Bitcoin Helal mi Haram mı ? 

Bitcoin Helal mi Haram mı ? 

Gelişen teknoloji ile ülkemizde ve diğer dış ülkelerde, kripto paralara ilgi bir hayli çoğaldı. Ülkemizde popüler hale gelen Bitcoin ve diğer sanal paralar üzerinden, kripto para borsasına yönelik ticaretin artmasıyla birçok soruyuda beraberinde getirdi. Bu sorulardan en merak edileni ise, “Bitcoin helal mi yoksa haram mı ?” oldu.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, kısaca merkesizleştirilmiş ve herhangi bir üçünü taraf müdahalelerine karşı korumalı olan ilk dijital para birimdir. 2009 tarihinde kullanıcılara çevrimiçi olarak faaliyete girdi. Kendini zan içerisinde sürekli olarak geliştirerek, ilk başarılı kripto para biri olan Bitcoin adını tarihe yazdırdı ve “1. nesil blokzinciri/ blockchain” ismi koyuldu.

Herhangi bir merkeze sahip olmayan Bitcoin ağında, gerçekleştirilen işlemleri kimse takip edemez veya müdahalede bulunamadığını, bunun yanı sıra blockchain ağında tamamlanan işlemler hiçbir şekilde geri getirilmediğini ve değiştirilmediği söylendi. Gelişen teknolojisi ile pek çok kripto para birimini geride bırakan Bitcoin, konumdan konuma da transfer imkanı sağlayabildi.

Dağınık bir yapıya sahip olan ve eskiden beri trendi hiç düşmeyen Bitcoin’in blok üretim süresi ortalama 10 dakika ‘ya kadar kısaldı. Blockchain ağında en fazla 21 milyon Bitcoin üretildiği bilinen kripto para birimi, 2020 yılından itibaren ülkemiz piyasasında büyük bir değer kazandı. Bunun en büyük sebebi ise Bitcoin’in herhangi bir kontrole tabi tutulmaması olduğu belirtildi. Değeri, başlangıç noktasından binlerce dolara kadar yükseldi.

2021 yılıyla beraber en çok işlem gören kripto paralardan biri olan Bitcoin, akıllarda büyük sorular uyandırdı. Gündeme gelen ve cevabı merak edilen en fazla soru ise, “Bitcoin ticareti helal mi yoksa haram mı ?” oldu.

Bitcoin Helal mi Haram mı ? 

Bitcoin Helal mi Haram mı ?

Covid-19 salgını döneminde halk, sürekli olarak Alo Fetva üzerinden yardım aldı. Bu süreçte en fazla ekonomik soruların sorulduğu dile getirildi. İstanbul Müftü Yardımcısı olan Halime Yıldız, Alo Fetva hattında ciddi yoğunlukların yaşandığı belirtti. Bu cevabın ardından Müftü Yardımcısı olan Halime Yıldız kısaca aşağıda yer alan açıklamalarda bulundu:

“Geçen yıl Ali Fetva hattı üzerinden bize 155 bin’e yakın kişi sorunlarını iletti. Gelen soruların yoğunluğu bölge ve ilçelere göre değiştiğini söyledi. Covid-19 sürecinde Ali Fetva hattımıza gelen soru sayısı eski dönemlere kıyasla bir hayli fazlalaştı. Hatta pandeminin ilk gününde hattımız üzerine gelen soru sayısı yüzde 30 artış yakaladı.” ifadelerini kullandı.

Karantina günleri ve Covid-19 süreci ilerlerken pandemi ile doğrudan bağlantılı sorularda azalma oldu. Bu sefer ise takıntı, korku, boşanmalar ve en önemliside ekonomik sorunlara dair gelen sorular arttı ve bu süreç vatandaşların psikolojisinde olumsuz bir etki yarattı. Evde pandemi yüzünden kapanan halk, gelir sağlamak adına kripto para borsası üzerinden bitcoin alışverişine yöneldi. Diyanet’e evde Bitcoin ticareti yapmak gibi belli başlı sorular soran halk gündeme gelerek, soruların cevaplanmasını istedi.

Diyanet’in genel olarak kripto para ve Bitcoin açıklamasında verdiği bilgilere göre, Bitcoin gibi sanal para birimlerinin kullanılması dinen caiz olmadığını daha önceden belirtmişti. Tekrardan gündeme gelmesi ile yeni bir açıklamaya ihtiyaç duyulduğu söylendi.

Diyanet’te bunun üzerine yapılan açıklamalarda, bitcoin kullanmak helal mi haram mı, günah mı caiz mi sorusuna cevap verdi. Diyane’te göre, “Kullanıcılar arasında değişim veya kıymetli eşya olarak genelde kabul edilen, üretim şekliyle kişilere güven veren bütün paraların kullanımı ve ticareti caizdir.” ifadesi ile bize kripto paraların Bitcoin’in caiz olmadığını söylemiştir. Burada dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

Herhangi bir para biriminin üretim şeklinde ve belli aşamalarında kararsızlık ya da tereddüt bulunup bulunmaması, herhangi bir kandırma aracı olarak kullanıp kullanmaması, bazı kesimlerin nedensiz yere emek harcamadan zenginleştirip zenginleştirmemesidir. Yukarıda bulunan açıklamaya göre, önemli ölçüde belirsizlikler taşıdığı, kandırma ve kandırtma riski yüksek olduğu için, son olarak ise haksız yere birçok kişinin zenginleşmesine yol açtığı için Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para birimlerinin haram olduğunu, caiz olmadığını çıkarmaktayız.

 

Bir cevap yazın