Anasayfa » Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?
Bitcoin Kripto

Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliği diye bir olay olduğu, bu işi yapanların çok yüksek gelirler elde ettikleri büyük ihtimalle kulağınıza çalınmıştır. Peki bu söylenilenlerin aslı astarı var mı? Kripto para madenciliği iddia edildiği kadar kazandırıyor mu? Gelin, birlikte bakalım. Kripto para madenciliği nedir ve nasıl yapılır?

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Özetle blockchain teknolojisinde gerçekleştirilen kripto paraların üretim ve transferlerinde kullanılan matematiksel doğrulama işlemlerine kripto para madenciliği diyebiliriz. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesinde kullanılmak için hazırlanan sisteme de madenci denilmektedir.

Hangi kripto para birimi olduğu fark etmeksizin ortada bir madencilik varsa yapılan işlemleri madencilerin kesinlikle doğrulaması gerekmektedir. Madencilerin doğrulaması ve onayı olmadan hiçbir transferin hayata geçmesi mümkün değildir. Bunu daha iyi kavramanız açısından bir örnekle anlatalım. Diyelim ki Dogecoin yatırımı için herhangi bir kripto para borsasında işlem yapıyorsunuz. Bu işlemi yapabilmek için hesabınıza fiat yani euro, dolar veya Türk Lirası gibi bir para yatırmanız ve bunu Dogecoin\’e dönüştürmeniz gerekiyor. işte madenciler tam bu aşamada devreye giriyorlar. Sizin yaptığınız yatırımın ve transferin doğrulamasını yapıyorlar.

Birçok farklı kripto para olduğu gibi birçok da farklı madencilik çeşidi vardır. Yararlanılan teknoloji, kripto paranın çeşidi, yazılım gibi pek çok unsur madenciliğe doğrudan tesir eder. Tüm bunlar gerçekleştirilen işlemlerin hızına da etki eder.

Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliği yapmanın da birçok yolu vardır. Gelin bunların nasıl yollar olduklarına birlikte bakalım.

CPU Madenciliği

En eski madencilik yöntemlerinden olan CPU madenciliğiyle yüksek işlemcili bir masaüstü bilgisayarı olan herkes bu işi yapıp gelir elde edebilir. Bu nedenle zamanında çok tercih edilse de günümüz koşullarında artık nostaljik kaldığını söyleyebiliriz. Hem tüketimi yüksek hem de çok yavaş olması bu kripto para madenciliği yönteminin artık eskisi kadar tercih edilmemesinin en önemli sebeplerinden. Ancak bu işleri öğrenmek isteyenler için hala çok ideal bir yöntem olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Bir bilgisayar ve programlarla bu madenciliği rahatlıkla yapabilirsiniz. Ancak kişisel olarak kullandığınız masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarınızla bu işe girmenizi hiç tavsiye etmeyiz. Hem bir kazanç elde edemezsiniz hem de çok büyük ihtimalle elinizdeki bilgisayarınızdan olursunuz. Çünkü bilgisayarınız bu işlemi kaldıramaz ve ısınıp bozulması çok yüksek bir ihtimal olur.

GPU Madenciliği 

En çok tercih edilen kripto para madenciliği yöntemlerinden birinin de GPU madenciliği olduğunu söyleyebiliriz. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi yüksek verimli ve düşük yatırım maliyetli oluşundandır. İşlemci, ekran kartları, soğutma benzeri ekipmanlarla ortamı kurup çalışmaya başlayabilirsiniz. Aşağıda inceleyeceğimiz bulut madenciliği hizmeti veren firmaların da genellikle GPU ekipmanlarından yararlandıklarını hatırlatalım.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği bugünün teknolojisine en uygun olan ve bununla birlikte fazlaca popüler olan bir madencilik çeşididir. Bu yöntemde GPU madenciliği yapan bir firma size sahip olduğu ekipmanı kiralıyor. Belirlediğiniz süre için kiralamayı yapıyorsunuz. Bu sürede elde edilen kazanç masraflar çıkıldıktan sonra kripto para cüzdanınıza aktarılıyor. Bu işlerde en önemli şeyin güvenilirlik olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bulut madenciliği yapmak üzere anlaşacağınız firmayı çok iyi araştırmanız önem taşıyor. Güven vermeyen kişi ve firmalarla kesinlikle çalışmamalısınız. Söyledikleri sözleri iyice incelemeli ve anlamalısınız. Sonuçta bu işe para kazanmak için giriyorsunuz ve hem emeklerinizin hem de yatırımınızın elinizden uçup gitmemesi adına çok dikkatli olmalısınız.

Firmalar farklı zamanlarda farklı ücret önerileriyle gelebiliyorlar. Sözleşme süreleri genellikle 12 ile 24 ay arasında değişiyor. Bazen ömür boyu seçeneği de tercihinize bağlı olarak karşınıza çıkabiliyor. Bu kripto para madenciliği türünde yatırım miktarının bir ya da iki yıl içerisinde çıkması beklense de kripto para fiyatları sürekli değiştiğinden net bir şey söylemek doğru olmayacaktır.

ASIC Madenciliği 

Madencilik alanındaki en güçlü kripto para madenciliği türü olduğunu söyleyebiliriz. ASIC yani Application-Specific Integrated Circuits. Dilimize özel olarak tasarlanmış devreler olarak çevirebiliriz. Bu yöntemle CPU ve GPU\’dan daha fazla kripto para üretmek mümkün. Sahip olduğu altyapı buna oldukça müsait. Ancak ekonomik dengeleri sarsması ve tek bir odağın pastanın dörtte üçünü yemesine kapı araladığından pek rağbet görmediğini belirtebiliriz.

Zaten neredeyse tüm kripto para ekosistemi ASIC araçlarının yasaklanması gerektiği konusunda hemfikir. Aslında çok beğenilen, GPU ve CPU\’dan daha fazla kripto para üretebilen ASIC kripto para madenciliği ekonomisine olumsuz etki yaptığı düşünüldüğünden tabiri caizse istenmeyen adam ilan ediliyor. Elbette kimse herhangi bir kripto paranın kazancının büyük bölümünün tek bir kişiye gitmesini istemiyor. ASIC\’lerin istenmemesinin bir diğer önemli nedeni de merkeziyetsiz, otoriteden bağımsız olmasıyla öne çıkan kripto paraları merkeziyet eksenli bir yöne çekmesi.

Peki hangi kripto para madenciliği yöntemi daha iyi dediğinizi duyar gibiyiz. Bu kişiden kişiye ve beklentilere göre değişmekle birlikte herkes için ideal olan yöntem farklı olabilir. Seçim size kalmış. Hangisini seçerseniz seçin işinizi iyi yaptığınızda kazanmamanız imkansız!

Bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın