Anasayfa » Altcoin çeşitleri ve farkları nelerdir?
Altcoin

Altcoin çeşitleri ve farkları nelerdir?

Altcoin kavramı coin ve token kavramlarından sonra hayatımıza dahil oldu. Aslında coin ve token duyulduktan sonra daha sıklıkla altcoin duymaya başladığımızı söylemek daha doğru olacaktır. Bildiğiniz üzere ortaya çıkan il kripto para Bitcoin olmasa da en çok tutulan be büyüme kaydeden Bitcoin oldu.

Altcoin çeşitleri ve farkları nelerdir?

Bitcoin’i tercih eden yatırımcılar büyük kazançlar elde etme fırsatı da yakaladı. Kendi içinde bir borsası olan ve herhangi bir şirkete ya da kuruma bağlı olmadan hizmet veren Bitcoin’den sonra da farklı kripto paralar ortaya çıktı. İşte Bitcoin’den sonra ortaya çıkan tüm küçük veya orta ölçekli kripto paralara altcoin ismi veriliyor. Altcoin’i anlamak için coin ve token kavramlarını da iyice açmak ve anlamak gerekiyor.

Peki, buna bağlı olarak coin nedir? Altcoin nedir ve çeşitleri nelerdir? Token nedir? Nasıl işler gibi temel soruların yanıtlarını sizler için kaleme alarak sunduk. Merak ettiğiniz detaylar sizlerle…

Altcoin yukarıda da ifade ettiğimiz üzere coin ve token kavramlarından sonra ortaya çıkan ve Bitcoin’den sonra çıkan tüm kripto paraları içeren bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin borsasını yakından takip eden ve sektörde büyük takipçi yatırımlar yapanlar bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olsa da henüz kripto paralar ile yeni tanışanlar yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Bitcoin’den sonra çıkan ethereum, ripple ve litecoin gibi benzeri coinlerin tümü için altcoin demek mümkündür.

Token ve Coin Arasındaki Fark Nedir?

Token ve coin kavramına da yine yukarıda değişmiştik. Bu kavramların ne olduğu ve aralarında nasıl bir fark olduğu yine en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Her iki kavramı birbirinden ayıran en temel çizgi kendi blockchain ağı ve değişim değerlerine sahip olup olmadıklarıdır.

Buna bağlı olarak coinler genelde kendi blockchain ağlarına sahipken token için aynı durum söz konusu değildir. Token başka dijital varlıkların ağlarınden beslenir ve kendine ait bir blockchain ağı bulunmaz. Tüm bunlarla ilintli olarak Altcoin ise değişim değerleri olan tüm coinlerin (btc’den sonra çıkan) üyelerine verilen isim olarak tanımlanabilir.

Bitcoin’den sonra çıkan coinlerin tanımı bu şekilde yapılabilir. Ancak hiçbir kripto paranın bugün hala BTC kadar değer görmediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Yatırımcılar genelde biraz daha yapı taşları oturmuş ve ön görülebilir kripto paraları tercih ediyor. Bitcoin global ölçekte bilindiği için analizler sonucunda kazanç elde etme fırsatını daha rahat sunuyor.

bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın