Bir Blockchain’i Güvenli Kılan Nedir?

Bir Blockchain’i Güvenli Kılan Nedir?

Blockhain yapısı; aralarında ileri bir kriptografik tekniklerin yanı sıra davranış ve karar verme modüllerinin daha çok matematiksel modellerinin bulunduğu çeşitli mekanizmaların güvenli bir hale gelmesine yardımcı olur. Blockhain teknolojisi incelenecek olduğu zaman birçok kripto para piyasalarının alt yapısında yer alır. Genel olarak dijital paraların kopyalanmasının önüne geçerken tamamen yok edilmesi gibi bir durum olmasına da engel olur.

Blockhain teknolojisi kullanımları bir yandan veriler üzerinde değiştirilemezliği sağlarken bir yandan da güvenliğin ciddi anlamda önemli olduğu başka bağlamlarda değerlendirilmeleri yapılır. Bu durumlara örnek verilecek olursa hayırsever bağışlarının daha kolay kayıt ve takip edilmesi sağlanırken bir yandan da medikal veritabanları ile tedarik zinciri yönetimleri yer alabilir. Blockhain güvenliği sağlanması çok zor bir yapıdadır. Bu yüzden de inovatif sistemler üzerinde sağlam bir koruma fırsatları veren temel kavramlar ile berber mekanizmaları anlamak da çok önemli konumdadır. Yapısı sayesinde kripto paralarda güveni kılan Blockhain oluyor.

Bir Blockchain’i Güvenli Kılan Nedir?

Değişmezlik ve Mutabakat Kavramları

Blockhain güvenliği konusunda birçok özellik ön plana çıksa bile en önde gelenleri mutabakat ile değişmezlik yapısı olduğu biliniyor. Mutabakat yapısına bakılacak olduğu zaman dağıtılmış olan bir Blockhain ağı içinde yer alan node’ların ağın hem gerçek durumunu hem de işlemlerin geçerlilik noktasında fikir birliği varılması anlamına gelir. Genel olarak mutabakata varma süreci ise bu alanda yapılan mutabakat algotirma konusuna dayanır.

Ön plana çıkan diğer konulardan bir tanesi de değişmezlik Blockhain üzerinde, hali hazırda onayları olan işlemlerin değiştirilmesine engel olma konusundaki başarılarına denir. Bu tarz işlemler daha çok kripto para transferleri içi geçerli olsa bile, dijital alanlarda bulunan verinin paralar ile ilişkileri olmayan diğer türlerdeki kayıtlarına yönelik olduğu bilinir.

Mutabakat ile değişmezlik konularının bir arya gelmesinden dolayı Blockhain ağlarında veri güvenliği genel çerçevesini rahat bir şekilde sunar. Mutabakat algoritmaları sistemde belirlenen kurallara uyulması ve dahil edilen tüm partilerin ağda mevcut belirlenen durumlar hakkında fikir birliklerine varma kısmına garanti verir. Değişmezlik de bu anlarda geçerli olarak kabul edilmiş her bir bloğun peşine verilerin ve işlem kayıtlarının bütünlüğünü garantilemesi ile dikkatleri çeker. İki kavramın bir araya gelmesi ile gerekli güvenlik önlemlerinin en ufak bir sorun olmadan alınması insanların da bu platformlar üzerinde akıllarında bir soru işareti bulunmadan yer almalarına olanak sunuyor.

Blockhain Güvenliği Sırasında Kriptografinin Rolü Nedir?

Blockhain veri güvenliklerini tam olarak sağlamak için oldukça yoğun bir şekilde kriptografi kullanmayı tercih ediyor. Bu sayede çok önemli bir yapıda sahip olması ile dikkatleri çeken kriptografik fonksiyonlardan bir tanesinin de hashing olduğu dikkatleri çeker. Hashing bir yandan da hash fonksiyonu ismi ile bilinen bir algoritmadaki veri girdisi alması ve buna bir yandan da karşılık olarak belirli uzunluklarda değer içerek bir çıktı yaratıyor olmasıdır.

Girdilerin boyutlarından bağımsız bir şekilde çıktı her zaman aynı uzunlukta olması ile bilinir. Eğer girdilerin değişmesi söz konusu olursa çıktı tamamen başka bir hal alacaktır. Fakat girdilerin değişmesi söz konusu olmazsa, hash fonksiyonlarının kaç kere çalıştırıldığı asla fark etmeden hash değeri her an aynı kalır.

Blockhain içeriisnde bulunan hash yapısındaki çıktı değerleri, veri blokları üzerinde eşsiz bir belirleyici olarak tanımlaması yapılır. Her blok üzerinde hash değeri bir önceki bloğun hashine bağlı bir şekilde kurulur. Blokları biri birine bağlamak ve bir blok zinciri oluşturmakta görevli olan yapıdır. Blok hash yapısı o blokların içerdiği veriye bağlı bir şekilde değişiklik gösteri. Veri üzerinde yapılacak değişiklikler blok hash yapısının değişmesini de beraberinde getirir.

Her bloğa ait hash yapısı hem o blok içerisinde yer alan veriyi hem de bir önceki blokta içerilen hash yapısına bağlı bir şekilde kurulur. Bu hash belirleyici yapısı Blockhain güvenliği ve değişmezlik sağlama noktasında önemli bir role sahip olduğu bilinir.

Bir Blockchain’i Güvenli Kılan Nedir?

İşlemleri sorunsuz bir şekilde doğrulama sırasında kullanıldığı bilinen mutabakat algoritmaları da hashing yapısından faydalanır. Örnek verilecek olursa BTC Blockhain kısmında mutabakat yapabilmek için Proof of Work algoritmasını tercih ederken, yeni coin kazım işlemleri sırasında SHA – 256 ismindeki hash fonksiyonları tercih edilir. Bu durum adından da anlaşılacak olduğu gibi SHA – 256 veri girdisini alacağını ve karşılığında 256 bit ya da 64 karakter uzunluğunda bulunan hash meydana getireceği gözlenir.

Kriptografi kayıt defterlerinde yapılan işlem kayıtları sırasında gerekli korumayı sağlayabilmek için bir yandan da ek olarak kripto para birimlerini daha iyi saklama sırasında kullanılan cüzdanların güvenliklerini de garanti alma sırasında büyük bir öneme sahip oluyor. Kullanıcıların ödeme almalarının yanı sıra ödeme göndermelerine yardımcı olan açık ve özel anahtarlar olarak bilinen asimetrik ya da anahtar kriptografisi kısmı ile yaratılır.

Özel anahtarlar sayesinde işlemler sırasında dijital imza oluşturulması sırasında tercih edilerek gönderilen coinlerin kim tarafından geldiğinin doğrulaması mümkün kılınır. Asimetrik olarak tercih edilen kriptografi bir kripto para cüzdanı içerisinde muhafaza edilen fonlara rahat bir erişim için sadece özel anahtar sahibi olma şartı getirir. Bunların dışında kalan kişiler engellenir. Bu sayede cüzdan sahibi bu coinlerini harcamaya karar verene kadar özel bir anahtar paylaşımı yapmadığı ya da açığa çıkarmadığı sürece fonları tamamen güvende kalır.

Blockhain güvenliği sırasında gerekli tedbirlerin alınmış olması insanların borsalarda yer alırken en ufak bir sorun yaşama ihtimallerini ortadan kaldırıyor. Bu sayede son zamanların en popüler hale gelen yatırım amaçlarından bir tanesi olan kripto para güvenliği sırasında Blockhain önemi meydana geliyor.

Bir cevap yazın