Solana Nedir?

Solana ya da kısaca SOL, son dönemlerde kripto para yatırımcılarının yüzünü güldürüyor. Coinbase’nin geçtiğimiz Eylül ayında duyurduğu 17 varlıktan biri olan Solana, merkeziyetsiz uygulamalar ve şirketlere özel saniyede 50 bin işlemin gerçekleştiği hızlı, güvenilir ve ölçeklenebilir Blockchain ağı ile dikkat çekiyor. İçerdiği teknik terimlerle bazen kafa karıştıran Solona nedir, hakkında bilgi vererek devam edelim.

Solana Nedir?

Ölçeklenebilir bir Blockchain ağı olan Solana, doğrulanabilir gecikme fonksiyonlu bir projedir. Ağdaki node’ların mesajlaşma yükü hafifletilmiş, ölçeklenebilirlik sorunlarını büyük ölçüde çözerek önemli bir avantaja sahip olmuştur.

Çoklu ya da yan zincirlere ihtiyaç olmaksızın yüksek verimlilikte Blockchain oluşturulmasını kolaylaştırır. Bu özelliği ile saniyede 710 bin civarı işlem 1 gigabit ağda gerçekleştirilir.

Solana Binance’de Listelendikten Sonra Hızla Yükselişe Geçti

Ticaret hacmi ve aylık ziyaretçi sayısı göz önüne alındığında sektörün en büyük borsalarından biri olduğu açık bir şekilde görülen Binance, ayda 20 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bu ziyaretçi sayısı ile de rakiplerini geride bırakarak fark atmış durumda.

Binance’de listelenen yeni bir kripto para projesi, hızlı yükselişe geçerek değer kazanmaya devam ediyor. Listelenen yeni kripto paralar arasında olan Solana, listeye girdiği andan itibaren hızla değer kazandı. Saniyede gerçekleştirdiği işlem sayısı ile adeta “Ethereum Katili” olarak gösterilen Solana, kısa süreliğine 0,7 dola seviyesine düşse de, hemen sonrasında 1,04 doların üzerine çıkarak yatırımcısına %50’ye varan bir kazanç sağlamıştır.

Ölçeklenebilirliği İle Ön Plana Çıkan Solana

Solana projesi açıklandığında, güvenliğin riske atılmasının doğru bulunmadığı belirtilmiştir. Solana, mevcut blockchain mimarisi ve algoritmasını alarak sharding karmaşıklığı olmaksızın üstü üste bindirmeden bunları geliştirmiştir. Dünyanın ilk web ölçekli blok zinciri olup, geliştirdiği 8 anahtar teknolojisi yüksek performans sergiliyor. Bunlar:

  • Tarih Kanıtı
  • Tower BFT
  • Türbin
  • Gulf Stream
  • Sealevel
  • Pipelining
  • Cloudbreak
  • Archivers

Geliştirilen bu 8 yenilik sonucu Solana ağı hızla gelişmeye devam edecek, projede yer alan diğer özellikleri ile de farkını hissettirecektir.

Solana’da Yer Alan Diğer Projeler

Merkeziyetsiz Borsalar: Merkeziyetsiz bir ticaret sistemi olan Solana’da kullanıcılar özel anahtarlarına dokunmuyor. Sipariş defterleri en güvenli şekilde Blockchain’e kopyalanıyor. Saniyede gerçekleştirilen işlem sayısı ile Nasdaq’ın işlem hacmine uygun olan Solana, merkeziyetsiz uygulamalar ve şirketlere hitap ediyor.

Ödemeler: Solona işlem masrafları 0,000001 dolar olup çok hızlıdır. Blockchain’in olmazsa olmazı ödemelerin ölçeklendirilebilmesi ve hızlı gerçekleşmesi önemlidir.

Dağıtık Veri Depolaması: Gelecekte bulut depolama ve web servislerinin merkeziyetsiz, şifreli, güvenli ve izin gerektirmeyecek şekilde olması bekleniyor. Merkeziyetsiz dosya depolama sistemlerinin yüksek fiyat artışı ve sermaye maliyetlerini ortadan kaldırdığı bir gerçektir. Dağıtık veri depolamasında birim ekonomi standartlarını da belirleyebilmektedir. İşte Solana, dağıtık ver depolamasının gerçekleştirilebilmesi için bir yol sunmaktadır.

Dağıtık Reklam Borsaları: Reklamların ne denli önemli ve etkili olduğu borsada çok daha iyi hissediliyor. Reklamların tek bir platformda şeffaf bir şekilde alınıp satılması birçok veriyi ortaya çıkarabilir. Bunlar; izleme, ölçüm, endüstri raporlaması ve derecelendirme verileridir. Bunlar için de oldukça geniş kapsamlı bir defter tutulması gerekebilir. Reklam teknolojilerinin beklenen bu geleceğini destekleyen Solana, ölçeklenebilir bir blok zinciri olarak önemli projeleri içermektedir.

Bir cevap yazın