,

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır? Şaka olarak yaratılan şey artık ciddi bir iş. Dogecoin’in piyasa değeri, birçok kişinin hayal edebileceğinin ötesine geçerek 90 milyar doları aştı. Dogecoin’in amacı kripto para birimlerini daha geniş bir kitleye getirmekse, tam da bunu ve daha fazlasını yaptı. Reddit kullanıcıları tarafından pompalanmaktan, kendini Technoking Elon Musk ilan eden Twitter’dan pumblamaya kadar ilerleyen Dogecoin , sanki burada kalacakmış gibi görünüyor. Komik ve samimi bir madeni para olan, herhangi bir kuruma veya işletmeye bağlı olmayan Dogecoin, ana akım için çekici hale geldi.

Darling memecoin’den daha fazla kripto para birimine girdiyseniz, muhtemelen kripto para birimi madenciliğini duymuşsunuzdur. Bitcoin’in dudak uçuklatan fiyatını görünce, belki de Bitcoin madenciliği fikrini merak ettiniz ve bilgisayarınızdan tam bir Bitcoin üretip üretemeyeceğinizi merak ettiniz. Bitcoin için ihtiyaç duyulan işlem gücünün o kadar kapsamlı olduğunu ve bunun için gerekli madencilik tesislerinin olduğunu fark ederek, tüm zamanların en kazançlı memesine dönersiniz.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin Madenciliği Hakkında (DOGE)

Dogecoin madenciliği Bitcoin’den 1 milyon kat daha kolaydır. Öyle bile olsa, büyük bir kar madenciliği kripto para birimi elde edenler, madenciliğe adanmış tüm makinelere sahiptir. Dolayısıyla, bir miktar kar etseniz de, iyi bir teçhizata yatırım yapmadığınız sürece madencilik yoluyla bir sonraki Dogecoin milyoneri olmayı beklemeyin .

Günümüzde bir başka sorun da Dogecoin madenciliğinin doğrudan yapılamamasıdır. Ne yazık ki, bu yol tarihe indirgenmiştir. Kendini% 51’lik bir saldırıdan korumak için Dogecoin (DOGE) Litecoin (LTC) ile birleşti. Şimdi, ağın güvenliği için ödenen bir bedel olarak Dogecoin’i doğrudan madencilik yapmak neredeyse imkansız. Benimkini yaptığınızda, genellikle başka bir şey için madencilik yaparsınız ve bu kripto para birimi DOGE’ye dönüştürülür.

Doge için doğrudan madencilik yapmasanız da, bir borsaya ve ticarete gitmek zorunda kalmaktan daha uygundur. Bir madencilik programı DOGE için madencilik yapma seçeneğine sahip olduğunda, bunu Ethereum gibi başka bir para birimi kazmanızı sağlar ve daha sonra otomatik olarak DOGE ile takas edilir.

Cryptocurrency Madenciliğine Kısa Bir Giriş

Kripto para birimleri, tıpkı altın ve gümüşteki mineral emsalleri gibi, madenciliğe tabidir. Madencilik, kripto dünyasında, bilgisayarınızı karmaşık algoritmaları, yani kriptografik karma bulmacaları çözmek için kullanıyor. Bu, madencilerin yeni bloklar veya ağın kaydedildiği veriler oluşturmasına olanak tanır. Bu işleme Proof-of-Work adı verilir ve bu, Bitcoin ve DOGE gibi eski kripto para birimi ağlarından kaçının çalıştığıdır. Madenciler, esasen, ağın meşruiyetini doğrulayan denetçilerdir. Bu iş için kripto para belirteçleri ile ödüllendiriliyorlar.

Tahmin edebileceğiniz gibi, algoritmaları çözmek için gereken hesaplama işi çok büyük olduğu için bu çok fazla elektrik gücü gerektirir. İklim değişikliğinin etkisi genellikle abartılı olsa da , en eski teknoloji olan Bitcoin ağı, hala Las Vegas gibi bir kumarhane şehri kadar güç gerektiriyor . Diğer madeni paralar için madencilik yapmak enerji tüketimiyle ünlü olmasa da, madencilik yapmaya çalışırken elektrik faturanızı aklınızda bulundurmalısınız.

Dogecoin, Litecoin ile birleştirildiği için Auxiliary Proof-of-Work kullanıyor, yani kendi blockchain’i için LTC’nin Proof-of-Work doğrulamasını kullanıyor. LTC madenciliği yaparak, size DOGE madenciliğinin ‘en doğrudan’ yolu olan DOGE verilir, ancak bunu yapmak için inanılmaz kaynaklara sahip olmanız gerekir. DOGE madenciliği ortalama bir insan için bu şekilde pratik değildir.

Cardano , Polkadot ve yakında çıkacak olan Ethereum 2.0 gibi daha yeni protokoller Proof-of-Stake modeliyle çalışacak. Bu, blokları doğrulamak için gereken güç gibi Proof-of-Work sorunlarının çoğunun üstesinden gelmek içindir. Proof-of-Stake, bir kullanıcının sahip olduğu jetonlara dayalı madencilik gücüne sahip olmaya çalışır ve eski nesil blockchain madenciliğinin geniş hesaplama gücüne ihtiyaç duymaz.

Eski usul Proof-of-Work er ya da geç teknolojik bir geçmişin kalıntısı olarak görülebilir. Bu teknolojiyi şimdi kontrol etmek ve kripto kökenlerine dalmak için tam bir saltanatınız var. Vay canına.

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Başlamak için Donanım

Hedeflerinizin ne olduğuna bağlı olarak, farklı özelliklere ihtiyacınız olacak. Bu kılavuz çoğunlukla, arkadaşlarınıza bundan bahsetmek için DOGE madenciliğine bir bıçak atmak isteyen yeni başlayan madencilere odaklanacaktır. Yol boyunca birkaç dolar kazanacaksınız, ancak madenciliğe daha fazla kaynak ve zaman ayırmadığınız sürece süper karlı olmayı beklemeyin.

1. Yeni Başlayan Madenciler

Yeni başlayan madenciler için sadece dizüstü veya masaüstü bilgisayarınıza ihtiyacınız var. En azından oyuncuların ve video editörlerinin kullandığı iyi bir grafik işleme birimine (GPU) sahip olmanız önerilir. Bununla birlikte, kazandığınız şeyden kar elde etmek istemiyorsanız, normal bir bilgisayar ve hatta bir telefon bile bazı Dogecoin biriktirmenize yardımcı olabilir.

Yalnızca bir CPU, bir merkezi işlem birimi kullanıyorsanız, elektrik maliyetleri hesaba katıldıktan sonra kârsız olmaya hazır olun. Ancak memin uğruna madencilik yapıyorsanız, bu bir sorun olmamalı.

Orta Düzey Madenciler

Bir adım daha ileri gitmek isteyenler için, bir ASIC veya Uygulamaya Özgü Entegre Devre satın almak, kişisel bir madencilik operasyonu başlatmanıza yardımcı olabilir. Bu araçlar sadece madencilik için yapılmıştır. Öyleyse, yaşam tarzınızı finanse etmek için DOGE veya başka bir kripto kullanmak konusunda biraz daha ciddiyseniz, ileri bir madenci olmak istemediğiniz sürece bunlardan birine sahip olmak muhtemelen radarınızda olmalıdır.

Benzer şekilde, gerçekten gelişmiş bir GPU’ya sahip olabilir ve kripto para madenciliği yapmak için GPU’nuz veya birden fazla GPU için bir çerçeve oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

İleri düzey madenciler

Bir dizi oyun GPU’su veya ASIC’leri onlarla dolu depolara kadar, ileri madenciler ciddi iş anlamına gelenlerdir. Bunlara yapılan yatırım çok büyüktür ve onlarca veya yüz binlerce dolarlık donanım olabilir. Bu GPU ve ASIC madencilik kuleleri, kripto para birimlerini etkin bir şekilde çıkarmak için birlikte kullanılan birden fazla bin dolarlık grafik kartı veya ASIC madencilik teçhizatıdır.

Tutkunuz DOGE ise ve Shiba Inu Kabosu’nun Mars’a gideceğinden eminseniz, arkadaşlarınıza etkileyici bir madencilik teçhizatı gösterebilirsiniz.

Bilgisayarlarınızda ne kadar fazla işlem gücüne sahip olursanız, bilgisayarınızın bu şifreleme bulmacalarını çözme olasılığı o kadar yüksek olur ve bu da daha fazla kar sağlar. Bu nedenle GPU’lar, çok daha güçlü olduklarından ve video düzenleme projeleri ile üst düzey oyun oynayabildiklerinden sadece CPU’lar yerine önerilir.

GPU’lar için, en az RTX 2060 serisi kadar güçlü bir şeye veya benzer GPU gücüne sahip bir AMD modeline sahip olmak güzel olurdu. ASIC’ler, uygun olsalar da, genellikle yalnızca madenciliğe özgü kripto para birimleri için iyidir. Birkaç güçlü grafik kartı satın almak ve bunları kullanmak, madencilik için size daha çok Mh / s veya saniyede milyon karma verecektir.

Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, iyi bir soğutma sisteminiz olması gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, sisteminizin aşırı ısınmasına neden olabilir. Bilgisayar kullanacaksanız, masaüstü bilgisayarlar tavsiye edilir.

Bir cevap yazın