, , ,

Fidelity, bitcoin’in merkeziyetsizciliği ve ödemelerin değişmezliğini seçtiğini söylüyor

Fidelity Digital Assets, bitcoin‘in olağan eleştirilerine verdiği yanıtı yayınladı.

“Bitcoin ödeme aracı olarak başarısız oldu”, Bitcoin’in (BTC) Fidelity dijital varlıklarının çürütmeye çalıştığı yaygın eleştirilerinden biridir. Kasım ayında yayınlanan bir blog yazısında. 13 Aralık’ta firma, Bitcoin’in oynaklığı, çevresel savurganlık ve yasadışı faaliyetlerde kullanım da dahil olmak üzere altı “kalıcı” eleştiri aldı.

Madalyonun günlük işlemler için bir ödeme aracı olarak kabul edilen başarısızlığı ile ilgili olarak, Fidelity’nin argümanı, bu eleştirinin Bitcoin’in temel amacını anlamamasıdır. Para birimi daha iyi performans gösterir, Fidelity, Visa, Mastercard ve PayPal gibi geleneksel ödeme rayları tarafından kabul edilir, bunların hepsi daha yüksek verim sunabilir. Bununla birlikte, Bitcoin, “mükemmel kıtlık” da dahil olmak üzere diğer öncelikler göz önünde bulundurularak tasarlandı.

“Bitcoin, Ademi merkeziyetçilik ve değişmezlik gibi temel özellikleri sunmak için sınırlı ve pahalı kapasite gibi kasıtlı uzlaşmalar yapıyor. Yüksek yerleşim güvenceleri göz önüne alındığında, Bitcoin, geleneksel raylar tarafından iyi sunulmayan işlemlerin yerleşmesi için sınırlı kapasitesini optimize eder.”

Madeni para teorik olarak bir ödeme aracı olarak uygulanabilir olsa da, sınırlamaları günlük kullanımın mutlaka varlık için nihai hedef olmadığı anlamına gelir. Fiyat oynaklığının yanı sıra, Bitcoin’in bazı yargı bölgelerinde mülk olarak vergi tanımı — kullanıcıların Bitcoin’deki her ödeme veya satın alma için kazanç ve kayıpları hesaplamaları gerektiği anlamına gelir — Birçok ödeme için pratik değildir.

Fidelity, kullanıcıların madalyonun tasarımının Ademi merkeziyetçilik, sınırlı Tedarik ve değişmez yerleşim gibi yönlere öncelik verdiğinin farkında olması gerektiğini iddia ediyor. Bu kendi açısından değerli, günlük işlemleri ön olumsuzlukları ile yaptıkları kabul edilmelidir.

Ödemelerle ilgili olarak Fidelity, Bitcoin’in aşırı oynaklığının bir değer deposu olarak kullanımını tehlikeye attığı eleştirisini ele alıyor. Burada Fidelity, volatilitenin “müdahaleye dayanıklı bir pazar ” için ödenen fiyat olduğunu iddia ederek eleştirinin şartlarını tekrar gözden geçiriyor”:

“Hiçbir Merkez Bankası veya hükümet piyasaları desteklemek veya desteklemek ve volatiliteyi yapay olarak bastırmak için adım atamaz. Bitcoin’in oynaklığı, distorsiyonsuz bir piyasa için bir uzlaşmadır. Volatilitenin eşlik ettiği gerçek fiyat keşfi, müdahale olmaksızın bozulabilecek çarpık piyasalara yol açarsa yapay istikrar için tercih edilebilir.”

Fidelity, volatiliteyi çevreleyen ve varlığın “mükemmel esnek olmayan arzı ” ile ilgili daha ayrıntılı argümanlar sunar.”

Blog yazısında ele alınan son dört eleştiri, çevresel savurganlık, bitcoin’in yasadışı faaliyet için kullanımı, “hiçbir şey tarafından desteklenmeyen” varlık ve bir rakip tarafından potansiyel olarak sollanmasıdır.

Bir cevap yazın