, , ,

Norges Bank exec, Norveç’in sadece %4’ünün ülkenin CBDC’Yİ değerlendirdiği için nakit kullandığını söylüyor

Covid-19‘dan bu yana Norveç‘te nakit kullanımı azaldı, ancak fiziksel para birimi de Cbdc‘lerin eksik olabileceği güçlü yönleri taşıyor.

Perşembe günü bir etkinlikte konuşan Norveç Merkez Bankası‘nın Vali Yardımcısı Ida Wolden Bache, Merkez Bankası dijital para birimleri veya Cbdc’ler hakkında ayrıntılı bilgi verirken nakit ödemelerde bir düşüş olduğunu açıkladı.

Bache, finance Norway’in ödemeler Konferansı sırasında yaptığı konuşmada, “ödemelerin sadece %4‘ü nakit kullanılarak yapıldı” dedi. “Bu oran ilkbaharda olduğu gibi yaklaşık olarak aynı ve pandemiden öncekinden önemli ölçüde daha düşük” diye ekledi. “Bildiğimiz kadarıyla, Norveç’te nakit ödemelerin payı diğer ülkelerden daha düşüktür.”

Norveç, ülkenin Merkez Bankası olan Norges Bank tarafından verilen para birimi olan Kronu kullanıyor. Mart ayında COVİD-19 endişelerinden sonra, ortak kişisel temas noktaları mantıksal olarak ülkeler için endişe verici hale geldi. Bunlar, sürekli olarak el değiştiren fiziksel para birimlerini içeriyordu.

CBDCs de 2020 yılında sıcak bir konu olarak ortaya çıkmıştır. Çok sayıda dünya ülkesi böyle bir dijital varlığı ortaya çıkardı ve Çin varlığını test etmekle övündü.

Bache, küresel CBDC sahnesinin çeşitli yönlerini detaylandırdıktan sonra,” Norveç’e ve komşu ülkelerden bazılarına özgü bir eğilim, nakit kullanımının düşük ve düşen seviyesidir ” dedi.

Merkez Bankası para politikası Direktörü, nakit olarak mevcut olan belirgin niteliklerden bahsetti. Örneğin, dijital ödeme sistemleri çökerse nakit kullanılabilir kalır. “Nakit, yaygın olarak erişilebilen yasal bir ihaledir” dedi. Bir CBDC ile tamamen dijital hale gelirse ülke bu yönlerden bazılarını kaybedebilir.

Bache belirtti:

“Soru, nakit tükenirse ve CBDC’Yİ tanıtmazsak önemli bir şeyin kaybolacağı mı? Merkez Bankası parası, para sistemine olan güven için çok önemli mi? CBDC, daha geniş bir kullanım yelpazesi ve daha fazla yenilik şeklinde nakit sunabileceğinden daha fazlasını sağlayabilir mi?”

Bache, Norveç’in bir CBDC’Yİ başlatması söz konusu olduğunda bir dizi başka noktaya da değindi. “Bir CBDC’NİN muhtemel tanıtımı hala bir şekilde kapalı” dedi:

“Aciliyet eksikliği, bir CBDC’Yİ tanıtmak için akut bir ihtiyaç olmadığı görüşümüzü yansıtıyor. Bir CBDC’NİN uygulanması, bir dizi alanda önemli sonuçlar doğurabilir. Kararımız iyi bilgilendirilmelidir.”

İlerleme devam ettiği sürece, Norveç Merkez Bankası Cbdc’leri incelemeye devam ediyor. Brezilya Ekonomi Bakanı, ülkenin dün bir CBDC peşinde olduğunu doğruladı.

Bir cevap yazın