, , ,

Enflasyon oyunları: Bitcoin, fiat ile değer konusunda rekabet ediyor, ancak hacimden yoksun

Küresel ekonomik daralmanın ortasında, Bitcoin mücadele eden fiat para birimlerine karşı ivme kazanıyor gibi görünüyor.

Bitcoin “sağlam para” olarak kabul edilir, popüler kripto para biriminin birçok savunucusu arasında ortak bir sığınaktır. 21 milyonluk sınırlı bir tedarik ve saniyede 120’den fazla bilgi işlem gücü ile güvence altına alınan bir ağ ile, endüstri yorumcuları arasındaki fikir birliği genellikle küresel bir parasal süper güç haline geldi.

Varlığının neredeyse on yıl içinde, Bitcoin’in tahmini değeri zaten  en büyük küresel para tabanıdır. Kasım ayının başlarında, bitcoin tarihte ilk kez Rus rublesi daha büyük oldu.

Fiat para birimleri koronavirüs salgını tarafından şiddetlenen ekonomik gerginlik altında tokalaşırken, Bitcoin (BTC) 2020’in çoğu için yukarı doğru yörüngesinde devam etti. Fiyat dalgalanmaları çok daha uçucu olsa da, BTC, Mart ayı ortasında önemli bir düşüş yaşayan Black Thursday etkinliğine rağmen, yıllık %120 arttı.

Ekonomik toparlanma planlarının önemli teşvik paketlerini içermesi muhtemel olduğundan, bu tür nakit enjeksiyonlarının fiat para birimi değerlerinde önemli bir devalüasyona neden olması beklenmektedir. Bitcoin, çok sayıda piyasa analisti tarafından tahmin edilen parabolik ilerlemeyi takip ederse, küresel para tabanı günlüğüne daha da yükselmeye hazırdır.

Dünya rezerv para birimi tarihinin tüm rekoru, parasal bazların yükselmesi ve düşmesi gerçeğiyle tutarlı kalmaktadır. 1450’den bu yana altı parasal çağda, hiçbir para birimi 110 yıldan fazla bir süredir küresel hakimiyeti korumamıştır. ABD dolarının 95 yıllık dünya rezerv para birimi olduğu göz önüne alındığında, bazıları bunun yakında değişebileceğinin bir işareti olduğunu umuyor.

Fiat para birimleri zayıflıyor

Küresel pazardaki en altın destekli fiat para birimi olmasına rağmen, Rus rublesi artık Bitcoin’den daha düşük bir para tabanına sahip. Ruble ABD dolarına daha fazla zemin kaybettiğinde ve BTC 16.000 $ işaretine atladığında, 1 BTC şimdi 1.2 milyon rubleye eşittir. Bitcoin’in ana para birimlerine saldırmasında bir sonraki sırada Kanada Doları var. Mevcut dolaşım arzına dayanarak, BTC için $ 18,000’in üzerinde bir hareket, CAD’Yİ solladığını görecektir.

Daha önce bildirildiği gibi, Bitcoin zaten Brezilya, Arjantin ve Türkiye de dahil olmak üzere yedi ulusal para birimine karşı tüm zamanların en yüksek seviyelerinde. Covid-19’un neden olduğu ekonomik durgunluğun neden olduğu artan enflasyon, birkaç fiat para birimini olumsuz yönde etkiledi.

Şimdilik, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi, aralık 2017 boğa koşusu sırasında elde edilen 19.665 $ ‘ dır. Bununla birlikte, bitcoin’in ABD doları, Çin yuanı ve Japon Yeni gibi önde gelen küresel para birimlerine meydan okumaya başlaması için, kurumsal ticaret platformu Tradeblock‘un araştırma Başkanı John Todaro‘ya göre altı rakamlı bir fiyata ulaşması gerekecek.:

“Bitcoin’in diğer büyük fiat para birimlerini aştığını görebiliyorduk, ancak bir FX piyasasının boyutunu nasıl ölçtüğüne bağlı. Yeni Zelanda doları (‘kiwi’) grubun alt ucunda ve Bitcoin tarafından geçirilmeye en duyarlı olanıdır, ancak şu anda günlük işlem hacminde 100 milyar dolardan fazla görüyor, bu da Bitcoininkinden çok daha yüksek. Diğer sert para varlıklarından farklı olarak, Bitcoin yüksek işlem cirosu görüyor, bu nedenle mütevazı bir şekilde daha yüksek bir piyasa kapağında bile, bitcoin’in koşullu işlem hacmi bugün olduğundan biraz daha yüksek olabilir.”

Küresel ekonomi kekelerken Bitcoin parlıyor

Bitcoin’i bu yüksekliklere itmek için gereken parabolik ilerleme, btc’yi altınla aynı kategoriye sıkıca yerleştirecektir — varlık değerinin bonafide bir deposu olarak. Popüler kripto para biriminin birkaç savunucusu, btc’yi parasal çöküşe ve diğer ekonomik belirsizlik biçimlerine karşı uygun bir hedge olarak tanımlamaktadır.

Ikigai Asset Management’ın kurucusu ve baş yatırım sorumlusu Travis Kling, 2019’teki faiz oranlarındaki düşüşün ortasında, o zamanki mevcut borç durumunun başka bir küresel finansal kriz için bir reçete olduğu konusunda uyardı. Kling’e göre, merkez bankaları sağlıklı bir ekonomi izlenimini canlandırmak için büyüme ölçümlerini destekliyorlardı. Kling bu yorumları yaptığında, dünya henüz koronavirüs salgını tarafından dokunulmamıştı.

Bitcoin, başka bir küresel durgunluğa karşı bir hedge olarak kullanılabilecek Olası güvenli liman varlıkları hakkındaki tartışmalarda sık sık yer aldı. Covid-19’in varlıkları satma paniği arasında BTC, Black thursday’ın kitlesel tasfiyesinden kaçmadı ve henüz bu imrenilen statüye ulaşmadığını kanıtladı. Piyasa değeri ile en büyük kripto neredeyse %50 düştü ve yaklaşık $3,800 seviyesinde dibe vurdu. Ancak, o zamandan bu yana tam sekiz ay içinde, BTC’NİN fiyatı %300’in üzerinde.

2020 sonundan önce rekoru sürekli itme kurmak zor olacak kısa vadede tüm zamanların en yüksek ulaşan Bitcoin olasılığını değerlendiren Todaro söylediği, daha Bu boğa döngüsü uzun bir süre önce ATHs hükümet harcamalarını artırmak ve arkamızda yarıya Olabilir, Bitcoin tarihinin en çekici yükseliş dönemlerinden biri için hazır mıyız ile ötesinde ve bize getirmeli ve ekledi:“.”

Bitbull Capital kripto hedge fonunun CEO’su Joe DiPasquale, Bitcoin’in Bu mevcut boğa koşusu sırasında tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldiğini ve Cointelegraph’a şunları söyledi: “Bitcoin’in şu anda 16.000 $’ I aşması çok muhtemeldir, Bu da önemli bir direnç seviyesiydi. Herhangi bir büyük olumsuz gelişme kısa vadede piyasayı etkilemediği sürece, 20.000 $ bu noktadan çok uzak değildir.”

COVİD-19 ve sonsuz kantitatif gevşeme

Enflasyon birçok ülke için gerçek bir endişe kaynağı olmaya devam ederken, 2020, arz dinamikleri açısından bitcoin için önemli bir yıl olmuştur. Mayıs ayı yarıya düşen olay, yeni Bitcoin arzının yarıya indirildiğini gördü.

Bu arada, covid-19’un neden olduğu ekonomik gerginliğe yanıt olarak birçok hükümet, teşvik edici nakit enjeksiyonları da dahil olmak üzere proaktif para politikalarını benimsemiştir. Dünya Bankası’nın tahminlerine göre, küresel gayri safi yurtiçi hasıla 2020’de %5.2 oranında azalması bekleniyor — on yıllardaki en büyük daralma. Haziran ayında, Dünya Bankası, ülkelerin ekonomik sorunların üstesinden gelmeleri için bir yol haritası belirledi:

“Hem kısa hem de uzun vadede yeniden inşa etme politikaları, sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini ve özel sektöre destek olmak ve doğrudan insanlara para kazanmak da dahil olmak üzere büyümeyi yeniden canlandırmaya yardımcı olacak hedefli teşvik önlemlerinin uygulanmasını gerektiriyor. Azaltma döneminde, ülkeler hane halkı, firmalar ve temel hizmetler için destek ile ekonomik aktiviteyi sürdürmeye odaklanmalıdır.”

Nakit holdinglerin azalan değerini kabul eden bazı şirketler zaten bir hazine rezerv varlığı olarak Bitcoin’e dönüyor. Nasdaq listesinde yer alan MicroStrategy, Ağustos ayında 21.454 BTC’NİN satın alındığını duyurduğunda manşetlere geri döndü — o sırada 250 milyon dolar değerinde. Büyük geleneksel kurumlardan daha fazla ilgi, rezervin bir aracı olarak Bitcoin’e satın almaya çalıştıklarında takip etti.

İş zekası firması, Eylül ayında 16,796-BTC ($175 milyon) alımıyla Bitcoin kabul politikasını ikiye katladı. İki aydan kısa bir sürede şirket, BTC holdinglerinin değerinin 160 milyon doların üzerinde büyüdüğünü gördü. Benzer şeyler, btc’yi rezerv olarak satın alan diğer kripto olmayan yerli şirketler için de söylenebilir.

Bitcoin, para birimleriyle ilgili belirli özellikleri korurken, fiat için tedarik sınırlarının olmaması, her ikisi arasında da bir miktar sorunlu karşılaştırma yapmak için herhangi bir girişimde bulunur. Eğer öyleyse, belki de piyasa değeri, Dipasquale’nin belirttiği gibi, Bitcoin’in büyümesini diğer büyük varlık tabanlarının büyüklüğüne göre daha iyi bir parametre haline getirir:

“Fiat para birimlerini aşan Bitcoin, fiat para birimlerinin dolaşım sınırlarına sahip olmadığı için odaklanmamız gereken bir metrik değildir. Bunun yerine, piyasa değeri daha iyi bir metriktir ve Bitcoin şu anda en iyi 20 varlık arasında yer almaktadır (hisse senetleri, Etf’ler ve kripto para birimleri sıralaması).”

Ekonomik durgunluğun tersine çevrilmesi zor olabilir

Kasım ayında yapılan bir konuşmada. 6, Jerome Powell, ABD Federal Rezerv Başkanı, mevcut ekonomik daralma hızlı bir toparlanma beklentisini küçümsedi: “mevcut ekonomik kriz hayatımızın en şiddetli olduğunu. Bu yılın başında hakim olan ekonomik faaliyet ve istihdam seviyelerine geri dönmek biraz zaman alacak.”

Powell’ın sözleri, Dünya Bankası ve diğer finansal kuruluşlardan gelen benzer uyarıları yansıtıyor. Gerçekten de, ezici fikir birliği, COVİD-19 tarafından şiddetlenen küresel, bölgesel ve ulusal ekonomik kısıtlamaların birleşmesinin kısa ve orta vadede devrilmesinin zor olacağıdır.

İlaç devi Pfizer geçtiğimiz günlerde covid-19 aşısının virüsün önlenmesinde %90’ın üzerinde etkili olduğunu açıkladı. Bu gelişme pandemiye karşı mücadelede iyi bir haber olsa da, piyasa analistleri ekonominin aşıdan bağımsız olarak aşağı yönlü bir yola yöneldiğini söylüyor.

Todaro, “hisse senedi piyasalarının covid-19 aşısında endüstriler ve kişisel perakende şirketleri için bir kurtarıcı olarak fiyatlandırıldığına inanıyor.” Ancak, arz ve talep dinamiklerinin yeniden kurulması gerektiğinden, iyi haberlerin tek başına ekonomik toparlanmayı başlatmayacağını da sözlerine ekledi. Buna ek olarak, Todaro’ya göre, çeşitli yerleşik firmalar korkunç finansal durumdalar ve hükümetler tarafından daha fazla rahatlama olmadan iflas etme olasılıkları daha yüksek: “bu belirsizlik Şimdi hisse senedi piyasalarının geri çekilmesiyle geri dönmeye başlıyor.”

Daha fazla acı ile, Bitcoin, büyük para oyuncuları alternatif yatırım araçları aradıkça daha fazla kurumsal dikkat çekmeye hazır görünüyor. Gerçekten de, bitcoin’e akıllı para akışı, btc’nin kurumsal yatırımcılar için tercih edilen fiili hedge varlığı olarak altınlara meydan okuyacağını tahmin eden bazı paydaşlara sahip.

Bir cevap yazın