, ,

Bitcoin’in boğa koşusunun beklenmedik bir durma avına rağmen bozulmamış olmasının 4 nedeni

Teknik faktörler, bitcoin’in 18.476 $ ‘ dan keskin bir satıştan sonra bile hala yükselişte olduğunu gösteriyor.

Bitcoin (BTC) fiyatı aniden 18.500 $ ‘dan 17.200 $‘ a düştükten sonra, bazı tüccarlar yerel bir zirvenin oluşup oluşmadığını sorgulamaya başladı, ancak boğa koşusunun hala sağlam olduğunu gösteren birçok faktör var.

İlk geri çekilmenin ardından, BTC sürekli olarak aşırı volatilite gösterdi ve piyasa belirsizliğini gösterdi.

Bitcoin’in momentumunun güçlü kaldığını gösteren dört faktör, balina girişleri, güçlü bir piyasa tepkisi, her balina kümesinin üzerinde esneklik ve yüksek açık faizdir.

Balinalar büyük miktarda BTC satmıyor

Cryptoquant‘a göre, balinalar büyük miktarda BTC satmıyor. Bu eğilim dikkat çekicidir, çünkü Bitcoin 18.000 $ ‘ da çok yıllı bir direnç seviyesini test etmektedir.

Cryptoquant’ın CEO’su Ki Young Ju, değişim balina oranının düşük kaldığını söyledi. Ju, balinaların nispeten düşük satış baskısı göz önüne alındığında:

“Sevgili $ BTC kısaltmaları, bana bir ay çocuğu diyebilirsiniz, ama ne yazık ki, bu yıl Mart ayında olduğu gibi kitlesel bir damping olmayacak. Değişim balina oranı (90 Günlük MA) hala çok düşük. Uzun vadeli yükseliş kaçınılmazdır.”

Madencilerden ve balinalardan gelen satış baskısı kısa vadede düşük kalırsa, BTC daha geniş bir mitinge başlamak için yeterli ateş gücüne sahip olabilir.

Bitcoin, kilit balina kümelerinin üzerinde esnek kalıyor

Balinaları izleyen bir zincir pazar analizi firması olan Whalemap da benzer bir eğilim buldu. Analistler, balinaların Kasım ayı boyunca BTC biriktirdiğini ve balinaların BTC’Yİ satın aldığı fiyat noktalarının tutulduğunu söyledi.

Yakın vadede, Bitcoin için kilit balina kümesi desteği $ 16,411 seviyesinde. BTC $ 16.400 destek alanının üzerinde sabit kaldığı sürece, boğa koşusu muhtemelen bir arada kalacaktır.

Balinalar belirli bir fiyat seviyesinde Bitcoin satın aldıklarında ve onları başka bir yere taşımadıklarında bir balina kümesi oluşur. Analistler açıkladı:

“Kabarcıklar, balinaların şu anda sahip oldukları BTC’Yİ satın aldıkları fiyatları gösteriyor. Kabarcıklar ayrıca destek seviyelerini görselleştirir. Son kez 15.762 $ ‘ dan geri döndük ve %15 fiyat artışı yaşadık. 16.411 $ ‘ lık yeni kabarcık bu sefer de devam edecek mi?”

Dik bir geri çekilme sonrasında güçlü piyasa tepkisi

Bitcoin’in direncini gösteren olumlu balina verilerine ek olarak, her büyük düşüş Son 24 saat içinde hızla satın alındı.

Kasım. 18 Aralık’ta Bitcoin, 17,215 $ ve 17,284 $ ‘a düştü ve 18,520 $‘ lık zirvesinden büyük geri çekmeler kaydetti. Bununla birlikte, BTC her küçük düzeltmeden hemen sonra iyileşti ve çoğu zaman 17.600 $ ‘ ın üzerine çıktı.

Açık ilgi artıyor

Skew’den elde edilen veriler, Bitcoin vadeli işlem piyasasına olan açık ilginin arttığını gösteriyor. Vadeli işlem piyasasının açık ilgisi, tüm uzun ve kısa sözleşmelerin toplamını gösterir.

Yüksek açık faiz genellikle Bitcoin fiyatı üzerinde spekülasyon yapan çok sayıda tüccar olduğu anlamına gelir.

Yakın vadede, bu büyük fiyat hareketlerinin kaçınılmaz olduğu anlamına gelir. Volatilite artışının BTC’NİN artmasına veya derin bir düzeltmeye maruz kalmasına neden olup olmayacağı görülecektir.

Bununla birlikte, iyimser balina verilerine ve pazarın büyük düşüşlere karşı güçlü tepkisine dayanarak, Bitcoin’i tercih eden bir sonraki volatiltiy spike şansı daha yüksektir.

Bir cevap yazın