, , ,

Unıswap’ın likiditesi, teşvikler kuruduğunda bir günde %40 düştü

Önde gelen dex Uniswap‘taki likiditenin yaklaşık %40‘ı, likidite sağlayıcıları için UNI ödüllerinin sona ermesiyle platformdan ayrıldı.

Önde gelen merkezi olmayan unıswap borsasında kilitlenen varlıkların toplam değeri, Kasım ayında UNI likidite ödül programının sona ermesiyle 24 saat içinde %38 düştü.

Bu arada,” vampir ” klonu SushiSwap TVL‘Yİ ikiye katladı ve agresif bir şekilde ek likidite peşinde.

Bu yazının yazıldığı sırada, Unıswap’ın TVL’Sİ, sadece üç gün önce tüm zamanların en yüksek 3.07 milyar doları yayınladığından bu yana toplam %43 düştü. Şu anda 1.75 milyar dolar seviyesinde ve hala düşüyor.

Unıswap’ın likiditesindeki keskin düşüşün ardından, token sahipleri, likidite sağlayıcıları için UNI tokenleri şeklinde ödülleri geri kazanmayı amaçlayan yeni bir yönetim önerisi için oy kullanma sürecine başladılar.

Kripto destekli müzik akışı platformu Audius‘tan Cooper Turley tarafından öne sürülen yeni teklif, UNİ ödüllerinin miktarını eski programa kıyasla yarıya indiriyor. 2.5 milyon UNI jetonu daha önce Unıswap’ın wtbc/ETH, USDC/ETH, USDT/ETH ve DAI/ETH havuzlarının likidite sağlayıcılarına her ay dağıtılırken, yeni teklif 1.25 milyon UNI‘Yİ iki ay boyunca aylık olarak belirledi — 10 milyon jetona eşit toplam veya UNI’NİN mevcut dolaşımdaki arzının yaklaşık %4.6’sı.

Topluluk, ilk olarak, beş gün boyunca gerekli oy çoğunluğunun iki katı olan ikincil bir “konsensüs kontrolü” anketine devam etmek için üç gün içinde 25.000 oy alması gereken bir “anlık anket” üzerine oy kullanacaktır.

Konsensüs kontrolünün 50.000 evet oyu alması durumunda, Audius’un önerisi, uygulama için onaylanması için 40 milyon olumlu oy alması gereken tam teşekküllü bir “yönetim önerisi” haline gelecektir.

Teklif, rakip DEX Sushiswap’ın uniswap’ın teşvik etmeyi bıraktığı dört eşleşmeye likidite sağlamak için yeni teşvikler sunduğu aynı gün yayınlandı. Yeni ödül şeması, platformun önceki döner “haftanın menüsü” teşvik yapısının yerini alıyor:

SushiSwap, Uniswap’ın ilk ödül programının sonuçlandırılmasının yararlanıcısı gibi görünüyor; Sushiswap’ın TVL’Sİ bir hafta içinde neredeyse iki katına çıkıyor, 260 milyon dolardan yaklaşık 500 milyon dolara.

SushiSwap, Eylül ayı başlarında Uniswap’a bir “vampir madenciliği” saldırısı başlattıktan sonra eleştiri topladı ve SushiSwap kısa bir süre likidite ile en iyi DEX olarak ortaya çıktı.

Bununla birlikte, Sushiswap’ın hakimiyeti kısa sürdü ve protokolün TVL’Sİ Eylül ayında 80 milyar dolardan 1.43% ‘ den fazla düştü. Bir ay içinde 12 ila 265 milyon dolar, geçen haftaya kadar yanlara doğru eğilmeden önce.

Bir cevap yazın