Kripto Para Hacmi Nedir?

Kripto Para Hacmi Nedir?

Kripto paraların günlük, haftalık, aylık ve yıllık gibi belli hacimleri bulunmaktadır. Kripto para hacmi nedir? Sorusuna verilebilecek en net yanıt ise kripto paraların alım satımları sonrasında oluşan bir sayıdır. Oluşan hacim ait olduğu kripto para ile ilgili büyük ipuçlarını içerisinde barındırmaktadır.

Kripto para hacmi incelenerek alım satım yapılabilir veya kripto paranın güvenilirlik düzeyi belirlenebilir. En sık kullanılan hacim 24 saatlik olanıdır. Örnek olarak en bilinen kripto paraların başında yer alan Bitcoin’i inceleyecek olursak, 24 saatlik Bitcoin alım satımlarının toplamına göre oluşturulmuş bir işlem hacmi belirlenir.

Kripto Para Hacmi Nedir?

Kripto Para Hacminin Düşmesi veya Artması

Kripto paraların bulundukları borsalar tarafından işlem görmesi ile oluşan hacimleri ne kadar yüksek ise o kripto paranın güvenilirliği de o kadar yüksek demektir.

Kripto Paranın Hacmi Düşerse Ne Olur?

Kripto paranın hacmi düşerse ne olur? Gibi bir sorunun yanıtı, piyasanın manipülasyonlara, zarar etmeye ve güvenilirlikten uzaklaşmaya meyilli olduğunu göstermektedir.

Kripto paranın hacminin düşmesi sonucunda, hali hazırda var olan büyük para yatırımcıları, sermayelerini borsadan çekebilir. “Büyük balıklar, küçük balıkları yer” sözü borsa işlemlerinde oldukça ünlü bir sözdür. Eğer kripto paranın hacmi sürekli düşmeye devam ediyorsa, büyük yatırımcılar pazardan çekilmiş olabilir.

Kripto para alım satım ile uğraşmanın en güvenli yolları arasında yüksek hacimli coinlerden işlem yapmak yer alıyor.

Kripto Paranın Hacmi Yükselirse Ne Olur?

Kripto paranın hacmi yükselirse ne olur? Sorusunun yanıtı oldukça olumlu olmak ile birlikte, içerisinde ufak sıkıntılar da barındırmaktadır.

Kripto paranın hacminin artması, yalnızca o kripto paranın satın alındığını göstermez. Alım ile birlikte satış işlemleri de hacmin yükselmesine neden olmaktadır. Hacmin artması o coinde işlem sıklığının yüksek olduğunu ve güvenilir bir yatırım olduğunu gösterebilir.

Büyük yatırımcıların zaman zaman fiyat en yüksekteyken yüklü miktarlar satıp, fiyatlar düştükten sonra yeniden bu yüklü miktarlarda kripto para aldığı da görülmektedir. Tam olarak bu sebeple kripto alım satımı yaparken piyasaya hakim olmak hacim ve benzeri konuları yakından takip etmek gerekir.

Kripto Para Hacmi Nedir?

En İyi Kripto Paralar ve Hacimleri

Hacimleri ile birlikte oldukça popüler olan kripto paraları sıralayacağız. En iyi kripto paralar aynı zamanda en güvenilir kripto paralar olarak da bilinmektedirler. Bu kripto paraların en iyiler arasında yer almasının sebebi ise işlem hacimlerinin yüksek olmasıdır. En iyilerin listesi ve hacimleri ise;

1)     Bitcoin

Çıktığı günden bugüne sektörünün liderliğini yapan Bitcoin en güvenilir kripto paraların başında yer almaktadır. Bitcoin’in günlük işlem hacmi ise (26.05.2021) ₺439,891,580,315’dir.

2)     Ethereum

Ethereum son zamanlarda büyük çıkış yakalayarak en iyi kripto paralar sıralamasında 2. sırayı almaya başardı. Ethereum’un 24 saatlik işlem hacmi ise (26.05.2021) ₺363,370,879,716’dir.

3)     Tether

Anlık sıralamalara göre dünyanın en güvenilir 3. coini olan Tether’in günlük hacmi (26.05.2021) ₺988,718,950,689’dir.

4)     Binance Coin

Binance adlı kripto para borsasına ait olan bu coinin güvenilirliği de gün geçtikçe artmakta. Müşterilerine oldukça güvenilir bir hizmet sunan Binance, kendi coinlerini dünya üzerinde ilk 5’e sokmayı başardı. En iyi kripto paralar arasında yer alan BNB’nin günlük hacmi ise (26.05.2021) ₺39,322,502,248’dir.

5)     Cardano

Cardano da oldukça güvenilir kripto paralar arasında 5. sırada yer almaktadır. Cardano’nun günlük hacmi (26.05.2021) ₺54,712,214,322’dir.

Diğer Coinler ve Hacimleri

Diğer kripto paraların gündelik hacimleri onlar hakkında pek çok bilgiyi içerisinde barındırmaktadır. Kripto para hacmi incelemesi yaparak, oldukça karlı ve güvenilir yatırımlar yapılabilir. Tam tersi olarak hacmi düşük olan pazarlara giriş yapmak da güvensiz ve karsız sonuçlanabilir.

 

 

Bir cevap yazın