Bitcoin Yasal mı?

Bitcoin Yasal mı?

Bitcoin yasal mı? Alıp satmanın herhangi bir cezası var mı? Gibi sorular son dönemlerin en çok merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Bitcoin ve diğer birimleri hakkında pek çok soru işareti bulunmaktadır. Bu nedenle yasalara uygunluğu, suç unsuru taşıyıp taşımadığı da oldukça fazla merak edilen konulardan bir tanesidir.

Bitcoin, herhangi bir aracı olmaksızın kullanılabilen ve transferi yapılabilen dijital bir para birimidir. Herhangi bir aracı olmaksızın kullanılabildiğinden takip edilebilmesi oldukça zordur ve ülkelerin para birimlerine dönüştürülerek kullanılabilmektedir.

Dijital paraların takip edilemiyor oluşu, herhangi bir devlet kurumu tarafından temsil edilmemesi gibi özellikler Bitcoin yasal mı? Sorusunu daha çok akıllara getirmektedir. Bitcoin ve benzeri dijital paraların Türkiye’de alım-satımlarının suç unsuru oluşturduğuna dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tip dijital paraların kullanılması ülkemizde herhangi bir suç teşkil etmemektedir.

Ancak, Bitcoin alım satımını, para aklamak ya da yasa dışı yollardan elde edilen paraların üstünü örtmeye çalışmak gibi eylemler için kullanmak suç unsuru teşkil ettiğinden cezası bulunmaktadır. Bitcoin yasal mı? Sorusunun cevabı “evet” olmakla birlikte, bu paralar başka suçları gizlemek adına kullanıldığı taktirde suç sayılabilecektir.

Bitcoin Yasal mı?

Bitcoin Yasal Düzenleme

Bitcoin ve diğer dijital para birimleri için ülkemizde resmi bir karar bulunmamaktaydı. 16 Nisan 2021 itibariyle Resmî Gazetede yayımlanan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” olarak bilinen yasal düzenleme, 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Bu düzenlemeye göre, kripto varlıklar ve dijital paralar dolaylı ya da doğrudan ödeme işlemlerinde kullanılamayacaktır.

Bu noktada yapılan düzenlemeler sonucunda, Bitcoin yasal mı? Sorusu yerini, Bitcoin Türkiye’de yasaklandı mı? Sorusuna bırakmıştır. Ancak dijital paraların ya da kripto varlıkların alım satımının tamamen yasaklanmasına dair henüz bir hüküm bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra, ilerleyen günlerde bu konuda yeni düzenlemeler yapılabileceği de konuşulmaktadır.

Binance Yasal mı?

Binance, kripto para alım satımlarının yapıldığı yasal bir dijital para borsasıdır. Bitcoin ve diğer dijital paralarının takibinin yapılabildiği bu platform Dünya’da aktif bir şekilde yıllardır kullanılırken, 2017 yılından beri de Türkiye’de hizmet vermektedir. Yasal olması ve işlemleri hakkında herhangi bir soru işaret barındırmayan sistem, en çok tercih edilen dijital para borsası platformlarından bir tanesidir.

Bitcoin Yasal mı?

Bitcoin Hangi Ülkelerde Yasak?

Bitcoin ve diğer dijital para birimleri, dünyanın pek çok noktasında yasal olarak karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra bazı ülkeler, gerekli yasal düzenlemelerin bulunmadığı gerekçesiyle kripto para kullanımını yasaklamıştır. 2019 yılı mart ayı itibariyle kripto para alım satımını yasaklayan bazı ülkeler şöyledir;

  • Pakistan
  • Afganistan
  • Cezayir
  • Bolivya
  • Vietnam
  • Katar
  • Suudi Arabistan

Bitcoin ve diğer kripto varlıkların yasaklanmasının yanı sıra Mısır, Hindistan, Çin gibi ülkelerde kripto varlıklar için yer yer bazı kısıtlamalar uygulanabilmektedir. Getirilen yasal düzenlemeler ve gelişmeler Bitcoin yasal mı? Ya da Bitcoin ve kripto varlıkların kullanım alanları nelerdir? Gibi soruların daha çok sorulmasına neden olacaktır.

Bir cevap yazın