, , ,

Bitcoin fiyatının düşmesinin başka bir nedeni var!

Vadeli işlemler de yaşanan seviye değişikliği Bitcoin fiyatının düşüşünu de hızlandırmış olabilir.

Bybt.com da ki verilere göre, 24 saatte 2,7 milyar dolardan fazla vadeli işlem sözleşmeleri paraya çevirildi. Bu da Bitcoin (BTC) fiyatının 41.000$  seviyesinden 32.600 $ seviyesine düşüşüne neden oldu.

Çok sayıda likidasyon Bitcoin fiyatının alçalmasına neden olur mu?

Vadeli işlem piyasasında pozisyonların kilitlenmesi, yatırımcıların büyük pozisyonlarda işlem için ek sermaye ödünç almasıyla oluşur.

Örnek olarak Bitcoin vadeli işlemler piyasası içinde, borsalar genel olarak 100 kata kadar yükseltme sağlar. Bu, yatırımcıların Bitcoin ticareti yapmak için başlangıç sermayelerinin 100 katını ödünç almalarına izin verir.

Kaldıraç oranının dezavantajı, Bitcoin fiyatı biraz düştüğünde pozisyonun tasfiye edilebileceği veya değersiz olabileceğidir.

Bir yatırımcının 10 kat kaldıraç kullandığını ve 40.000 dolara BTC almak için 10 kat sermaye kredisi aldığını varsayalım. Bitcoin fiyatıdüşerek 36K $ ‘a düşerse, pozisyon tasfiye edilecektir.

Uzun vadeyi tasfiye ettikten sonra piyasayaekle ve sat, çoğu piyasa uzun pozisyon tuttuğunda, uzun pozisyonlar tasfiye edilmeye başlar ve büyük satış baskısı yaratır.

11 Ocak’ta Coinbase tarafından verilen fazla sayıda satış emri, Bitcoin piyasası için büyük bir pozisyon daralmasını tetikledi. Balina ticareti, birçok uzun pozisyonun birkaç saat içinde çözülmesine neden oldu.

Sürekli tasfiye bir domino etkisi yarattı ve Bitcoin’in fiyatı düştü

Düzeltmenin sonu 32.700 $ ‘da pozitif bir sinyal sağladı. Whalemap analistleri bu alanı balina kümeleri için bir destek alanı olarak tanımlıyor.

Balina sürüleri, balinalar bu bitcoinleri hiç hareket ettirmeden belirli bir seviyede bitcoin satın aldıklarında oluşur. Bu seviyeler genellikle destek alanları haline gelir.

Sıradaki ne?

Bitcoin büyük bir düşüş yaşamış olsa da, kripto para birimleri ile ilgili genel piyasa duyarlılığı iyimser olmaya devam ediyor.

Bison Trails protokol uzmanı Elias Simos, düzeltmenin ardından BTC balinalarının sayısının arttığına dikkat çekti.

Bu eğilim balinaların tasfiyeden sonra birikmeye başladığını gösteriyor ki bu çok olumlu bir işaret. Simos şunları söyledi:

“1.000‘den fazla BTC’ye tutan adreslerin sayısı artış göstermeye devam ediyor. Satış sırasında balina Bitcoin topluyor.”

Glassnode analistleri, düşüşe rağmen ağ temelinin güçlü kaldığını da duyurdu. Bitcoin hash oranı ve madencilik zorluğu hala kaydediliyor.

Bir analist yaptığı açıklamada şunu belirtti:

“BTC en dipten çıkıp kendisini toparlamış olsa da, zincirdeki temel halkalar hala oldukça güçlü ve bu da bize sağlıklı bir ağa yapısı gösteriyor.”

 

Bir cevap yazın