Anasayfa » Mining Nedir? Mining Nasıl Yapılır?
Kripto Mining

Mining Nedir? Mining Nasıl Yapılır?

Mining Nedir? Mining Nasıl Yapılır?

Bitcoin, Ethereum ve benzeri sanal paralara coin adı verilmektedir. Mining nedir? Denildiği zaman ise bu coinlerin elde edilme işlemi olarak adlandırılabilir. Mining yani kripto para madenciliği, özel yazılıma ve gerekli donanıma sahip cihazlar tarafından yapılmaktadır.

Cihazların yaptığı işlemlerin pek çoğu, cüzdanlar arası yapılan transferlerin kaydını almaktır. Aynı zamanda cihazlar karşılarına çıkan belli başlı problemleri çözer ve bu sayede kripto paralar transfer edilebilmiş olur. Soru çözümüne ek olarak, yeni coinler üretmek için de mining işleminin yapılması gerekmektedir.

Soruları çözen cihazlar, belirli düzeylerde kripto para ödülü alırlar. Sanal dünyanın madenciliği olarak adlandırılan mining işlemi kişilere yeni gelir kapıları oluşturmuştur. Mining nedir? Sorusunun detaylı cevabı, işlem havuzu adı verilen mekanda bulunan problemlerin, cihazlar tarafından çözülmesidir.

Kripto Para Madenciliği Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Kripto para madenciliği denildiği zaman hemen herkesin aklına ekran kartları gelmektedir. Günümüzde bulunan ekran kartları mining nasıl yapılır, hangi ekipmanlar gereklidir? Gibi sorularda gerekli cevap olarak da görülebilir.

Üretimlerinde kullanılan üst düzey teknoloji sayesinde, ekran kartları (GPU) zorlu işlemleri çözebilecek kapasiteye sahiptirler. Blok zinciri halinde olan coin yapılarında çözülen her problemin sonrasında gelecek olan problem, öncekine nazaran daha karmaşık olacaktır. Tam olarak bu sebeple, mining yapmak için gerekli olan ekipmanların kalitesi gün geçtikçe artmakta, aynı ürünün kazım performansı sürekli olarak değişmektedir.

Kripto para madenciliği hakkında bilinmesi gerekenleri maddeler halinde toparlayacak olursak;

  • Mining her geçen gün daha da zorlaşan bir işlemdir.
  • Kayıt tutma, işlem onayı ve yeni coin üretimi mining işlemi altında gerçekleşir.
  • Mining yapmak için kullanılan türler arasından en yaygın ve bilinen olanı donanımsal kazımdır.

Mining Nedir? Mining Nasıl Yapılır?

Mining Çeşitleri Nelerdir?

Kripto para kazım işleminin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Mining çeşitleri arasında bulunan bazı yöntemler sayesinde kişisel bilgisayarlarda kazım yapılabilir. Kimi kazım çeşitleri ise oldukça yüksek maliyetli ve de oldukça yüksek performansa sahip ekipmanlar tarafından yapılmaktadır.

1- Donanımsal Madencilik

Donanım madenciliği ASIC yöntemi ile hemen hemen özdeşleşmiştir. ASIC yöntemini kısaca anlatmak gerekirse, kullanıcının işlemine göre özel olarak tasarlanır. Kripto para madenciliği gibi konular için özel olarak tasarlanmış ASIC cihazlar sayesinde mining yapılabilir.

ASIC cihazların içerisinde çok fazla sayıda işlemci bulunması nedeniyle, bu cihazlar ile oldukça yüksek zorluk seviyesine sahip işlemler çözümlenebilir. Mining çeşitleri arasında en yaygın olan donanımsal madenciliğin aynı zamanda oldukça yüksek enerji tüketimine ihtiyacı vardır.

Bitcoin, Ethereum ve benzeri madenlerin kazımı yapılırken kullanılan ASIC cihazlar, yüksek seviyelerde enerji tüketirler. Bu sebeple elektrik enerjisini karşılayabilecek alt yapı ve de kazım yapan kişilerin ödemeleri gereken fatura seviyeleri oldukça fazla olacaktır.

ASIC’in yanı sıra doğrudan bilgisayarlarda bulunan ekran kartı ve işlemci ile de kazım işlemi yapılabilir. Ekran kartları içerdikleri işlemciler ve yüksek performansları nedeniyle oldukça yaygın olarak mining için kullanılmaktadır. İşlemciler ise ekran kartlarına nazaran oldukça düşük verimlilikte kazım yaptıkları için tercih sırasının en sonunda yer almaktadırlar.

2-  Bulut (Cloud) Madenciliği

İngilizcesi Cloud mining olan, Türkçesi ise bulut madenciliği olan tür sayesinde de mining yapmak mümkün. Mining çeşitleri arasında yer alan bulut sistemi, son yılların yükselmekte olan sistemleri arasında yer almaktadır.

Bu işlemi gerçekleştirmek için, bulut madenciliği hizmeti veren şirketler bulunmakta ve bu şirketlere gerekli ücret verilerek kazım yapılabilmektedir. Aslında kişiden kilometrelerce uzakta olan cihazlardan bile kazım yapabilmek, coin dünyasının ileride nerelere gideceğini daha net anlamanızı sağlayabilir.

Bulut madenciliği henüz karlı yatırım olarak görülmese bile, ileri tarihlerde coin fiyatlarının artacağını düşünen kişilerce veya yeni deneyim peşinde olan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır.

Bulut madenciliği yapabileceğiniz şirket isimleri ise şöyle;

  • Ecos,
  • Hashnest,
  • Hashflare,
  • Shamining,
  • Eobot,

Gibi şirketler sayesinde bulut madenciliği yapılabilmektedir.

Mining Nedir? Mining Nasıl Yapılır?

Kişisel Bilgisayarlardan Madencilik Nasıl Yapılır?

Kişisel bilgisayarlar üzerinden mining yapmak için izlemek gereken birkaç yol bulunmaktadır. İndirebileceğiniz uygulamalar sayesinde, işlemci bazlı mining yapabilirsiniz. Mining nasıl yapılır? Sorusuna en kolay yanıtı alabileceğiniz evinizde yapacağınız işlemlerin karı ise gün geçtikçe azalmaktadır.

Mining yapma işlemi için ziyaret edebileceğiniz siteler;

Özellikle Kryptex’in ana sayfasında hangi sistemin aylık ne kadar getireceğinin bilgisi dahi bulunmaktadır. Siteleri inceledikten sonra, kişisel bilgisayarlardan da mining işlemi yapılabilir. Belirtmek gerekirse, kişisel bilgisayarlardan yapılan mining işleminin karı ASIC ve benzeri sistemlerden yapılan mining işlemine nazaran oldukça azdır.

İyi bir ekran kartına sahip olan cihazların mining performansı daha iyi olacaktır. Ekran kartları mining işleminde oldukça önemli olduğundan, ekran kartları piyasası oldukça yükselmiş bulunmaktadır. Mining çeşitleri ve mining şirketleri arttıkça ekran kartı fiyatlarının daha da yükseleceği tahmin edilmektedir.

Mining işlemlerine başlamadan önce, doğru enerji giderinin hesaplanması, ekipmanların giderlerinin hesaplanması, kar-zarar tablosunun oluşturulması oldukça önem arz etmektedir. Bilgi ile başlanılan mining işlemleri kazım yapan kişilere kar sağlarken, bilgisiz yapılan işlemler kişiye kar yerine, zarar getirebilir.

Bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın