüzdanları olduklarıdır.

Fonlara erişim zorlu olduğu için pek çok kullanıcının ilk tercihi olmasa bile, oldukça yüklü miktarda kripto para sahibi kimseler tarafından zaman zaman tercih edilebilmektedirler. Yüklü miktarda kripto para sahibi kimselerin tercih ettiği bu yöntem, Binance’ın DEX uygulaması üzerinden blok zincirine erişim sağlayabilir.

Kağıt Cüzdanlar Nedir?

Fiziksel olarak kağıt üzerinde basılı olan QR kodlar içerisinde pek çok açık adres ve özel anahtar barındırabilir. Kağıt cüzdanlar nedir? Sorusunun bu cümle tam anlamıyla karşılamaktadır.

Günümüzde en az tercih edilen cüzdan türlü arasında yer alan kağıt cüzdanların kullanımı, diğer yöntemlere nazaran daha yüksek risk taşımaktadır. Donanımsal cüzdanlara alternatif olarak görünseler bile, güvenlik açısından aralarında büyük farklar bulunmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın