, , ,

Apple, COİNBASE’İ kripto ürünlerini değiştirmeye zorluyor, diyor CEO

Brian Armstrong, Apple‘ı kripto uygulama geliştiricilerine yönelik iddia edilen dışlayıcı politikaları üzerinde görev aldı.

Amerika Birleşik Devletleri cryptocurrency exchange Coinbase‘in CEO’su Brian Armstrong, Apple’ın kriptodaki yeniliği boğduğunu ve kendisini rekabetten korumak için Defı’yi kenara çektiğini iddia ediyor.

Eylül ayında yayınlanan bir Twitter iş parçacığında. Armstrong, Apple’ın cryptocurrency geliştiricileri için bazı işlevleri engellemeye devam ettiği yönündeki önceki iddialarını ikiye katladı.

CEO, diğer kripto para birimi firmalarının “misilleme korkusuyla bu konularda konuşma konusunda isteksiz” olduğunu, ancak Coinbase’in Apple ile iletişim kurmak için düzenli kanalları tükettiği ve “çıkmaz ” a ulaştığı için konuşma ihtiyacını hissettiğini iddia etti.”

Armstrong’a göre Apple, coinbase’e iOS uygulamalarına iki özel işlev eklemenin yasak olduğunu söyledi: kripto para birimi kullanarak para kazanma ve merkezi olmayan finans (Defı) uygulamalarına erişim.

Değişimin Coinbase Earn ürününü etkileyen ilk kısıtlamanın, coinbase’in uygulamasını önemli ölçüde daha az kullanıcı dostu bir şekilde değiştirmek zorunda kalmasına neden olduğu bildirildi.

CEO, bu kısıtlamaların kripto para birimi kullanıcılarına özgü olduğunu iddia ederek, ” Apple neden insanların durgunluk sırasında para kazanmasını engellemek istiyor? Cryptocurrency kullanıyorsa, onunla iyi değil gibi görünüyorlar. Armstrong, “iOS kullanıcıları için, kripto uygulamalarının geliştiricilerin hareketsizliği nedeniyle değil, bu özelliklerin “Apple tarafından sansürlenmesi” nedeniyle özelliklerden yoksun olduğunu iddia etti.”

Buna ek olarak, Apple’ın coinbase’in uygulama kullanıcılarına, her ikisi de “gerçekten sadece web siteleri ” olan merkezi olmayan uygulamaların veya Defı uygulamalarının bir listesini sunmasını engellediği bildiriliyor.”

Apple’ın bunun için gerekçesi, ” [Coinbase] uygulamanızın, App Store için uygun olmayan, uygulama içinde gömülü olmayan yazılımlarda kripto para birimi işlemleri sunmasıydı.”

DApps ve Defı uygulamalarının herhangi bir akıllı telefondaki bir web tarayıcısı üzerinden erişilebileceğine dikkat çeken Armstrong, Apple’ın kararının “çıkar çatışması ” ile motive edildiğini iddia etti.”

Bu kısıtlamalar “görünüşte müşterileri korumak için tasarlanmış olsa da, Apple’ı rekabetten de koruyorlar gibi görünüyor” diye yazdı.

Armstrong, kullanıcıları DApps yerine Apple App Store’u veya kripto ödemeleri yerine uygulama içi satın alımları kullanmaya zorlayarak, Apple’ın eylemlerinin, Windows kullanıcılarını kendi özel tarayıcısı olan Internet Explorer‘ı kullanmaya zorladığında Microsoft’un geçmiş antitröst sorunlarına paralel olduğunu iddia etti.

Koronavirüs krizi sırasında, banka dışı veya banka dışı popülasyonlar geleneksel finansal hizmetlere erişimde daha da büyük zorluklarla karşı karşıya kalabildiğinde, Armstrong Apple’ı finansal içerme için başka bir engel oluşturmakla suçladı.

Coinbase’in Apple’a App Store politikalarını değiştirmek için resmi bir talepte bulunmayı planladığı bildiriliyor.

Bir cevap yazın