, ,

Gelecekteki Tesla S & P 500’ün dahil edilmesi Bitcoin fiyat rallisine yol açabilir-analistler

Tesla ve Bitcoin fiyatı keskin bir düzeltmeden sonra toparlandıktan sonra daha da yükseldi ve analistlerin Btc‘nin S&P 500 korelasyonuna daha yakından bakmasına neden oldu.

Tesla hisse senedi fiyatı, günün erken saatlerinde %21’lik bir düşüş yaşadıktan sonra %10.92 arttı. Tesadüfen, Bitcoin (BTC) fiyatı da son 24 saat içinde yaklaşık %5 arttı.

Son birkaç gün içinde, Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyon bir kez daha arttı. Skew‘den elde edilen veriler, Bitcoin ile s & p 500 arasındaki 1 aylık korelasyonun %18‘den %55‘e yükseldiğini göstermektedir.

Tesla dökümü ve Bitcoin pompasının arkasında ne var?

Tesla’nın fiyatı muhtemelen iki ana nedenden dolayı düştü. İlk olarak, birçok yatırımcı hisse senedinin S&P 500 endeksinin en son sürümüne dahil edilmesini bekliyordu. İkincisi, teknoloji stokları düştükten sonra tüm ABD Borsası düzeltildi.

Baird analisti Ben Kalio‘ya göre, Tesla hisseleri özellikle sert bir şekilde düştü çünkü fiyatı S&P 500’ün dahil edilme beklentilerini yansıtıyordu. Liste gerçekleşmediğinde, büyük bir satışa neden oldu. Kalio yazdı:

“Hisse senetlerinin önemli pasif girişler için beklentileri yansıttığını düşünüyoruz. S&P 500’ün dahil edilmesinin gecikmesinden sonra, özellikle pasif fonlara satma fırsatı bekleyen duyurudan önce satın alan yatırımcılardan hisse senedinin baskı altında olabileceğini düşünüyoruz.”

Ancak S&P 500 snub‘un hisse senedinin kısa vadeli düzeltmesi için birincil katalizör olup olmadığı belirsizdir.

Nasdaq, teknoloji stokları ve temeller arasında artan bir farkla ilgili uyarıların ortaya çıkmasından sonra keskin bir şekilde düzeltildi. Ft ve WSJ‘NİN Softbank‘ın 4 milyar dolarlık bir opsiyon bahisiyle piyasaları yukarı doğru iten “Nasdaq balinası” olduğunu bildirdiği 8 Eylül’de endeks %4’ten fazla düştü.

ABD Borsası düşmeye başladığında, Tesla hisseleri tandem olarak düştü. Tesla hisselerinin düzeltilmesi o kadar dikti ki, CEO Elon Musk’un net değerini 16.3 milyar dolar düşürdü. Welt piyasa analisti Holger Zschaepitz söyledi:

Elon Musk‘un net değeri, Tesla hisselerinin BBG milyarderler Endeksi tarihindeki en büyük tek günlük wipeout olan %21 oranında düştüğü için 16.3 milyar dolar düştü. Zhong Shanshan, kurduğu şişelenmiş su şirketinin hisselerinin halka arzdan sonra keskin bir şekilde artmasından sonra servetine 30 milyar dolardan fazla para ekledi.”

Bitcoin, son aylarda BTC-S&P 500 korelasyonundaki artış nedeniyle Tesla hisse senedi ile birlikte düştü ve toparlandı.

Skew verilerine göre, Bitcoin ve ABD hisse senetleri arasındaki korelasyon şu anda pandemik öncesi döneme göre çok daha yüksek.

Son 24 saat içinde, Bitcoin ve teknoloji stoklarının eşzamanlı düzeltilmesi ve toparlanmasından sonra, korelasyon keskin bir şekilde yükseldi.

Bitcoin fiyatı için korelasyon ne anlama geliyor?

Tesla hisse senedi ve BTC’NİN korelasyonu ve eşzamanlı Rallisi, Bitcoin için net bir yön önermiyor. Ancak bu, pandeminin neden olduğu çöküşten beş ay sonra tüm finansal piyasanın kırılgan kaldığını gösteriyor.

Ayrıca, yatırımcıların bitcoin’i, özellikle savunmasız bir dönemde, teknoloji stokları ve diğer riskli varlıklarla aynı alanda düşünebileceklerini de gösterebilir.

Bir cevap yazın