Bitcoin Core Nedir?

Tanımı gereği, Bitcoin Core, bir bitcoin düğümü olarak hizmet etmek üzere tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Bir dizi bitcoin düğümü, bitcoin ağını oluşturur. Bitcoin Core ayrıca ödemeleri tam olarak doğrulayan bir bitcoin cüzdanı da sağlar ve destekler.

Bu nedenle, bitcoinin referans uygulaması olarak da kabul edilir. Başlangıçta, bu yazılım Satoshi Nakamoto tarafından ‘Bitcoin‘ adı altında piyasaya sürüldü, ancak daha sonra ‘Bitcoin Core’ olarak yeniden adlandırıldı. Adı, Bitcoin Core yazılımını Bitcoin ağından ayırt etmek için değiştirildi. Ayrıca Satoshi Client da denir.

Özellikleri

Bitcoin Core yazılımı merkezi değildir. Kullanıcılar, Bitcoin Core’un tüm düğümlerini tek tek çalıştırarak Bitcoin ağını merkezden uzak tutar.Yazılım bir işlem doğrulama motoruna sahiptir ve bitcoin ağına tam bir düğüm olarak bağlanır. Bu tam düğümlerin her biri, hangi Blockchain‘in geçerli olduğuna karar vermek için aynı kuralları izler.Dağıtılabilecek oylama veya başka bir işlem yoktur. Yalnızca bireysel yazılımlar gereklidir. Benzer blokları değerlendirmek ve blok zincirinin geçerli olduğu ile aynı sonuçları çıkarmak için aynı kuralları “matematik” izler.Uzlaşma olarak bilinen paylaşılan anlaşma, kullanıcıların yalnızca geçerli bitcoinleri kabul etmesine olanak tanır. Ayrıca Bitcoin’in kurallarını güçlü madencilere bile uygular.Artan  merkeziyetsizliğin yanı sıra, Bitcoin Core kullanıcılara bitcoinleri için daha iyi güvenlik sağlar. Bitcoin Core kullanıldığında, varsayılan olarak para aktarmak için kullanılabilen bir kripto cüzdanı gelir.Core kullanıcıları, diğer cüzdanlarda bulunmayan çeşitli gizlilik özelliklerinin yanı sıra arayüzler ve diğer güçlü özellikler de alırlar. Bu cüzdanlar bitcoin gönderilmesini ve alınmasını destekler, ancak bitcoin alımını veya satılmasını kolaylaştırmazlar. Böylece, kullanıcılar ödemelerini almak için QR kodları oluşturabilirler.Dağıtık defter yazılımı ise sürekli büyüyor ve müşterinin tam katılımı gerçekleşmeden önce senkronize edilmesi veya indirilmesi gerekiyor. Çalışma Bu bağlamda, bitcoin adı verilen JSON-RPC arabirimine sahip komut satırı tabanlı bir daemon Bitcoin Core ile entegre edilmiştir. Kullanıcılara Testnet‘e erişim sağlar. Testnet (mevcut değer),  bitcoinleri kullanarak, alternatif bir blockchain de kullanarak ana bitcoin ağını taklit etmek için tasarlanmış küresel bir test ortamı olarak tanımlanır.Regresyon Test Modu veya Regtest, öncelikle yerel bir test yuvası olarak kullanılan özel bir blok zinciri geliştirir. Bitcoin Core, kullanıcıların bitcoin’e çeşitli Uzaktan Prosedür Çağrısı (RPC) programları göndermesine izin veren basit bir Bitcoin-cli programı ile birlikte gelir.

Bitcoin Core Kontrol Noktaları

Yazılım ayrıca, tüm zinciri senkronize eden düğümlere karşı başlangıçta başlatılan hizmet reddi saldırılarını önlemek için sabit kodlanmış denetim noktaları kullanır.Bu nedenle, Bitcoin Core’da bulunan kontrol noktaları, Satoshi Nakamoto’nun 2010 megabayt blok boyut sınırına sahip olduğu birkaç yıl önce ki gibi çalışıyor.Bu blok boyutu kümülatif ağ kapasitesini saniyede sadece üç işlemle sınırlandırır. 2010 yılından bu yana, geliştirilmiş cüzdan davranışı ile ağ kapasitesi katlanarak arttı ve blok boyutu da artış gösterdi.

Bitcoin Core ve Satoshi

Nakamoto ayrıca kullanıcıları önemli Bitcoin haberleri hakkında bilgilendirmek için de bir ağ uyarı sistemi eklemiştir. Bitcoin haberleri diğer kaynaklardan yayılmaya başladıkça bu sisteme artık gerek kalmamıştır ve sistem Kasım 2016’da bir nevi emekli olmuştur. Bitcoin Core ayrıca işlemleri tanımlamak ve çeşitli parametreleri ayarlamak için kullanılan Forth‘tan ilham alan bir script dili içerir. İşlemler, ScriptPubKey kullanılarak gelecekteki koşullara göre ‘kilitlenir‘. Öte yandan, scriptSig bu koşulların çoğunu karşılamak ve bir işlemin “kilidini açmak” için kullanılır.Birkaç OP_Code, veriler üzerinde çeşitli işlemler gerçekleştirir. Bu sistemde iki istif kullanarak döngü yapılması yasaktır bunlar; ana ve alt olarak adlandırılır. İlginç bir şekilde, Bitcoin Core, zaman damgası birleştirme taahhütlerine OpenTimestamps uygular.Blockchain dünyası geliştikçe, Bitcoin ağı ve Bitcoin Core’un kullanıcılara fayda sağlaması ve ihtiyaçlarına uygun olması bekleniyor.

Meta

Bitcoin Core, bir bitcoin düğümü olarak hizmet etmek üzere tasarlanmış ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır ve bitcoin ağını bir dizi bitcoin düğümü olarak oluşturur.

Bir cevap yazın