Anasayfa » Soğuk Cüzdan Nedir? Nasıl Alınır? Soğuk Cüzdan Fiyatları Ne Kadar?
Bitcoin Genel Kripto

Soğuk Cüzdan Nedir? Nasıl Alınır? Soğuk Cüzdan Fiyatları Ne Kadar?

Soğuk Cüzdan Nedir? Nasıl Alınır? Soğuk Cüzdan Fiyatları Ne Kadar?

Soğuk cüzdan nedir? Kripto para birimlerine yönelik kullanılan çok sayıda terim vardır. Bunlardan bir tanesi de soğuk cüzdandır. Soğuk cüzdan teriminden bahsetmek için öncelikle sıcak cüzdana da bakmak ve bilgi sahibi olmak gerekir.

Sıcak cüzdanlar çevrimiçi olan kripto para cüzdanlarıdır. Özellikle mobil cihazlar için meydana getirilmiş olup, bu yönde pratik bir kullanım sunar. Dolayısıyla kişiler sabit bir konumda değilken transfer ve ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Soğuk cüzdanlar ise bir tür fiziksel cihazdır. İçlerinde kripto paraların saklanması gerçekleştirilir. Bu sistemlerin yaygınlaşması ile beraber nasıl alınacağı, avantajları ve dezavantajları, fiyatları gibi birçok sorular yatırımcıların aklını karıştırmaya başlamıştır. Peki, soğuk cüzdanlar üzerine bilinmesi gerekenler neler?

Soğuk Cüzdan Nedir? Nasıl Alınır? Soğuk Cüzdan Fiyatları Ne Kadar?

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan kripto paraların saklanması için kullanılan cihazlardır. Cüzdana ait bilgileri siber saldırılara karşı muhafaza etmek amacıyla depolanması internete bağlı olan ortamlarda gerçekleştirilmektedir.

Güvenli bir yapıya sahip olan bu cüzdan çeşidi, hesap anahtarı ile erişim kabul eder ve bu da sahibine aittir. Bu nedenle kişiler anahtarı vermedikçe hiç kimse giriş yapamaz. Peki, içerisinde neler saklanabilir? Burada herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Gerek Bitcoin, gerekse diğer altcoinleri muhafaza etmek mümkündür.

Her ne kadar tüm kripto para yatırımı yapmak isteyenler tarafından kullanıma açık da olsa, uzun süreli yatırım gerçekleştirmek isteyenlere tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda yüksek meblağ yatırımlarda da tercih edilebilir.
Bununla beraber kısa vadeli, düşük miktarda yatırımlar için sıcak cüzdanlar tavsiye edilmektedir.

Soğuk Cüzdan Nedir? Nasıl Alınır? Soğuk Cüzdan Fiyatları Ne Kadar?

Soğuk Cüzdanın Avantajları Nelerdir?

Kripto soğuk cüzdan nasıl alınır hakkında ilk bilmeniz gereken, işlemin oldukça kolay ve hızlı olduğudur. Ancak öncesinde bir takım avantaj ve dezavantajlarının olduğu da bilinmelidir. Bu anlamda avantaj listesi şöyle verilebilir;

  • Kripto para birimlerini saklamak için en güvenli yöntemdir.
  • Soğuk cüzdan hesabınız üzerinde kontrolü size verir.
  • Taşıması kolaydır. Küçük ve kompakt yapısı bulunur.

Dolayısıyla hesabınız nereye giderseniz gidin soğuk cüzdanı yanınızda taşıyabilirsiniz. Eğer yatırım uzun süreli olacaksa ve içerisinde yüksek meblağlar bulunacaksa güzel bir tercihtir.

Soğuk Cüzdanın Dezavantajları Nelerdir?

Soğuk cüzdan nedir nasıl kullanılır birçok kişinin aklında olan sorular arasındadır. Bu noktada bazı dezavantajlarının olduğu da bilinmelidir. Her ne kadar sıcak cüzdanlar çoğu durumda ücretsiz de olsa, soğuk cüzdanlarda bir ücret vardır ve bu bazı kişilere yüksek gelebilir.

Her ne kadar taşınması kolay da olsa, erişimi sıcak cüzdanlar ile kıyaslandığında daha zordur. Zira sadece birkaç tıklama sonucu sıcak hesabınıza girmeniz mümkündür. Eğer bu dezavantajlardan dolayı sıcak cüzdan istiyorsanız, öncelikle onun da dezavantajlarına bakmanız önerilir.

Zira hırsız ve hacker saldırılarına karşı daha korumasızdır. Performans bakımından zayıflık, teknik hatalar gibi durumlar olabilir. Teknik sorun olması birikim kaybına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla kontrolde hissetmenizi sağlamaz.

Soğuk Cüzdan Nedir? Nasıl Alınır? Soğuk Cüzdan Fiyatları Ne Kadar?

Soğuk Cüzdan Seçenekleri Nelerdir?

Soğuk cüzdan nasıl satın alınır ve fiyatları alanı öncesinde en iyilerinin hangileri olduğundan bahsetmek gerekir. Bunlardan bazıları şöyledir;

Trezor: Oldukça popüler olan bu cihaz, piyasa içerisinde bulunan ilk Bitcoin soğuk cüzdanıdır. Fiyatı 99 dolar civarıdır.
Nano Ledger S: Trezor rakipleri arasında bulunan bu seçenek, daha düşük bir ücrete güçlü bir güvenlik seçeneği sunar. Fiyatı 80 dolar civardır.
KeepKey: Adı daha yeni duyulduğu için daha az tanınırlık sahibidir. Trezor ile Ledger tarafından verilmeyen bazı özelliklere sahiptir. Fiyatı 129 dolar civarıdır.
Ancak karar vermeden önce tüm seçenekleri ve fiyatları değerlendirerek, buna göre karar vermeniz önerilir. Bununla beraber Bitcoin tarafında da sunulan kâğıt cüzdan bulunmaktadır. Bu da ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır.

Bitcoin Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Bitcoin soğuk cüzdan nasıl alınır? Soğuk cüzdanın yüksek fiyatları sebebiyle birçok kişi bu yönteme başvurur. Bunun en önemli nedeni ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulmalarıdır. Kâğıt cüzdanlar çevrimiçi kripto para depolama sayfaları vasıtasıyla kullanım görür. Aynı zamanda bir masaüstü uygulaması vardır.

Kullanımı oldukça basit olup, Bitcoin üzerinden bir tane oluşturulur. Dolayısıyla Bitcoin üzerinde bir hesabınızın olması da şarttır. Sonrasında ise size key bilgisi ile hesap adresi not tutulur. Zira giriş bunlar ile yapılır.

Soğuk Cüzdan Nedir? Nasıl Alınır? Soğuk Cüzdan Fiyatları Ne Kadar?

Bitcoin Soğuk Cüzdan Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bitcoin soğuk cüzdan satın al işlemi bahsettiğimiz üzere ücretsizdir. Sadece bu platformda üye olmanız gerekir. Dolayısıyla fiziksel soğuk cüzdanlar gibi bir satın alma sürecinden bahsedilemez. Ancak güvenilirlik oranlarının daha düşük olduğu söylenebilir.

Bunun ilk nedeni, key bilgisi ile hesap adresinizi kaybederseniz, kendi hesabınıza girmeniz bile mümkün olmaz. Benzer olarak bir kişi sizin bilgilerinizi eline geçirirse istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Ancak durum fiziksel cihazlarda böyle değildir. Zira bir hesap anahtarı vardır. Eğer bunu başka bir kişiye vermezseniz, girmesi de mümkün olmaz.

Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır?

Peki, kripto soğuk cüzdan nasıl alınır? Bahsettiğimiz üzere bu cihazlar bir fiziksel cihazdır. Bu nedenle gerek ülkemiz içindeki e-ticaret sitelerinden, gerekse global çapta hizmet verenlerden yararlanabilirsiniz.
Tek yapmanız gereken size hangi seçeneklerin sunulduğuna bakarak sipariş vermedir. Bundan sonra adresinize geldiğinizde hemen kullanmanız mümkündür.

Hangi Soğuk Cüzdan Seçilmeli?

Soğuk cüzdan fiyatları birbirine göre farklılık gösterir. Fiziksel cihazların ücretleri farklı seviyelerde seyretmekle beraber, Bitcoin kâğıt cüzdan ücretsizdir. Sadece Bitcoin hesabı oluşturmanız yeterlidir.
Ancak burada fiyattan ziyade alacağınız sonuçlara, özelliklere ve güvenlik önlemlerine odaklanmanız önerilir. Zira kâğıt hesaba para vermeseniz bile bilgileri kaybederseniz veya çaldırırsanız büyük riskler meydana gelir.
Fiziksel cihazlar da farklı teknolojiler ile üretilmiştir. Dolayısıyla hatalı tercih yapmak, daha düşük kaliteli olanı almanız ile sonuçlanabilir.

Bitfeks

Yorum Yap

Yorum Yazmak için tıklayın