, ,

Eski Gürcistan Başbakanı: Blockchain, endüstrinin 4.0’ın buhar motorudur

Gürcistan‘ın eski başbakanı, blockchain ve toplumun geleceği için potansiyeli konusunda yükseliş gösteriyor.

Avrupa ve Asya arasındaki kavşakta yer alan Gürcistan, blockchain’in benimsenmesini ve eğitimini teşvik etmek için büyük bir misyonu olan küçük bir ülkedir. Şubat 2017’de Gürcistan hükümeti, arazi unvanlarını kaydetmek için Bitcoin blockchain’i kullanmak için bir anlaşma imzalayarak cesur bir hamle yaptı ve bu da devlet operasyonlarını doğrulamak için blockchain’i kullanan ilk ulusal hükümet oldu.

Gürcistan’ın yeniliği orada durmadı, ülke kripto madenciliği için bir güç merkezi haline geldikçe büyümeye devam etti. Daha sonra, Haziran 2019’da Gürcistan hükümeti, blockchain teknoloji firması Input Output Hong Kong veya ıohk ile hükümet sektörlerinde blockchain projelerini ilerletmek için eğitime büyük önem veren bir mutabakat zaptı imzaladı.

Bu yeniliklerin çoğu, Mamuka Bakhtadze‘nin Haziran 2018 ile Eylül 2019 arasında ülkenin Başbakanı olarak görev yaptığı zaman gerçekleşti. Cointelegraph, blockchain inovasyonunu ve eğitimini teşvik etme hedefleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bakhtadze ile birlikte oturmaktan zevk aldı.

Rachel Wolfson: Gürcistan Başbakanı olduğunuzda blockchain ve dijital para birimlerini politikaya nasıl soktunuz?

Mamuka Bakhtadze: Bu aslında Gürcistan Başbakanı olmadan önce başladı. Gürcistan, kamu hizmetlerinde blockchain teknolojisini tanıtan ilk ülkedir. Bu, birkaç yıl önce, blockchain şirketi Bitfury ile ortaklık kurduğumuzda oldu.

Adalet Bakanlığımız, mülkiyet işlemlerini kaydetmek ve doğrulamak için Bitfury’nin blok zincirini uyguladı. Bu sadece Gürcistan için değil, herhangi bir devletin kamu hizmetleri sektöründe blockchain uygulaması için ilk kez oldu.

RW: son zamanlarda bu yıl sanal Davos etkinliğinde blockchain’i daha da ileriye götürmekle ilgili Konuştunuz; gelecek ne tutabilir?

MB: Gürcistan, özellikle kamu hizmetleri sektöründe blockchain ile ilgili sınırsız fırsatların çok iyi bir örneğidir. Şu anda, Gürcistan’ın çok iyi bir arkadaşı olan Iohk ve Charles Hoskinson ile birlikte eğitim sektöründe çok önemli bir proje uyguluyoruz. Adalet Bakanlığı ve Eğitim Bakanı ile birlikte kimlik doğrulama projesini uyguluyoruz. Ekip bunun için Cardano destekli bir blockchain kullanıyor.

“Genel olarak, Gürcistan’ı inovasyon için önemli olan iş, ticaret, turizm ve finans için bölgesel bir merkez haline getirme vizyonumuz var. Burada inovasyona katılan şirketlerin yetenekli bireylerden oluşan bir havuza erişmeleri de önemlidir.”

Ülkeniz için bir dönüşüm yapmak istediğinizde, bunun için gereken enerjiyi ve çabayı pekiştirecek ulusal bir fikre sahip olmak çok önemlidir. Bize göre, bu eğitimdi. 2019’te bir eğitim reformu başlattık ve şimdi, mevzuatımıza göre, herhangi bir hükümetin BÜTÇEMİZİN yaklaşık %25’i olan eğitime GSYİH‘nın %6’sını yatırması zorunludur.

Yani Eğitim gerçekten Gürcistan için büyük bir unsurdur. Bu reformla, Gürcistan’ı inovasyon için bir merkez olarak konumlandırabileceğimizi umuyoruz ve blockchain bu konuda büyük bir rol oynuyor. Şu anda İnput Output ekibi ile yaptığımız proje bu açıdan çok önemli.

RW: Cardano ve IOHK ayrıca Gürcistan’da öğrencilere blockchain hakkında öğrettikleri ve daha sonra kariyer fırsatları sağladıkları bir eğitim merkezi kuruyorlar mı?

MB: bu, planın ikinci aşamasının bir parçasıdır. İlk aşama, daha önce de belirttiğim gibi, kimlik bilgilerini doğrulamak için bu projeyi tamamlamaktır. Bir sonraki aşama, bu büyük girişimin bir parçası olmak isteyen Gürcüler için beceri geliştirme sürecine odaklanacak.

RW: Gürcistan hükümeti ayrıca covid-19 tarafından etkilenmiş olabilecek turizm ve seyahatleri canlandırmak için blockchain çözümleri uygulamak istiyor mu?

MB: Turizm Gürcistan için çok önemli bir endüstridir. Nüfusumuz 4 milyondan az ve geçen yıl 9 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptık. Bu nedenle, turizm hem ülke hem de ekonomimiz için gerçekten çok önemli bir endüstridir.

Blockchain’in bu soruna çok ilginç çözümler sunabileceğini düşünüyorum. Birçok ülke şu anda insanların COVİD-19 için test edilip edilmediğini gösteren veriler elde etmeye çalışıyor. Ayrıca, insanların sözde “yüksek riskli” bölgelerde yaşayıp yaşamadıklarını göstermek için bilgi istiyorlar. Aynı zamanda, bu çok hassas verilerdir. Bu nedenle, bu verilerin nasıl kullanılacağına dair güvenlik ve güvenlik önlemleri çok önemlidir.

Blockchain, Gürcistan gibi turizme çok bağımlı olan ülkeler için bazı ilginç çözümler sağlayabilir. Bu çözümler üzerinde çok yoğun çalışan bazı Asya ülkeleri olduğunu biliyorum. Gürcistan, ziyaretçilerimizi tekrar artırmak için hangi teknolojileri kullanmak zorunda kalacağımızı da belirlemelidir. Blockchain’in bu soruya doğru cevap olacağını düşünüyorum.

RW: genel olarak Bitcoin ve cryptocurrency hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ve bu Gürcistan’da nasıl uygulanır?

MB: dijital para birimleri için güçlü bir savunucuyum ve bu kadar destekleyici olmak için birçok güçlü argümanım var. Dördüncü Sanayi Devrimi döneminde yaşadığımız bir gerçektir. Dijital para birimleri bu dönemin kaçınılmaz bir parçasıdır. Aynı zamanda, önceki Sanayi devrimlerinden öğrenilen dersler çok ilginç.

“İlk Sanayi devrimi’nde tanıtılan teknolojiler, onlarla Endüstri İlişkileri arasındaki ekonomik boşluğu kapatmak için on yıllardır mücadele ediyordu. Yine de, ülkeler ve ekonomiler arasında gözlemlediğimiz boşluklar aynı köklere sahiptir. Bu nedenle, dördüncü Sanayi devriminin herkesin en büyük fırsatı olduğunu anlıyorum.”

Bununla birlikte, Gürcistan gibi ülkeler için, dördüncü Sanayi Devrimi’nin organik bir parçası olan dijital para birimlerinin kullanımı, hem ülkeler hem de ekonomileri için dönüşümün bir parçası haline gelmelidir. Dahası, şu anda covid-19 pandemisinden öğrendiğimiz şey, küresel ekonominin işlemleri daha güvenli ve daha verimli hale getirecek dijital para birimlerine ve kripto para birimine ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Bu nedenle, bunun kaçınılmaz bir süreç olduğunu düşünüyorum.

Tabii ki, birçok engel var ve dijital para birimleri söz konusu olduğunda hükümetlerden ve düzenleyicilerden daha açık fikirli bir yaklaşım görmeyi umuyorum. Ama sonuç olarak, hepimiz bu hareketin kaçınılmaz olduğunu anlamalıyız. Dijital para birimlerini ve kripto para birimlerini daha fazla destekleyecek ülkeler, 21.yüzyılda çok önemli bir rekabet avantajına sahip olacaklar. Gürcistan bu fırsatı kaçırmayı göze alamaz.

RW: Gürcistan’ın kripto dostu olduğunu söyleyebilir misiniz? Dijital varlıklar Gürcistan’da dünyanın diğer yerlerinden daha erken kabul edilecek mi?

MB: bu konuda iyimserim ve sadece ilk sanayi devrimi ile yaptığım karşılaştırmayı sonuçlandırmak için, bunun bir başka büyük kısmının blockchain’in benimsenmesi olacağını düşünüyorum. Blockchain, ilk sanayi devrimi sırasında buhar motoruyla aynı etkiye sahip olacak. İlk sanayi devrimi buhar motoru tarafından güçlendirildi ve dördüncü sanayi devrimi blockchain tarafından güçlendirilecek. Bu gerçekten bir oyun değiştirici.

Düzenlemeler söz konusu olduğunda, dünyanın her yerindeki ve Gürcistan’daki politikacılar daha açık fikirli olmalıdır. Bir kez daha, pandemi bize nedenini gösterdi. Küresel ekonominin artık dijital para birimlerine ihtiyacı var.

“Maliye Bakanı, ekibimle birlikte, Gürcistan’ın ne tür bir ulusal dijital para birimine sahip olabileceğine dair kısa bir konsept hazırladı. Umarım gelecekte bir gün bu proje hayata geçirilecektir.”

Bir dizi başka girişim de var. Şüphesiz,

Bir cevap yazın