Anasayfa » Yatırım Yapılacak Coinler Nasıl Seçilir?
Genel Kripto

Yatırım Yapılacak Coinler Nasıl Seçilir?

Yatırım Yapılacak Coinler Nasıl Seçilir?

2021 yılı ile beraber kripto paralara gösterilen rağbet fazlalaştıkça her geçen gün yepyeni projeler, yeni kişiler ve yeni şirketler ortaya çıkıyor. Kripto paralar popülaritesini arttırdıkça, borsada doğal olarak genişliyor ve epey zorlaşıyor. Bu nedenle doğru taktik ve bilinçli yatırım ile harika gelirler elde etmemiz gerekiyor. Peki, yatırım yapılacak coinler nasıl seçilir ? İşte bilinen tüm kripto para taktikleri

Yatırım Yapılacak Coinler Nasıl Seçilir ?

2009 yılında Satoshi Nakamato tarafından geliştirilen Bitcoin ile kripto para devrimi başladı. Şuan ise 2009 yılından bu yana 7000\\\’den fazla altcoin borsada işlem görüyor. Kripto paralar dünya genelinde popülaritesini artırdıkça, gelir elde etmek isteyen kullanıcılarda aynı oranda artış gösteriyor. Kullanıcıların geneli, birden fazla kripto paraya yatırım yaparak çok gelir elde etmeği düşünüyorlar fakat kripto paraların riskli bir yatırım şekli olduğunu bilmiyorlar. Sanal para birimleri genelde birbirleriyle yarış halinde oldukları için pek çoğu elenip piyasadan kaybolabiliyor. Bundan dolayı hayatta kalması mümkün, sağlam kripto paralara yatırım yapmamız çok daha mantıklı olacaktır. İşte kripto paralara yatırım yapılmadan önce kontrol edilmesi gereken bazı hususlar:

Geçmişi Olan Kripto Paralar

Piyasanın içine yeni girenlerdenseniz, eski ve popüler olan kripto paralara yatırım yapmak sizin için en iyisi olacaktır. Daha 1 hafta önce borsaya sürülmüş kripto paralar ilerleyen günlerde ve haftalarda kaybolma tehlikesi taşırlar. Bu nedenle kendini belli etmiş ve eskiden beri var olan köklü kripto paralara yatırım yapmak en doğrusu olacaktır.

Kesinlikle Piyasa Değerine Aldanmayın!

Yatırım yaparken yapılan en büyük hatalardan biri ise, piyasa değerine göre yatırım yapmaktır. Genellikle tecrübesi olmayan yeni yatırımcılar sık sık bu tarz hatalara düşmektedir. Ayrıca bir kripto paranın piyasa değeri hiçbir zaman gerçek değerini yansıtmaz. Piyasa değerleri, aktif olarak bulunan token sayısı ile anlık fiyatının çarpımıyla oluşur. Sadece popüler olduğu için yüksek kripto paralara yatırım yapmak mantıklı gelebilir fakat işin sonunda doğru gibi gözüken yanlışla beraber büyük bir hataya düşmüş olursunuz.

Her şeyi Araştırın!

Sanal paralar dünyasında verilen en çok öğütlerden biri şudur; Yüksek gördüğünüz paralar ile yatırım yapmaktan kaçının.  Uzman yatırımcılara göre, en doğru ve uyulması gereken tavsiyelerden biridir. Bunun yanı sıra, yatırım yapan kullanıcılar sürekli olarak araştırma yapmalıdır. İlk olarak araştırmaya, yatırım yapmayı düşündüğünüz bir projenin ne kadar güvenilir olduğunu gözden geçirmekle başlayabilirsiniz. Bunun için; Kripto paranın herhangi bir amacı var mı, projenin sahipleri güvenilir kişiler mi, hizmet verdikleri sektörde çeşitli deneyimlere sahipler mi, inceleme yaptığınız proje gerçek hayattaki bir problemi çözebilir mi gibi soruları sırasıyla sorun ve sonuçları analiz edin.

Güven Veren ve Kaliteli Platformlar

Çoğu zaman çok popüler olmayan borsalara bilinçsizce yatırım yapılabiliyor. Nedeni ise, yatırım yapılan borsalarda işlem ücretleri ilgi çekiyor ve kullanıcılara cazip geliyor. Herkes tarafından bilinen ve belli otoriteye sahip borsalarda ise işlem ücreti, az bilinen borsalara göre çok daha yüksek olabiliyor. Her şeye rağmen yatırdığın bütün parayı kaybetmekten iyidir. Maalesef ki pek çok yatırımcı bu sebepten dolayı battı.

Yatırım Yapılacak Coinler Nasıl Seçilir?

Uzman Kişilerden ve Diğer Kullanıcılardan Fikir Alın!

Uzmanların ve diğer kullanıcıların fikrini almak yatırım yapmak için seçeceğiniz coini belirlemenizde yardımcı olur. Farklı görüşleri dinlemek, bakış açınızı değiştirebileceği gibi sektördeki bazı tecrübeleride görmenize olanak sağlar. Bir platformdaki kişilerin görüşlerinin doğrulu tartışılır fakat kişilerin kripto paralar hakkındaki fikirlerini edinebilirsiniz. Yatırım yapmayı düşündüğünüz projeyi eleştirenlere kulak vermeniz tavsiye edilir. Nedeni ise, eleştiren kesim projenin açıklarını analiz edebilen kişilerdir.

Grafikleri Okumaya Çalışın!

Kripto para borsasına sistematik açıdan bakmak çok önemlidir. Her kullanıcının kendine göre bir takım yöntemleri bulunur fakat onda yarayan yöntem sizde iş yapmayabilir çünkü kişilerin yatırım yapacağı para miktarı ve insan psikolojisi her birey için değişebilen durumlardır. Bu hususta borsadaki grafikleri okumak büyük önem arz eder. Yatırım yapacağınız coini seçerken büyük rol oynar. Özellikle seçtiğiniz coinin geçmişe dönük analizinin yapılması sizi her zaman avantajlı kılar.

Arz-Talep Oranı

Yatırım yapmayı düşündüğünüz kripto para birimine kaç kişi güvenip yatırım yapıyor ? Eğer çok fazla talep varsa ve yatırımcı kitle çok ise, düşündüğünüz kripto para biriminin gayet iyi bir likidite sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Bitcoin gibi likiditi yüksek olan kripto paralara yatırım yapmak birçok konuda size avantaj sağlar.

Ekip Gücü!

Projenizde çalışan geliştirme ekibinin vizyonu önemli hususlar arasında yer almaktadır. Geliştirme ekibinin daha önceden bir ürünü var mı, ekip işinde ne kadar etkili, başarılı bir geçmişleri var mı gibi soruları sorarak cevaplar aramaya başlayın. Takımın geleceğini tahmin etmek çoğunlukla zordur fakat onların hakkında araştırma yaparak, önceki dönemlerde yaşadıkları dönüm noktalarını yada ilerleyen zamanlarda belirledikleri hedefleri takip etmek sizin yararınıza olacaktır. Böylelikle yatırım yapacağınız projeyi iyice tanımış olup, gelişeceğine inandığınız projeleri seçebilirsiniz.

Sahip Olduğu Teknoloji

Genelde popüler olan kripto paraların başarısının temelinde barındırdığı teknolojidir. Rakip coinlere karşı gösterdiği performansı ve içinde yatan teknolojiyi diğer coinler ile karşılaştırıp kendi çıkarlarınızı düşünmelisiniz. Genelde diğer kripto para birimlerinin aksine yenilikçi bir teknoloji kullanıyorsa, sektörü alt üst edecek güce sahiptir. İsterseniz Ethereum’u gözden geçirelim.

Ethereum, aşağıda belirtmiş olduğumuz nedenlerden dolayı teknoloji açısından en iyi kripto birimlerinden biri sayılır:

  • Akıllı sözleşmeler : Bu, değerli herhangi bir şeyin değişimini kolaylaştıran bir teknoloji biçimidir.
  • Ethereum’un sahip olduğu teknoloji, geliştirici kişilerin blok zincirini kendi uygulamaları ile entegre etmelerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.
  • Ethereum Sanal Makine teknolojisi: Bu teknoloji, ile ölçeklenebilirlik sınırı genişler. Geliştiricilerin çok daha büyük ölçekli uygulamalar yapmasını bir hayli kolay getirir.

Ethereum, diğer coinlere göre çok daha yenilikçi bir teknolojiye sahip olduğu için, kısa sürede piyasada bulunan en büyük kripto para birimlerinden biri haline geldi.

Bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın