Bitcoin Soğuk Depolama Nedir?

Bitcoin Soğuk Depolama Nedir?

Bitcoin soğuk depolama, bitcoinleri offline tutmak anlamına gelmektedir. Yatırımcıların sahip olduğu Bitcoinleri korumak ya da değerlerini düşürmemek amacıyla tercih etmekte olduğu birçok yöntem bulunmaktadır. Soğuk depolama yöntemi de bunlardan biridir. Son dönemde popüler kripto para birimlerinden biri olmayı başaran Bitcoin için de soğuk depolama yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

Soğuk depolama yapmak isteyen yatırımcıların öncelik olarak Cold Storage denilen cüzdanlara sahip olmaları gerekmektedir. Bu cüzdan tamamen online ortamlarda atılacak adımlar sayesinde kurulabilmektedir. Ayrıca bu cüzdan olmadığı takdirde Bitcoin soğuk depolama yapmak mümkün olmamaktadır. Bitcoin, diğer kripto para birimleri gibi online olarak satılabilmekte ya da alınabilmektedir. Bunun için yatırımcıların online cüzdanlara ihtiyacı bulunmaktadır. Genel alım satım işlemlerinin ardından bekleyiş sırasında, Bitcoin değeri Hot Wallet adı verilen cüzdanlarda durmaktadır.

Bitcoin Soğuk Depolama Ne İşe Yarar?

Bitcoin soğuk depolama işlemi, Bitcoin değerindeki mal varlığının ve izin verilen tüm kripto paraların internet bağlantısı olmayan cüzdanlarda durmasını sağlamaktadır. Bu sayede online olmayan cüzdanlara hackerlar ulaşamamakta ve kripto paralar için güvenlik sağlamaktadır. Ancak internet ile bağlantısı olmayan bir cüzdan ile alışveriş yapabilmek de mümkün değildir. Bu sebeple soğuk cüzdan içerisindeki miktarı kullanmak isteyen yatırımcıların, öncelikle offline cüzdan içerisindeki miktarları online cüzdana transfer etmesi gerekmektedir.

Bitcoin soğuk cüzdan seçeneğinin tercih edilmesindeki en büyük sebep; para miktarının güvenliğini sağlamaktadır. İnternet ile bağlantısı kesilen Bitcoinlere kimsenin ulaşabilmesi ya da bunları illegal yollardan ele geçirmesi mümkün olmamaktadır.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Yatırımcının kripto para satın almasının ardından paraların online cüzdanlarda bekletilmesi gerekmektedir. Online olarak çalışan ve sürekli değer değiştiren cüzdana ise How Wallet yani, sıcak cüzdan adı verilmektedir. Soğuk cüzdan ise bunun tam tersini ifade etmektedir. Bitcoin soğuk depolama ihtiyacı için kullanılmakta olan soğuk cüzdanların, en önemli özelliği offline olmalarıdır.

Offline cüzdanlardaki Bitcoin ile yatırımcı alışveriş yapamamakta ve herhangi bir ticaret aşamasında bu değeri kullanamamaktadır. Bu sayede yatırımcının sahip olduğu Bitcoinler korunmaktadır.

Bitcoin Soğuk Depolama Nedir?

Bitcoin Soğuk Cüzdan Türleri

Bitcoin soğuk depolama amacıyla kullanılmakta olan soğuk cüzdanların, diğer cüzdanlara göre daha farklı bir kullanım yöntemi bulunmaktadır. Günümüzde yatırımcılar tarafından kullanılmakta olan iki tip soğuk cüzdan türü bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekildedir;

  • Kağıt Cüzdan: Kripto para siteleri tarafından oluşturulmakta olan cüzdanlardır.
  • Donanım Cüzdan: Ayrı bir donanıma sahip olan ve kimsenin kolaylıkla erişemeyeceği cüzdanlardır.

Bitcoin soğuk depolama işlemi, yukarıdaki soğuk cüzdan yöntemlerinden biri kullanılarak yapılabilmektedir. Yüksek düzeyde güvenlik isteyen yatırıcımlar genel olarak donanım cüzdanlarını kullanmaktayken, ekstra ödeme yapmak istemeyen kişiler de kağıt cüzdanları tercih etmektedir. İki cüzdan da soğuk depolama yapmaya imkan sağlamaktadır. Ancak donanım cüzdanlara, kripto para sağlayıcılarının erişimi dahi imkansız olmaktadır.

Bitcoin Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Bitcoin soğuk depolama yapmak isteyen yatırımcıların ilk aşamada soğuk cüzdana sahip olmaları gerekmektedir. Bu sebeple kağıt ya da donanım yöntemlerinden birini seçerek soğuk cüzdana sahip olabilmektedirler. Soğuk cüzdanların kullanımı, sıcak cüzdanlara göre daha farklıdır.

Bitcoin soğuk cüzdana sahip olan kişilerin aynı zamanda bir cüzdan anahtarı da bulunmaktadır. Soğuk cüzdan anahtarı, cüzdana yatırımcıdan başka kimsenin giriş yapamamasını sağlamaktadır. Ayrıca bu cüzdan keyi girilmeden hesap üzerinden herhangi bir işlem yapılması da mümkün değildir. Bu sebeple öncelik olarak soğuk cüzdan kullanmak isteyen kişilerin bu anahtarı ve cüzdan numaralarını bilmeleri, unutmamaları gerekmektedir.

Soğuk cüzdan kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise cüzdan ile alışveriş ve herhangi bir ticaret işleminin yapılmayacağıdır. Bu sebeple Bitcoin satmak, farklı bir kripto para almak ya da kripto para ile alışveriş yapmak isteyen kişilerin öncelik olarak soğuk cüzdan içerisindeki Bitcoinlerini, sıcak cüzdana taşımaları gerekmektedir.

Bitcoin Soğuk Depolama Güvenilir Mi?

Bitcoin soğuk depolama yönteminin kullanılmasının sebebi, yatırımcının sahip olduğu Bitcoinleri güvende tutmaktadır. Online ortamlarda hackerların saldırılarına karşı güvenlik önlemleri almak amacıyla soğuk depolama yöntemi tercih edilmektedir. Bu sebeple soğuk depolama yöntemi güvenilir bir yöntemdir.

Bitcoin Soğuk Cüzdanlar Güvenilir Mi?

Bitcoin soğuk depolama yöntemi için kullanılmakta olan soğuk cüzdanlar da güvenilirdir. Donanım cüzdan, kağıt cüzdana göre daha kapsamlı bir güvenlik sağlamaktadır. Ancak ikisi arasındaki maliyet eşit değildir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın