, ,

Bankalar şüpheli kripto işlemlerinin %90’ına kadar tespit edemedi

CipherTrace, finansal kurumların kripto varlıklarıyla ilgili şüpheli işlemlerin %90‘ını tespit edemediğine inanıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki finansal kurumlar, son iki yılda sanal para birimleriyle ilgili 134.500 şüpheli işlem bildirdiler-ancak blockchain adli tıp firması CipherTrace tarafından yayınlanan bir rapora göre buzdağının sadece görünen kısmı.

Raporda, mali suçlar uygulama Ağı’nın (FinCEN), Mayıs 2019’da dönüştürülebilir sanal para birimi (CVC) ile ilgili yasadışı faaliyetlerle ilgili tavsiyesini yayınladığından beri kurumlardan gelen şüpheli işlem raporlarında önemli bir artış olduğunu belirtti.

Birçok finansal kurumlar sadece cryptocurrency ile bayrak transferler derneklere şifre değişimi ve (VASPs) sanal varlık servis sağlayıcılar isim listeleri kullanan cryptocurrency ile ilgili hesapları ve işlemleri tanımlamak için yetersiz “ev yapımı” sistemleri geliştirdik buna rağmen, CipherTrace belirtmektedir.

Bu strateji ” birçok yanlış pozitifle sonuçlanır ve evde yetiştirilen isim eşleştirmesi ile keşfedilemeyen önemli, büyük miktarda fon akışını kaçırır:”

Tipik bir isim tabanlı sistem, mevcut kripto borsalarının %70‘ini veya daha fazlasını ve gerçek işlem hacminin %90‘ını tamamen kaçırabilir

Rapor, birkaç finansal kurumun ilk 100’ün dışındaki borsaları kontrol ettiğini iddia ediyor. Birçok kripto Borsası, markalaşmalarından farklı bir işletme adı altında da çalışır ve bu da kripto işlemlerini işaretlemek için isim eşleştirmesini kullanmanın daha fazla eksikliğini gösterir.

CipherTrace, bankaların eşler arası kripto borsaları ve daha küçük sanal para birimi kiosklarıyla ilişkili hesapları takip etmeyi amaçlayan bir izleme sistemi kullandığını ve şüpheli etkinlikleri işaretlemek için küçük Vasp‘lerin iletişim bilgilerini müşteri kayıtlarıyla çapraz referans aldığını savunuyor.

Ciphertrace’in raporu, kripto para birimi izleme yeteneklerini genişletmek için blockchain Analytics ve Tax Software firması ile 249.900 dolarlık bir sözleşme imzalayan ABD iç gelir servisi (IRS) tarafından takip ediliyor.

Ağustos ayının sonunda, CipherTrace, ABD İç Güvenlik Bakanlığı için gizlilik-coin Monero‘da (XMR) yapılan işlemleri izleyebilecek bir araç geliştirdiğini iddia etti.

Bir cevap yazın