, , ,

İngiltere stablecoin yönetmeliklerinin hazırlanması ve CBDC’NİN araştırılması

Birleşik Krallık, stablecoins ve CBDC ile ilgili devam eden araştırmalar için önümüzdeki düzenleyici önerileri açıkladı.

Birleşik Krallık Hazine Bakanlığı, nakit paraya alternatif olarak Merkez Bankası dijital para birimlerini veya Cbdc’leri araştırırken, özel stablecoins’i düzenlemek için öneriler hazırladığını açıkladı.

Kasım ayında yayınlanan bir duyuruda. İngiltere Hazine Şansölyesi Rishi Sunak, İngiltere’nin Listeleme rejiminin gözden geçirilmesi ve yeşil finans için destek de dahil olmak üzere, ülkenin finansal hizmetler endüstrisi için diğer hedeflerin yanı sıra yaklaşan düzenleyici önerilere dikkat çekti.

“Stablecoins gibi yeni teknolojiler-özel olarak üretilen dijital para birimleri-insanların paralarını nasıl depoladıklarını ve değiştirdiklerini dönüştürebilir, ödemeleri daha ucuz ve daha hızlı hale getirebilir.”

Haber, İngiltere ile Avrupa Birliği arasında brexit sonrası bir ticaret anlaşması üzerinde bir hafta süren kararlı müzakerelerin ortasında geliyor. Şansölye Sunak, İngiltere’nin finansal hizmetler sektörünün “stablecoins ve Merkez Bankası dijital para birimleri gibi yeni teknolojiler hakkında küresel bir konuşma” yapmasını umduğunu söyledi” :

“Finansal hizmetler tarihinde yeni bir bölüm başlatıyoruz ve İngiltere’nin dünyanın önde gelen finans merkezi olarak konumunu yeniliyoruz. [… Planlarımız, İngiltere’nin açık, çekici ve iyi düzenlenmiş bir pazar olarak ilerlemesini sağlayacaktır.”

Ayrıntılar yetersiz olsa da, duyuru taslak yönergelerin stablecoin girişimlerinin diğer ödeme yöntemleriyle çalışan kuruluşlarla aynı asgari standartlara uymasını gerektireceğini iddia ediyor.

Belge ayrıca, hem İngiltere Merkez Bankası hem de Hazine’nin şu anda CBDC’Yİ araştırdığını ve şansölyenin bu iki bölümden “merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini nakit olarak tamamlayıp tamamlamayacakları ” konusundaki çalışmalarını memnuniyetle karşıladığını gösteriyor.”

Kararlı belirteçlerin düzenleyici etkileri, Facebook’un Haziran 2019’da dijital para birimi Libra’yı başlatma planını duyurmasının ardından önemli bir endişe konusu haline geldi.

O zamandan beri, Avrupalı milletvekilleri, özel stablecoinlerin kendi yargı bölgelerinde kök salmasına izin vermeden önce, parasal egemenlik ve tüketici korumaları ile ilgili endişeleri vurgulayarak, katı ve net düzenleyici kılavuzların geliştirilmesi için sürekli olarak çağrıda bulundular.

Buna karşılık, İngiltere Hazine Şansölyesi, istikrarlı token girişimlerinin mevcut ödeme firmalarıyla aynı gözetim ile karşı karşıya kalacağını belirterek, büyüyen stablecoin sektörünün çok daha dengeli bir değerlendirmesini yapmış gibi görünüyor.

Bir cevap yazın