Bitcoin’i Kim Kontrol Ediyor?

Bitcoin'i Kim Kontrol Ediyor?

Fiat paranın hükümetler ve bankalar tarafından kontrol edildiğini hepimiz biliyoruz, Bitcoin gibi merkezi olmayan bir para birimini kim kontrol ediyor? herkes tarafından merak edilmektedir. En kısa şekilde cevap arayacak olursak, merkezi olmayan kelimede cevabı gizleniyor bu da Bitcoin ağının aynı anda hiç kimse ve herkes tarafından yönetilmediği anlamına geliyor.

Bitcoin’i Kim Kontrol Ediyor?

Tanım olarak merkeziyetçilik, “ bir kuruluşun veya hükümetin kontrolünü tek bir yerden birkaç küçük yere taşımak ” anlamına gelir. Aynı durum Bitcoin ağı için de geçerlidir, ancak “birkaç küçük yer” yerine, sistemin kontrolü binlerce düğüme devredilir, yani Bitcoin yazılımını bilgisayarlarında çalıştırmayı seçen insanlara. Hiçbir merkezi otorite Bitcoin ağı ile ilgili kararlar vermez; bunun yerine, herkes kararları verir. Hiç kimse Bitcoin teknolojisine sahip değildir, bu yüzden Bitcoin’i kontrol eden gizli bir beyin, kullanıcı yoktur.

Bitcoin'i Kim Kontrol Ediyor?

Bitcoin Yönetimi

Bitcoin’i kontrol eden dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılardır. Herkes bitcoin yazılımını geliştirmekte ve yükseltmekte özgürdür. Aynı şekilde, herkes çalıştırmak istedikleri yazılımın herhangi bir sürümünü seçmekte özgürdür. Ancak, kullanılabilir hale getirmek için, ağ, kullanıcıların bir araya gelmesi ve yazılımın uyumlu sürümlerini çalıştırması gerekir. Sonunda, güçlü bir ağ herkesin aynı kurallar içinde çalışmasını gerektirir ve bu şekilde Bitcoin konsensüsüne ulaşılır bu durum çoğunluk oyu ile gerçekleşir.

Bitcoin’i kontrol eden kişi: çoğunluk oyudur. Ağdaki tüm düğümler eşit olduğundan, çoğunluk bir şeye karar verirse, bu olur. Ve eğer değişime karşı çıkarsanız, diğer sistemlere katılmakta özgürsünüz (bu yüzden çok fazla bitcoin çatalı var). En güçlü Ağ kazanır ve bu nedenle kullanıcıların, madencilerin ve geliştiricilerin çoğunun bu karşılıklı anlaşmaya saygı duyma ve koruma konusunda bir teşviki vardır. Ağı aktif, güvenli ve sağlıklı tutmak herkesin yararınadır!

Sistemin nasıl geliştirilmesi ve yükseltilmesi gerektiğini tartışan geliştiriciler olduğunu söyleyebiliriz. Diğerleri, yazılımın hangi sürümünü çalıştırmak istediklerini seçen madenciler olduğunu söylüyor. Ama yine de Bitcoin’in geleceğine karar veren çoğunluk olmalı, çünkü herhangi bir özel veya tercihli muamele gören düğümler veya katılımcılar yoktur.

Bir cevap yazın